Hamilelikte Doktor Kontrolünün Önemi

Hamilelikte Doktor Kontrolünün Önemi

Anne adaylarının gebelik döneminde merak ettiği bir diğer konu doktor kontrolleridir. Bu kontrollerin özellikle aralıkları sık olduğu zamanlarda anne adayları pek gelmek istemez ve hemen bitmesini ister ve bazen bu kontrolleri gereksiz bulabilir. Fakat gebelik döneminde yapılan bu kontroller oldukça önemlidir.

Gebelik öncesi doktor kontrolü çok önemli bir rol oynamaktadır. Anne adayları gebelik öncesinde,sağlıklı bir gebelik geçirmek için doktor kontrollerini yaptırması gerekmektedir. Doktor kontrollerinin gebelik,doğum ve doğum sonrası için oldukça önemlidir. Anne adayları gebelik planı yaptıktan sonra doktora görünmeleri gerekmektedir. Gebelik öncesi doktor kontrollerinin asıl amacı anne adaylarının gebe kalmadan önce var olan risk faktörlerini belirlemek,bunları azaltma konusunda tıbbi destek ve anne adaylarının bu risk faktörlerini kontrol altında almak için bu doktor kontrolleri gereklidir. Gebelik öncesi doktor kontrollerinde jinekolojik muayene, pap-smear alınması gibi testler yapılmalıdır. Doktor kontrollerinde bunların sonuçlarına göre de alınacak önlem varsa eğer önlemler alınmalıdır.

Jinekolojik muayenede; risk teşkil edebilecek enfeksiyonlar, kitle gibi durumlar var ise jinekolojik muayenede ortaya çıkacaktır. Gebeliğe hazırlanan bir annenin detaylı bir doktor kontrolünden geçmesi gerekmektedir. Annelerin kan şekerlerinden, troid bezi değerlerine,kalp ile ilgili olan problemlerden tutun da jinekolojik testlere kadar bütün değerlerin ve sonuçların doktor kontrolünde gebe kalmalarına engel olabilecek herhangi bir durum var ise buda doktor kontrollerinde ortaya çıkacaktır. Anne adayları gebe kalmayı düşündükleri zaman detaylı bir doktor kontrolü yapılmalıdır. Bu kontroller kesinlikle olması gereken kontrolleridir. Anne adaylarının ve bebeğin her problemi bu kontrollerde ortaya çıkar. Bu kontrollerin yapılmadığını farz edelim. Örneğin anne adayı riskli bir gebeliğe sahip ve bundan haberi bile olmayacak,anne hayatını da, bebek hayatını da riske atar ve bu durum kötü sonuçlara neden olur. Anne adayları bu kontrollerin önemini anlamalı ve bu kontrolleri düzenli olarak yaptırmalıdır.

Bu yapılan kontrollerde Bebek ağırlığı,uzunluğu,kalp ritmini,anne ağırlığını,tansiyonunu ve tarama testleri yapılır. Bunlar gebelik için önemli verileridir. Anne adayı bu kontrollerde merak ettiği soruları veya bir problemi olduysa bunları mutlaka doktoruna söylemelidir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikte Doktor Kontrolünün Önemi linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir