GEBELİKTE ULTRASON

Günümüzde obstetric ultrason gebelik muayenelerinin en başından bebeğimizi  kucağımıza alana kadar büyük bir önem taşımaktadır.

Yalnızca ultrason sıklığı gebeye göre değişebilir, herhangi bir risk taşıdığı sıkı takip gerektiği durumlarda daha yakından ve daha sık görüşmeyi talep etmekteyiz.

Beta HCG değerim kaç olduğunda bebeğimi ultrasonografi yöntemi ile görebilirim ?

Gebeliğinizi  yeni  öğrendiğiniz zamanlarda, ilk adet gecikmesini fark edip kan verdiğiniz zaman Beta HCG değerimiz 100- 300 gibi rakamları arasında olduğu taktirde hemen göremeyebilirsiniz. Evet, bu rakam sizin gebe olduğunuzu gösteren rakamlardır. Ancak ultranografide görebilmek için bebeğimizi biraz daha büyütmemiz gerekir.

Bu süreçte önceliğimiz keseyi görmektir. Rakam 1000 civarına ulaştığında çok rahatlıkla vaginal ultrasonda gebelik kesesi görülebilir.

Karından bakıldığı zaman göremez miyiz? Sorusu gelir anne adaylarımızın aklına ya da karından ultrasona ne zaman başlanacak

HCG değeriniz 5000 rakamını gördüğünde karından obstetric ultrasonografi ile bebeğimize merhaba demek mümkündür. Gebelik haftasına göre planladığımız zaman sekiz haftaya kadar trans vaginal sekiz hafta itibari ile karından ultrasonografi ile devam edilebilir.

Gebeliğin her ayında farklı bulgulara dikkat edilir. Örneğin gebeliğin ilk aylarında bebeğin kilosu ölçülmez sadece kalp atımı ve kese büyüklüğü gibi değerlendirmeler yapılır.

Ultrason değerlendirmesi ile yaklaşık olarak %30-35 oranında bebekte anomali olsa bile saptanamayabilir.Bebekteki gelişim bozukluklarına büyük olasılıkla saptansa da her zaman hepsini tespit etmesi imkansızdır. Ayrıca ultrason genetiği hakkında kesinlik demek değildir.

Anne ve baba adaylarımızın aklına gelen sık sorulardan bir tanesi daha, sık yapılan ultrason bebeğe zarar verir mi?

Ultrasonografinin bebeğe hiçbir zararı bulunmamaktadır. Radyasyon içermez. Sık aralıklarla yapılsa bile herhangi bir zarar verme olasılığı yoktur.

Peki genel olarak ultrasonografiyi neden yapıyoruz?

 • Gebelik var mı? Rahim içerisinde mi? Son adet tarihimizle uyumlu mu ?
 • Gebelik canlı mı?
 • Fetal kalp normal mi?
 • Bebeğimin ense kalınlığı normal mi?
 • Bebeğimin kilosu tahminen ne kadar?
 • Haftasına göre uzuv gelişimleri normal mi?
 • Bebeğin eşi ( plesantası ) normal mi? Doğru yerleşiml mi?
 • -Bebeğin plasentası doğum yolunu kapatıyor mu ?
 • – Ayrıntılı ultrason olarak adlandırdığımız dönemde bebeğimde gelişimsel bir problemi var mı? İç ya da dış organlarında sorun var mı?
 • Bebeğin kas tonusu ve solunumu değerlendirilir.
 • Erken doğum riskinde rahim ağzı ölçülebilir.
 • Cinsiyeti nedir?
 • Amniosentez ve CVS gibi işlemlerde kullanılır.

Gebelik süresince üç ya da dört boyutlu ultrasonun önemi nedir?

Tüm gebelik boyunca üç veya dört boyutu ultrasonun yapılması rutin olarak şart değildir. Ancak elbette anne ve baba bebeklerini üç veya dört boyutlu olarak görmek isteyecektir. Bu ultrason biçimleri yalnızca ailenin yüzünü,ellerini vs görmek istemesinden dolayı yararlanabilen mutluluk verici bir teknoloji olarak değerlendirebiliriz.Fakat bebeğin sağlıksal durumunu değerlendirmek ve araştırmak için rutin olarak yapılan iki boyutlu ultrason yeterlidir.

 

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki GEBELİKTE ULTRASON linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir