Hamilelikte Kasılmalar Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte Kasılmalar Ne Zaman Başlar?

Hamilelikte kasılmalar,anne adaylarının en çok endişelendiği konudur. Bu kasılmaların ne zaman geleceği belli olmaz. Kasılmaların süresi anneden anneye değişiklik gösterir. Halk arasında bu kasılmaların erken doğuma neden olacağı hakkında söylemler vardır. Anneler her kasılmanın erken doğuma neden olacağı korkusundan kaçınmalıdır. Bunun için anne adayları bu konu hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar.

Bu kasılmalar genelde 22.haftadan sonra başlarlar. 22.hafta öncesinde olan kasılmalarda vardır. Fakat bu kasılmalar ara sıra olan ufak kasılmalardır. 22.gebelik haftasından sonra ise bu kasılmaların şiddeti dahada artacaktır. Bu gelen kasılmalar bazen doğum sancılarıyla da karıştırılmaktadır. Anneler bundan dolayı çok korkmaktadır. Bu kasılmaların anneye de bebeğe de zararları yoktur.

Bu gelen kasılmalar düzenli degildir, ağrıların sıklığı süresi ve şiddeti farklıdır. 22.gebelik haftasından sonra olan bu kasılmalar gerçek doğum sancılarından çok daha farklıdır. Anne adayları bu kasılmaları takip edip dayanılmaz şekilde ve çok sıklıkla tekrarladığında mutlaka doktora gidilmelidir.

Bu kasılmalar geldiğinde anne adayları dikkat ederek dinlenmeye başlamalıdır. Anne adaylarının gevşemesi ve bol sıvı tüketmesi bu kasılmaların daha hafif atlatılmasını sağlayacaktır.

Sonuç olarak bu kasılmalar gebeliğin başında ara sıra gelebilir. Fakat kasılmanın daha fazla olduğu dönem 22.gebelik haftası sonrasıdır. Bu kasılmalar çok şiddetlendiğinde mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz.

Taparlayacak olursak hamilelikte kasılmalardan gebeler çok rahatsız olurlar ve çöl korkarlar. Özellikle anne adayının ilk gebeliği ise daha çok korkmaktadır. Kasılmalar ikiye ayrılmaktadır. Yalancı kasılmalar ve gerçek kasılmalar olmak üzere. Bu kesilmeler genelde 22.gebelik haftasından sonra başlamaktadır. Anne adayının ilk gebeliği değilse biraz daha erken başlaya bilir. Fakat ilk gebeliği ise 22.gebelik haftasından sonra başlayacaktır. Bu kasılmalar doğum sancısıyla karıştırılmaktadır. Bu kasılmaların farkı ise silinme yapmamalarıdır. Gerçek doğum sancıları ise silinme yapar.

Bu kasılmaların yorgunluk ta arttığı gözlemlenmiştir. Onun için yorgunluk kasılmalara iyi gelmez ve arttırır. Kasılmalarınızın geldiği zamanlarda bol bol dinlenmeniz gerekmektedir. Ayakta çok durmak,yorgunluk,sinir ve stres kasılmaları tetiklemektedir. Bunun için dinlenmek kasılmaların durmasını ve azalmasını sağlamaktadır. Kasılmaların çok şiddetli olduğu zamanlarda ve normalden farklı olduğu zamanlarda mutlaka doktorunuza başvurun.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikte Kasılmalar Ne Zaman Başlar? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir