Gebelik Testi Nedir?

Gebelik Testi Nedir?

Gebelik testi hamile olma şüphesi taşıyan bayanların tereddütlerini gidermek için yapılan testlerdir. Gebelik testleri anne adaylarının kendi yapabileceği şekilde yada hastane ortamını gerektiren şekillerde yapılabilir.

Annelik şüphesi taşıyan bu kadınların yaptıkları bu testler hem kan,hem de idrardan yapılabilir. Kandan ve idrardan bakılan testlerde hamileliğin müjdesi olan  HCG hormonu aranır. Bu hormona hamilelikle eş  değer diyebiliriz.

Gebelik testleri için sabah idrarı tercih edilir. Gebelik testinin bir diğer yapılama şekli ise kanda aranan HCG hormonudur. Bu testlerin pozitif çıkması hamile olduğunuzun habercisidir. Kadınlar bu testleri birkaç belirtiden sonra yapmayı tercih ederler. Anne olmak onları çok mutlu edecektir ondan dolayı bu testleri çok isteyerek yaptıracak vardır. Ve bu testler kadınları zorlayan testler değildir.

Toparlayacak olursak gebelik testi gebeliğin olduğunu kanıtlamak için yapılan testlerdir.Toparlayacak olursak gebelik testi gebeliği isteyen anne adayları için oldukça umut verici ve mutlu edici bir testtir. Anne adayları bu testi ilk önce kendileri evde yaparlar. Anne adayları bu testin sonucuna göre ise gebeliği isteyip istememesi durumuna göre sevinir veya üzülür. Yani bu test anne adayları için bir sevinç kaynağı olabilir. Bu testi ilk önce evde kendileri yaparlar. Her eczanede de bulunan bu gebelik testini anne adayları evde idrarlarıyla uygularlar. Bunun sonucu pozitif veya negatif olur. Çift çizgi olmuş olursa pozitif yani gebelik durumu,tek çizgi olmuş olur ise negatif yani gebelik durumu yoktur.

Anne adayları bu testi doğru uyguladıkları takdirde testin sonucu %90 doğrudur. Bu testlerin sonucu neye göre belirleniyor diye sorarsanız, bu yapılan idrar testinde idrarda HCG hormonu görülür ise gebelik var,görülmez ise gebelik yok. Bu testler için ise sabah idrarı tercih edilmelidir. Bir diğer test ise hastane koşullarında kanda bakılır. Yine aynı şekilde kanda HCG hormonu görülür ise pozitif yani gebelik durumu vardır. HCG hormonu yok ise negatif yani gebelik durumu yok. Bu testin sonucu ise %98 doğru çıkmaktadır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelik Testi Nedir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir