JİNEKOLOJİK ESTETİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ AÇILIŞ KONUŞMASI

Sevgili ve değerli meslektaşlarım ;

Günümüzde yaşam standartlarının yükselmesi ile birlikte, başta kadınların hayata karşı daha sonra eşlerin birbirlerine beklentileri artmıştır.

Kadınlar da doğum sonrası deformasyon ve yaşla orantılı ilerleyen genital sarkmalar ve gevşeklikler cinsel hayatlarını da etkilemektedir. Genital bölge görüntüsünden memnun olmayan pek çok kadın, cinsel ilişkide yetersizlik duygusu ve özgüven problemi yaşayabilir. Genellikle bu sorunlarını kimseyle paylaşamazlar. Özel hayat yaşantıları ve psikolojileri bozulur. Genital estetik ise tam bu nokta da tüm bu sorunlara karşın çözüm yolu barındırmaktadır. Vajinoplasti, labioplasti, hymenoplasti  klitoral hood rezeksiyonları gibi cerrahi operasyonlar ile ise kendilerine olan güvenini tekrar kazanmış olup hayat kalitelerini en üste çıkararak, mutsuzluğa karşı aldıkları cephede en sonunda gelen umutla beraber   yüzlerindeki, kocaman gülümsemenin sebebi .

Pelvik tabanın  kaslarının  gevşemesiyle veya facianın yırtılması ile   karşımıza çıkan bir sorun daha vardır ki, idrar kaçırma. İdrar kaçırma sıkıntısı olan bayanlarda ise  tekrarlayan vajinal enfeksiyonlar, cinsel ilişki  esnasında  ve sosyal yaşmadaki zorluklar nedeniyle tedavi kaçınılmaz bir durum haline gelir. Tedavisi  bir çok kez  stres inkontinans  cerrahileri ile sağlanabilir. Ancak bu operasyonlara sıklıkla vajinoplastinin eklenmesi hastanın cinsel sağlığına kavuşmasını sağlayacakr.Maalesef idrar kaçırma nedeniyle veya ilişki esnasında vajinadan ses gelmesi nedeniyle pek çok çiftin cinsel yaşamı sıkıntılı bir noktadır. Çok sayıda  doğum yapan özellikle uzamış eyleme sahip  veya müdahaleli  normal doğum yapan bayanlarda  vajina  anatomisi bozulur. Cinsel organlar arasındaki boyutsal bir diskordans oluşumu  zamanla cinsel ilişki sırasında hazzı hem bayanda hem erkekte azaltarak cinsel isteksizliğe neden olabileceğınden vajinoplasti işlemine ihtiyaç duyulur.

Bizim bu programda amacımız  Hangi hasta için vajinoplasti  uygundur ? Sağlıklı  Normal doğum yapan, normal doğum ile iri bebek dünyaya getiren anne grupları, tekrar normal doğum yapmayı düşünmeyen anneler, çok fazla küretaj olarak vajina girişi deforme olmuş kadınlar gibi farklı özelliklere sahip olan kadınları sınıflandırmak  ve  ek olarak hastaların kendi  önceliklerini öğrenmek hedeflenmiştir.Tüm bu bilgilerin ışığında hastaya özel tedavi algoritmaları üretmektir. Psikolojik olarak uyumlu  cinsel birlikteliklerde şikayet ile dönen  cinsel uyum sorunu mevcut ise  vajinoplasti işlemi uygun bir modalited olarak sunulabilir.

Genital estetik labioplasti, vajinoplasti gibi dış genital bölgede uyguladığımız  işlemlerin genel adıdır.

Bir ikincil örnek ise labioplasti, Labia minora hemen vajen girişinin iki yanındadır üretral meatüsü ve  e vajina girişini  kapattığı için anatomik öneme sahiptir. Labia minoralar asimetrik olarak büyük yada kalın olabilirler. Cinsel ilişkide zorluk yaşamaya sebep olabilir veya görünüş açısından kişide psikolojik sıkıntı yaşatabilmektedir. Mayo,bikini vs kıyafetlerde görünüş açısından hoş durmamakla birlikte kıyafetlerde sürtünme yaparak normal aktivitelere bile engel olabilir. Bu şikayetlerden yola çıkarak labiaların yapılması işlemi labioplasti olarak adlandırılır. Bazen şekil bozuklukları doğuştan olabildiği gibi sonradan normal doğumlar sonucunda da labialarda yırtılmalar meydana gelebilir. Aynı zamanda aşırı  kilo alımı ve verimi de buna sebeptir. Bekar hastalarımız içinde işlem alanı  hymene uzak olması nedeniyle uygun görülmektedir ve tercih edilmeye her geçen gün artarak devam edilmektedir.

Bu tür operasyonlar modern estetik dalları arasında yer almakta, hem işlevsel hem de kozmetik nedenlerden ötürü başta ABD ve Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkede özel merkezler tarafından yapılmaktadırlar.Meme ,burun ve birçok  estetik ,işlem  gibi  genital bölge estetiği de gün geçtikçe yaygın bir hal almıştır.

Eğer işlem sonrası doğru bir hekim hasta ilişkisi sağlanmışsa ,İşlem sonrası yeni  durumdan memnun kalmayan bir kadına da rastlanılmamıştır. İşlem yapılan hastalara tekrar yaptırır mıydınız sorularımızın cevabı her zaman evet olmuş ve eminiz ki evet olmaya devam edecektir. Genital cerrahi İşlemi  planlarken amacımız Herşeyden önemlisi bir kadının özgüvenini korumak ve saygı duymak olmalıdır.

 

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki JİNEKOLOJİK ESTETİK VE REKONSTRÜKTİF CERRAHİ AÇILIŞ KONUŞMASI linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir