Doğum Sonrası Ne Zaman Egzersize Başlayabilirim?

Doğum Sonrası Ne Zaman Egzersize Başlayabilirim?

Doğum sonrası egzersize başlamak gebelik öncesi halinize dönmenize yardımcı olacaktır. Egzersiz size hem beden yönünden iyileştirecek hemde ruhsal açıdan size iyi gelecektir.

Doğum sonrası egzersize başlamadan önce mutlaka doktorunuza görünmelisiniz. Doktorunuzdan olumlu bir cevap almanız halinde güvenilir ve etkili bir egzersize başlayabilirsiniz. Doğum sonrası eski formunuza dönmek için sağlıklı bir diyet(bu diyet emziren anneler için sorun değildir. )ve düzenli aralıklarla yapılan egzersizin hiç bir zararı yoktur. Egzersiz yapmak sizi her yönden rahatlatır ve salgılanan enerji nedeni sayesinde sizi daha mutlu edecektir. Doğum sonrası yapılan egzersizler forma girmenize yardımcı olur ve gebelik öncesi kas gücünü geri kazanmanızı sağlar. Vücudunuz hemen eski halini almaz bunu bilmeli ve istikrarlı bir şekilde egzersize devam etmelisiniz. Doğum sonrası egzersize başlamanız doktorunuza ve size bağlıdır.

Doktorunuz egzersize başlamasında herhangi bir sakınca görmediği sürece ve sizde kendinizi hazır ve devam edebilecek hazırlıkta hissediyor iseniz egzersize başlayabilirsiniz. Eğer sezaryen veya zor doğum yapmışsanız egzersizlere başlamanız uzun zaman alabilir. Egzersizlere doktorunuza danışmadan ve kendinizi hazır hissetmeden egzersize başlamanız önerilmemektedir.

Anne adaylarının doğumdan sonra istediği en büyük şeylerden birisidir eski vücuduna geri dönmek,bunun için doğumun üstünden çok geçmeden doktorunuza danıştıktan hemen sonra egzersizlere başlayabilirsiniz. Bu egzersizler annelerin kendilerini daha Mutlu ve huzurlu hissetmelerini sağlar. Anneler egzersiz yaptıktan sonra daha huzurlu ve sağlıklı olur. Anneler yeni egzersize başlandığında ısınma hareketleriyle başlamalıdır.

Anne kendisini çok yormalıdır,Zamanla egzersizlerin ağırlığını ve dakikasını kendisine uygun bir biçimde ayarlayacaktır. Anne ilk önce hafif ısınma hareketleriyle başlamalı daha sonra yavaş yavaş artırabilir. Anne adaylarını günlük 20-25 dk egzersiz yapmaları yeterli olacaktır. Annelerin kendilerini zorlamamaları gerekmektedir. Kendisini yorgun hissettiği zaman egzersizleri bırakmalıdır. Egzersize başladıktan sonra anne kendisinde olumlu değişimler görecektir. Fakat anneler egzersizden sonra kendisinde olumsuz yönde değişiklikler görüyorsa mutlaka egzersizlere son verilmelidir. Eğer anne normal doğum yaptıysa egzersizlere daha erken başlayabilir. Fakat sezaryen doğum veya zor doğum eylemi görüldü ise egzersizlere başlama süresi daha uzun sürecektir. Egzersize başlamanın süresine doktorunuz karar vermelidir doktorunuz egzersiz yapmanızı uygun görüyorsa egzersize başlayabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Doğum Sonrası Ne Zaman Egzersize Başlayabilirim? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir