Kafein Gebelik Oluşumunu Etkiler Mi?

Kafein Gebelik Oluşumunu Etkiler Mi?

Kahve seven anneler için kafein tüketimi çok önemlidir. Bazı insanlar için vazgeçilmez olan kafein gebelik döneminde azaltılmak durumundadır. Kafein tüketimi sizi uykusuz bırakmaya stresle daha kolay baş etmenizi ve mutluluk hormonu salgılamasını arttıran bir maddedir.

Kafein tüketimi gebelikte nasıl sınırlandırılıyor veya bırakılıyor ise gebelik düşünüldüğü Zaman da sınırlandırılmalıdır.  Kafein tüketimini gebe kalmak isteyen bayanların ve gebelerin ya tamamen bırakmaları yada günde 1 fincana sınırlandırılması gerekmektedir. Anne adayları bu sınırlamayı yapmak durumundadır. Gebe kalmak isteyen bayanlarında kafein kullanımını azaltmaları gerekmektedir. Kafein hemen hemen herkesin çok sevdiği ve kolay kolay bırakamayacağı bir maddedir. Kafein mutluluk hormonu salgılanmasını arttırır ve stresle kolay baş etmeyi sağlar. Bunun için kolay vazgeçilmez.

Fakat gebe kalmayı istiyorsanız ve gebeliğinizin sağlıklı olmasını istiyorsanız bu maddenin tüketimini azaltmalısınız.Toparlayacak olursak anne olmak isteyen,kahveye düşkün olan kadınların en merak ettiği konulardan olan kafeinin gebeliğe engel olup olmadığı merak konusudur. Bazı insanlar kahvesiz yaşayamaz hale gelmişlerdir. Onlar için kahveden ayrılmak oldukça zordur. Kahve uykusuz bırakmaya,stresle kolay baş etmenizi sağlayan en önemlisi mutluluk hormonu salgılatan bir maddedir. Bunun için insanların asla vazgeçemeyeceği duruma ve vaziyete gelmiştir.

Kafein tam olarak gebeliğe engel teşkil etmemiş olsa da, gebelik oluşumunu zorlaştırır. Anne olmak isteyen kadınlarınca,gebe kadınlarında kahveden tam olarak vazgeçmelerini istemiyoruz fakat kahvenin azaltılması ve sınırlandırılmasını istiyoruz. Kahvesiz yapamayacak insanlar olduğundan dolayı artık bir bağımlılık halini almıştır kafein. İnsanların neredeyse tamamen çok sevdiği bir madde olan kafein bazı hastalıklara da neden olmasına rağmen ,tüketimi oldukça fazladır. Anne adayları gebe kaldıktan sonrada,gebe kalmayı düşündükleri zamanda bir sınırlama yapmak durumundadır.

Kahve tüketimini birden azaltmanızı da beklemiyoruz ,Zamanla azar azar tüketmeniz zorlanmadan azaltmanızı sağlayacaktır. Anne adayları kahveyi azaltarak günde 1 fincana düşürmelilerdir. Kahve akıllarına geldiğinde başka bir içeceğe yönelmeleri yine onlara kafeinden uzak durmaları konusunda yardımcı olacaktır. Kafein stresi azaltan ve mutluluk hormonu salgılatan bir madde olduğundan dolayı vazgeçmesi sizi zorlayacaktır fakat başka içeceklere yönelerek kahve tüketimini azaltması gerekmektedir. Kafein kalp hastalıklarının nedenlerinde de bulunmaktadır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Kafein Gebelik Oluşumunu Etkiler Mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir