Sigara Tüketimi Gebelik Oluşumunu Etkiler Mi?

Sigara Tüketimi Gebelik Oluşumunu Etkiler Mi?

Sigara kullanmanın birçok şeye zararı olduğu gibi gebelik oluşmasında da zararı vardır. Sigara fetüsün anne rahimime tutunmasının zorlaştırmaktadır. Sigara anne ile fetüs arasındaki bağı kopararak Rahime tutunma olasılığını azaltmaktadır. Sigara kullanan bayanların istedikleri süreden daha geç gebe kalmaları veya gebeliğin sonlanmasına yani düşük gibi nedenlere de sebep olmaktadır.

Sigara kullanımının infertiliteye yani kısırlığa sebep olduğuna bilinen bir gerçektir. Günlük tüketilen sigara sayısı da doğurganlığı ve üreme yeteneğine de doğrudan etkilemektedir. Sigara içen kadınlarda kısırlık görülme ihtimali, sigara içmeyen kadınlara oranla çok daha yüksektir. Sigara içen kadınların gebe kalmakta problem yaşadıkları bilinmektedir.

Sigara tüketimi kadınların üreme fonksiyonlarını olumsuz olarak etkilemektedir. Sigara içmek kadınların hormonu olan östrojen hormonunun azalmasına  ve yumurtalıkların fonksiyonların da azalmaya sebep olmaktadır. Yumurta hücresinin gelişmesini sağlayan FSH hormonu da sigaradan etkilenmektedir. Bu hormonlar sigaradan dolayı görevlerini tam yapamaz ve gebelik olmasına engel olurlar. Bir kadın sigara içiyor ise gebe kalması güçleşir. Kısırlık olabilir. Menapoza daha erkem girebilir, düşük riskini artırır, erken doğuma neden olur, düşük doğum ağırlıklı bir Bebek olmasını,adet bozukluğu ve mesane,rahim ağzı kanserlerine de kapı açmaktadır. Bunun için sigarayı bırakmanız gerekmektedir. Sigara kullanımı anne olma olasılığı oluşturmaktadır. Sigara tüketimi gebeliği doğrudan etkiler. Toparlayacak olursak sigaranın birçok şeye zararı olduğu gibi hamile kalmaya da zararı vardır. Sigara bir nevi fetüs ile annenin arasına girer. Gebe kalmayı zorlaştırır, fetüsün rahime tutunmasını zorlaştırır.

Sigara içmek erkekte de kadında da kısırlığa neden olmaktadır. Sigara içmeyen kadınlarda kısırlık, sigara içenlere göre daha az görülmektedir. Sigara içmek kadınlarda östrojen hormonunun azalmasını sağlar ve yumurtalıkların fonksiyonlarının bozulmasını da sağlamaktadır. Günlük tüketilen sigara sayısı da doğurganlığı etkilemektedir. Buda doğrudan gebe kalmayı etkilemektedir. Bir kadın sigara kullanıyorsa gebe kalması güçleştiği gibi menapoza da erken girer. Buda istenen bir durum değildir.

Sigaranın birçok kötü yanı vardır. Mesane kanseri, kısırlık, düşük doğum ağırlıklı bebek, erken doğum, rahim ağzı kanseri gibi birçok kötü sorunlarda açar. Bunun için sigara kullananların bayan erken fark etmez sigarayı bırakmaları gerekmektedir. Kadınlarda kısırlık yapan sigara aynı etkiyi erkekte de göstermektedir. Bunun için sigara tüketiminin bırakılması gerekmektedir. Kişiler sigarayı yardım almadan, kendi iradeleriyle bırakamıyorsa yardım alarak bırakabilirler

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Sigara Tüketimi Gebelik Oluşumunu Etkiler Mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir