Gebelikte Sıvı Tüketimi Neden Önemli?

Gebelikte Sıvı Tüketimi Neden Önemli?

Gebelikte sıvı tüketimi çok önemli bir yere sahiptir. Gebelikte beslenme yazimda da bahsettiğim gibi annenin sıvı alımınım çok önemli bir yere sahip olmasıdır.

Gebelikte alınması gereken bu sıvı ihtiyacı sadece sıvıdan alınmak zorunda değildir. Meyve suyu, çay, soda, sıvı değeri yüksek olan besinler bunlardan bazıları.

Bir gebe günde yaklaşık 10-12 bardak su içmelidir. Eğer gebelik yaz aylarında ise bu daha fazla olabilir.

Bol sıvı alınması annenin kabız olmasının da önüne geçmektedir. Annenin sıvı tüketiminin iyi olması anne ve bebegin sıvı-elektrolit dengesinin de iyi olmasına işarettir.

Annenin bol sıvı tüketiminin her yönden faydaları vardır. Cildinin kuru olmasını önler ve böylece hamilelik esnasında oluşan çatlaklarında oluşmamasında büyük rol oynar.

Ayrıca gebenin sıvı  tüketiminin iyi olduğu durumlarda annede ödem de gelişmemiş olur. Anne alaylarında ödem istenen bir durum değildir. Ödemin olmaması için ise sıvı tüketiminin iyi olması gerekmektedir.

Anne ph değeri düzgün yani olması gerektiği gibi ne asidik ne bazik yani ph değerinin 7(nötr) olması gerekmektedir. Toparlayacak olursak gebelikte sıvı tüketimi oldukça önemli bir konudur. Gebelikte sıvı tüketiminin günde en az 10-12 bardaktır. Eğer gebelik yaz aylarında ise bu sayı dahada artmalıdır. Anne adaylarının sıvı tüketimlerinin iyi olması birçok yönden işine gelecektir. Annenin sıvı tüketimi az olursa da sıkıntılar çekecektir. Annenin sıvı tüketiminin az olması bebeğinizde hem amnios sıvısının az olması hemde sıvı-elektrolit dengesinin düşük olması anlamına gelir. Bunun için anne adaylarının sıvı tüketimlerinin ortalama kadar olması gerekmektedir.

Anne adayları sıvı tüketimini sadece sudan karşılamazlar. Birçok sulu gıda,meyve suyu,süt,çay gibi içeceklerde annenin sıvı tüketimine ektir. Bunlarla beraber 0,5-3 litre en az sıvı olmalıdır bir gebe günlük. Anne adayının sıvı tüketiminin iyi olması ödem riskinide azaltmaktadır. Ödem gebelikte istenen bir durum değildir. Sıvı tüketiminin yanı sıra tuz tüketiminin az olması gerekir. Sıvı tüketiminin yararları saymakla bitmiyor. Sıvı-elektrolit düzeyini korumaktan tutunda cildinizin güzelliğini sağlıyor ve kurumasını önlüyor  bunun için gebelikte sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Anne adayları yanlarında sürekli su taşırlarsa bu onların işlerine gelir. Her akıllarına geldiğinde su içebilirler.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelikte Sıvı Tüketimi Neden Önemli? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.