Gebelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Gebelik Öncesi Folik Asit Kullanımı

Gebelik öncesinde folik asit kullanımı oldukça önemlidir. Folik asit bebeğin hücre gelişimini ve sinir sisteminin gelişimini önemli derecede etkiler folik asit bebek gelişimi için çok önemli ve mutlaka tüketilmesi gereken bir vitamindir. Folik asit vücutta protein sentezi ve kemik iliğinin çalışmasına kadar birçok faydası vardır. Folik asit vücutta depolanmaz. Bundan dolayı,anne adaylarının folik asit ihtiyacını her gün karşılamaları gerekmektedir. Folik asit kan hücrelerinin ve sinir sistemi dokularının gelişmesinde çok önemli bir yere sahiptir. Folik asidin bebeğin fetal büyümesini,gelişmesini,DNA ve RNA üretimindede rolü vardır. Eğer gebelik döneminde folik asit alımı yeterli olursa Bebekte merkezi sinir sistemi anamolileri görülme olasılığı oluşmaktadır.

Folik asit gebelikte çok önemli bir yere sahip olduğundan dolayı anne adayları hamileliğe hazırlık döneminde folik asit tüketimine başlamalıdırlar. Gebelikten 3 ay önce folik asit tüketimine başlatılmalıdır. Folik asit vücutta depolanmaz ve günlük tüketilmelidir. Folik asit tüketimi bebekler için çok daha önemli olduğunundan bu vitamine gebeliğe hazırlık döneminde başlanmalıdır. Folik asit günlük yediğimiz besinlerden rahatlıkla alabilirsiniz. Folik asit depolanmadığından dolayı,her gün düzenli olarak vücuda alınması gerekir. Bunun için anne adayları hangi besinlerde folik asit olduğunu da bilmelidirler.

Yeşil sebzeler, yumurta, karaciğer, badem, fındık, fıstık, mercimek, maydanoz, kuru fasulye gibi besinlerden karşılayabilirsiniz. Folik asit açısından çok zengin besinler olmasına rağmen karaciğer,tavuk gibi besinler çok A vitamini içerirler. Buda gebeliğe zarar verebilir. Bunun için bu besinler çok fazla tüketilmemeli. Folik asit kullanımı çok önemli olduğundan dolayı tüm gebelerin de alması gerekli olan bir vitamindir. Bunun için her gebenin tüketmesi gerekir. Toparlayacak olursak gebelikte folik asit kullanımı önemlidir. Folik asit birçok hastalığa iyi gelir. Bunu için gebelik öncesinde kullanımı önemlidir. Folik asit bebeğin hücre gelişimini ve sinir sistemi gelişimini sağlamak gibi çok çok önemli bir vitamindir.

Folik asit vücutta protein sentezi yapar ve kemik iliğinin çalışmasını destekler. Folik asit vücutta depolanmaz. Bunu için folik asitin günlük tüketilmesi gerekmektedir. Bu nedenlerden dolayı folik asite gebeliğe hazırlık döneminde başlanılması istenir. Folik asit çok önemli bir vitamindir. Gebeliğe hazırlık döneminde kullanılmaya başlanılmalıdır. Birçok gıdanın içerisinde vardır folik asit. Bu besinlerin bilinmesi ve günlük olarak tüketilmesi gerekmektedir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelik Öncesi Folik Asit Kullanımı linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir