Doğumdan sonra kadınların en büyük şikayetlerinden biriside cinsel isteksizliktir. Kadınlar bu konudan oldukça rahatsızdır. Bu isteksizlik onları mutsuz hissettirebilir. Bu isteksizlik özellikle emziren annelerde daha fazladır. Bunun sebebi ise emzirme zamanında çok fazla salgılanan prolaktin hormonu. Prolaktin hormonu süt salınımını sağlar. Bu hormonun diğer bir etkisi ise cinsel isteksizliktir.

Prolaktin hormonu cinsellikte en önemli hormon olan östrojen ve androjen hormonlarını baskılar. Bu hormonları baskıladığı için de kadınlarda cinsel isteksizlik meydana gelir. Kadınlar bu konudan oldukça rahatsızdır. Bu problemi yaşayan kadınlar mutsuz olurlar ve psikolojik olarak kendilerini eksik hissederler. Bu doğumdan sonra birçok kadının şikayetidir. Ve asıl kadınların en merak ettiği konu bu isteksizlik ne zaman geçecektir?

Kadınların genelde isteksizlik süresi doğumdan sonraki ilk 3 aydır. Bu süre daha da uzarsa doktorunuza danışmanız da fayda vardır. Kadınlarda bu dönemde verilebilecek en iyi destek eşlerinden gelen destek olacaktır. Elbet bu isteksizlik bir süre sonra son bulacaktır. Eşlerin bu durumda kadınların yanlarında olmaları ve onlara güven vermeleri en önemli noktadır. Kadınlar bu dönemde kendilerini eksik ve güvensiz hissederler bundan dolayı eşlerin,kadınlarına onun öyle olmadığını ve hala sevdiği kadın olduğu hissettirilmelidir. Unutmayın ki bu isteksizlik geçici bir süredir.

Eğer bu süre ortalama 3 ayı geçerse doktorunuza danışabilirsiniz. Toparlayacak olursak doğum sonrası cinsel isteksizlik normaldir. Bu isteksizlik çiftleri mutsuz edebilir. Özellikle bu isteksizlik emzirmeyen kadınlara oranla emzirenlerde daha çoktur. Bunun sebebi ise hormonlardır. Süt salınımı sağlayan prolaktin hormonu kadınlık hormonu olan östrojen ve androjen hormonlarını baskılar. Bundan dolayıda cinsel isteksizlik meydana gelir. Bu isteksizlik kadınları da oldukça mutsuz eder. Bu dönemde eşlerinde anlayışlı olması gerekmektedir. Doğum sonrası olan cinsel isteksizliğin ne Zaman son bulacağı merak konusudur. Bu isteksizlikler genel olarak doğumdan sonraki 2-3 ay sonra son bulacaktır. Bazı kadınlarda hiç cinsel isteksizlik olmayabilir. Bazılarında ise daha erken sürede isteksizlik son bulur. Bu gibi değişiklikler normaldir. Fakat 3 ayı geçtikten sonra doktorunuzla görüşün. Bu dönemde psikolojik olarak da yıpranmış okunabilir. Bunun etkisiyle de cinsel isteksizlik olabilir. Bunun için yardıma ihtiyaç duyulursa yardımda alınabilir.