Kısırlığın Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlığın Tedavisi Mümkün Mü?

Kısırlık günümüzde tedavi edilebilen bir durumdur. Kısırlık sorunlarının büyük bir kısmı gelişen teknolojiyle tedavi edilir. İlk olarak kısırlık sebepleri araştırma tahlilleri yapılır. Kısırlığın tedavisinde doğru yöntemle tedavi sürecini belirlemek en önemli noktadır. Tedavisinde anne adayının yaşı, kısırlık süresi, yumurtalık rezervleri, spermlerin sayısı, marfoloji ve şekil açısından özellikleri değerlendirilir buna uygun tedavi yapılır.

Yumurtlama tedavisi; yumurtlama tedavisinde oral olarak kullanılan ilaçlar ve cilt altına uygulanan enjeksiyonlarda kullanılan ürünlerden bahsedilebilir. İlaç olarak Klomifen sitrat,letrozole ve tamoxifen den bahsedilebilir . Yumurtlama tedavisi çoğunlukla 3 yada 6 ay uygulanır.

Enjeksiyonlar rec FSH,HMG ve rec LH dan oluşmaktadır

Ameliyat ile tedavi; hastanın çikolata kisti,rahim içinde perde veya septum mevcut ise ,rahim içi yapışılıklar ,miyom yada polip gibi patolojiler söz konusu ise bunların laparoskopik, yada histeroskopik yolla tedavi edilmesidir.

Tüp bebek tedavisi; anne ve babadan alınan üreme hücrelerinin yani yumurta ve spermin laboratuvar ortamında döllendirilirmesidir. Oluşan embriyo anne adayının Rahmi’ne transfer edilir. Diğer tedavi yöntemleri ile gebelik sağlanmayan çiftlerde tüıbebek tedavisi uygulanan bir yöntemdir.

Günümüzde infertilite tedavisi mümkün dür. Anne adayının veya baba adayının kısır olmasının sebebi araştırılmalıdır. Anne veya baba adaylarının kısırlık teşhisi konulduktan sonra,neden kısır?,sebebi nedir?sorularına cevap aranmaya başlanır. Bu soruların cevapları bulunduktan sonra,tedavi yöntemi belirlenir. Kısırlığın birçok sebebi vardır. Genetik faktörler, stres, böbrek hastalıkları, kronik hastalıklar, açıklanamayan nedenler, travma, yapışıklıklar, kistler, yumurtlama bozuklukları gibi birçok sorun sonrasında kısırlık oluşur. Bu kısırlığın nedeni ortaya çıktıktan sonra ise tedavisine doktorunuzla beraber karar vereceksiniz. Bu tedavi bazen cevap verirken,bazen ise cevapsız kalabiliyor. Tedaviye cevap vermek aslında kısırlığın nedenine ve düzeyine de bağlıdır.

Kısırlığın birkaç tane tedavi yöntemi vardır. Bunlar;yumurtlama tedavisi,tüp bebek tedavisi ve ameliyat ile tedavi çeşitleri bulunmaktadır. Eğer cerrahi işlem gerektiren durumlar var ise bunlar ameliyat yöntemi ile tedavi edilmektedir. Yumurtlama bozukluklarında ise medikal tedavi olarak uygulanır. Bu kullanılan hap veya iğneler ile yumurtlamayı sağlarlar.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Kısırlığın Tedavisi Mümkün Mü? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir