Hamilelik Döneminde Meme Bakımı

Hamilelik Döneminde Meme Bakımı

Hamilelikte meme,meme bakımı doğum sonrası süt ve sütlenme süreci için  çok önemli bir rol oynamaktadır. Gebelik süresince oluşan en büyük   belirtilerden biride  memede olan  anatomik değişikliklerdir. Meme dokusunda dolgunlaşma ,memede ele gelen şişlikler olabilir,meme üzerindeki damarlar belirginleşir,meme ucu yani aerola kısmı iyice koyu  kahverengi bir hal alır. Malum tüm vücut bebeğe en iyi şartlarda hizmet vermek amacıyla hazırlanmaktadır ,bundan dolayı tüm vücut hazırlık içinde iken memede bu hazırlıklardan üzerine düşeni yapmaktadır.Doğum öncesi meme dolgunlaşır, az miktarda da laktasyon başlar,memeden  akıntı şeklinde süt gelebilir. Eğer akıntıda kan veya irin görünümü mevcutsa bu akıntıları doktorunuza mutlaka danışmanız gerekmektedir. Dolayısı ile anne adayı bilmelidir ki  akıntıların rengi önemlidir. Normal olan akıntı sarı-beyaz renkte olmalıdır. Yeşilimsi ,kanlı olan sıvılar ise anormal sıvılardır,bunları mutlaka sitolojik olarak yada ultrasonoğrafik olarak kontrol ettiriniz. . Unutmayın ki memeden gelen her akıntı veya hissedilen  kitle masum değildir bu nedenle rutin kontrol edilmelidir

Meme annenin veya her kadının  bakımlı,güzel görmek istediği ve aynı zamanda kadın olduğunu hatırlatan bir organıdır. Bunun için anne memesine gerekli özeni göstermek isteyecektir. Meme dolgunlaştıkça, hassasiyet arttıkça meme çatlamaya başlayacaktır,bundan dolayı anne çatlakları önlemek için doktoruna danışarak çatlak önleyici kremler sürebilir. Bu kremler memeyi yumuşatarak estetikliğinin bozulmasını ve çatlamasını önlemeye yardımcı olabilir. Ancak mutlak koruyacağı anlamına gelmez. Meme başının  hem çatlaklardan korunması hem de doğduğu zaman emzirilecek olan bebek için hazır olması gerekmekte.Doğum öncesi birkaç hafta önce krem kullanımı meme başı çatlaklarını azaltacaktır.

Meme bakımı sadece gebelik döneminde değil sonrasında doğumun akabinde de  çok çok önemli role sahiptir. Yani meme bakımı sürekli olması yapılması gereken bir durumdur. Meme doğumdan sonra ılık sularla temizlenmelidir. Anne bu bakımı bebeği her emzirmeden önce ve sonra yaparsa meme hem kendini toparlar,hem de bebeğin ağzına girdiği için temizlenmeli ve bir sonraki emzirmeye hazır olmalıdır Ancak bazı ürünler temizleme gerektirmez. Meme anne için bebeğiyle arasındaki kutsal bağdır ve anneyi bebek için özel ve güzel hissettiren bir bağdır. Bundan dolayı memenin sağlıklı ve   bakımlı olmasını her anne ister.

Memenizin bakımı kadar önemli olan bir diğer şey memenin sağlığı,memenizde olan kızarıklık,ele gelen kitle gibi durumlarda erkenden gözleyip,doktorunuza göstermeniz gerekmektedir.Memede doğum sonrası apse veya enfeksiyon gibi sorunlar rastlanabilirken maalesef memenin malign ya da kötü huylu  hastalıkları da  gebeliğin getirdiği hormonal etkiler nedeniyle  gebelik döneminde büyüyebilir  ele gelen kitle halini alabilir.Bu nedenle ele gelen her lezyon aksi ispat edilinceye kadar şüpheli kabul edilip temiz olduğu ispat edilmelidir.Meme hamilelikte ve tüm hayat  kadının yaşantısında önemli yere sahiptir bu nedenle  Meme bakımınızı  ve muayenenizi yapınız, yaptırınız.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelik Döneminde Meme Bakımı linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir