Gebelikte Anne Sağlığı

Gebelikte Anne Sağlığı

Gebeliğinizde en önemli ve olmazsa olmaz olan şey sizin sağlığınızdır. Tabiki de bebeğinizin sağlığı da önemlidir fakat anne sağlıklı olmaz ise bebeği de, gebeliği de sağlıklı olmayacaktır.

Anne adayları gebelik süresince kendilerine ekstra özen ve dikkat göstermek mecburiyetindededir. Sizin sağlıklı olmanız demek bebeğinizin de sağlıklı olması demektir.

Anne adayları kronik hastalık sahibi olabilir. Bu zaman da kendilerine çok daha fazla özen gösterilmeli ve doktor  takiplerinin düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.

Gebelik döneminde yaşayacağınız her durum ağır olduğundan hastalığınızda çok ağır olacaktır. Anne adayları kendilerine dikkat etmeli,düzgün beslenmeli, çok fazla stres yapmamalı ve ruhsal olarak da kendini tam hissetmelidir.

Sağlıklı bir anne nadir sorunlarla karşılaşmadığı sürece sağlıklıda bir gebelik yaşayacaktır. Annenin tam olarak sağlıklı sayılabilmesi için fiziksel ve ruhsal açıdan da tam olarak sağlıklı olması gerekmektedir.

Anne adayları unutmamalıdır ki kendilerinin sağlıklı olmasının üstüne başka bir durum yoktur. Gebelik sadece 1 kez olan bir şey değildir. İstendiği zaman bebek sahibi olunabilir. Bunun için kendinize dikkat etmeniz ve doktorunuzu ihmal etmemeniz gerektiğini unutmayın. Annenin sağlığı gebelikteki en önemli durumdur. Bunun için gebelikte de öncelik her zaman annedir. Anne bu dönemde kendisine çok dikkat etmelidir. Çünkü bun dönemde her şey zorlaşacak,yani hayat değişecektir,bu durum ve sorumluluk bazı durumlarda anneye ağır gelmektedir,ve o zaman çok daha büyük sıkıntılar olmaktadır. Onun için anne adaylarının istediği bir gebelik olması onlara bu süreçte motivasyon olacaktır. Eğer anne gebeliğe istemiyorsa çok daha sıkıntı bir gebelik yaşayacaktır. Anne gebelik döneminde unutmalıdır ki kendi sağlığı her şeyin üstündedir.

Bir annenin sağlığı iyi olduğu sürece bebek sahibi olmasına engel yoktur fakat kendi sağlığı kötü olmuş olursa bebek sahibi de olamaz ve annenin bunu bilmesi gerekmektedir. Bu kural her zaman böyledir. Anne sağlığı çok önemlidir. Ruhsal ve bedensel açıdan da bu böyledir. Anne adayları gebelik döneminde sağlıklarına ekstra dikkat etmelilerdir. Çünkü 2 can taşıyorlar. Bu ekstra bir yorgunluk ve  daha sağlıklı olunması gerektiği anlamına da gelmektedir. Anne kendini ruhsal ve bedensel olarak hazır hissetmediği sürece gebe kalmaması daha sağlıklıdır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelikte Anne Sağlığı linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir