Düşük Yaptıktan Sonra En Erken Ne Zaman Gebe Kalınmalı?

Düşük Yaptıktan Sonra En Erken Ne Zaman Gebe Kalınmalı?

Gebe kalındıktan sonra en çok korkulan durum gebelikte düşük olması. Bu durum gebe kadınları oldukça zor durumda bırakır. Anne adaylarının düşük hakkında da bilgi sahibi olmaları gerekmektedir. Maalesef ki bazen gebelikler, düşük ile sonlanabiliyor. Anne adayları bu dönemde ilk önce psikolojik olarak çok yıpranırlar. Annelerin beklediği bir gebelik ise eğer, düşük olduğu Zaman da çok üzülürler. Bu depresyonu atlattıktan sonra tekrar gebe kalmak isteyebilirler. Bazı anneler bu kararı daha erken alırken, bazıları bu kararı daha sonra alırlar. Çünkü buna hazır değillerdir. Anne adayları tekrar gebe kalmaya karar verdiği Zaman bir muayene olmaları ve doktorlarına görünmeleri gerekmektedir. Anne adayları tekrar gebe kalmayı düşünüyor ise, doktorlarına da danışarak tekrar gebe kalabilirler.

Düşüklerde 2’ye ayrılırlar. Erken gebelik döneminde olan düşükler ve geç gebelik döneminde olan düşükler olarak. Erken düşükler gebeliğin ilk 8.haftaya kadar olan kısımdaki düşüklerdir. Eğer düşüğünüz 8.haftadan önce olmuş ve ilk düşüğünüz ise bu düşüşün tekrarlama olasılığı çok daha azdır. Bu kadınlar genelde hemen ve rahatlıkla gebe kalabilirler. 8.haftadan önce olan düşüklerden  2 ay sonra anne tekrar gebe kalabilir. Eğer düşük 8 haftadan sonra olmuş ise bu düşüklerin doktor incelemesi ve tahlillere ihtiyaçları vardır.

Bir diğeri ise tekrarlayan düşüklerdir. Tekrarlayan ve 8.haftadan sonra olan düşüklere de mutlaka doktor muayenesi ve tahlillere ihtiyaç vardır. Eğer doktorunuz tekrar gebe kalmanıza izin veriyor ise buna göre gebe kalabilirsiniz. Anne adayları düşük yaptıktan sonra kendilerini toparladıktan hemen sonra doktorların izin verme durumuna göre gebe kaçabileceklerdir. Toparlayacak olursak annenin durumuna göre değişmektedir. Genel olarak düşük yapmış olan bir kadının 2 aya ihtiyacı vardır.

Her düşükten sonra tekrar gebe kalmanız için düşüğün üstünden 2 ay geçmiş olması gerekmektedir. 2 ay beklemek gebeliği 8.haftadan önce sonlananlar için geçerlidir. 8. haftadan sonra ve birden fazla düşük yapmış olan bayanların doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Doktor kontrolü sonrası, doktor gebe kalınmasında sakınca yok derse tekrar gebe kalabilir. Bunun için düşük yapmış olan kadınların mutlaka bir doktor kontrolünden geçmeleri gerekmektedir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Düşük Yaptıktan Sonra En Erken Ne Zaman Gebe Kalınmalı? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir