Eklampsi nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Eklampsi nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır?

Nedir?

Eklampsi preeklampsinin ciddi bir kompikasyonudur. Gebelik zehirlenmesi demektir. Gebelik sırasında kan basıncının yüksekliği ile meydana gelir. Nadir ancak ciddi bir durumdur. Kısacası eklampsi preeklampsinin yani gebelik zehirlenmesinin nöbet halidir.

Belirtileri nelerdir?

Yüzünüzde veya elleriniz de şişme

Baş ağrısı

Mide bulantısı ve kusma

Görme problemleri

Bilinç kaybı

Sağ üst karın ağrısı

Nedenleri nelerdir?

Yüksek tansiyon : Tansiyonunuzun arterlerinize zarar verecek kadar yüksek olmasıdır. Damarlarınızın zarar görmesi de kan akışını kısıtlayabilir.

Proteinüri : Preeklampsi genellikle böbrek fonksiyonlarını da etkiler İdararınızdaki protein kaçışı proteinüri larak bilinmektedir. Bu durum önemli bir işaretidir. Yüksek tansiyon seyrettiği zaman ilk öncelik idrar da proteine bakılmalıdır.

Eklampsi teşhisi nasıl konulur?

Kan testleri : Kanda kırmızı kan hücresi seviyesini ölçen bir testtir. Böbrek ve karaciğer fonksiyonların incelemenize de yardımcı olcaktır.

Kreatinin testi : Kanda çok fazla kreatinin olması preeklampsiyi ifade edebilir. Ancak her zaman da bunu garanti etmeyebilir.

İdrar testeri : Proteinin varlığını kontrol etmek amaçlı idarda protein sayımı yapılabilir.

Tedavi

Bebeğinizin doğması preeklampsi ve eklampsiyi iyileştirmenin tek yoludur. Eğer muayene bulgularınız normal se durumunuz kontrol altına alınabiliyor ise bebeğiniz doğana kadar güvenli tutmak amacı ile ilaçla tedavi seçeneğine de gidilebilir. Ancak hastanın sıkı takibi önemlidir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Eklampsi nedir? Belirtileri ve tedavisi nasıldır? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.