Yalancı Doğum Sancısı Nedir?

Yalancı Doğum Sancısı Nedir?

Yalancı doğum sancıları telaşeye ve endişeye sevk eden önemli bir sorundur. Yalancı doğum sancılarının tıp diliyle olan adı ise “braxton hick”kasılmalarıdır.

Bu kasılmaları gerçek doğum kasılmaları zannetmeniz gayet normal bir durumdur. Hamile bayanların 22.gebelik haftasından sonra en çok şikayetçi olduğu ve en çok korkutan sorundur. Bu kasılmalarınız geldiğinde doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Gelen bu sancıların gerçek sancılar olmadığını anlamanız yani gerçek ve yalancı sancılar arasındaki farkı ayırt edebilmeniz için biraz bilgi verelim. Gelen bu yalancı sancılar multiparlarda yani birden fazla doğum yapmış bayanlarda daha erken başlar ve kasılma süreleri daha uzun olur.

Primiparlarda  yani ilk gebeliği olanlarda ise bu sancıların süreleri kısadır. Gelen bu yalancı sancılar servikste silinme yapmaz ama gerçek sancılar servikste silinme yapar,bu yalancı ve gerçek doğum sancıları arasındaki en büyük farklardandır. Yalancı doğum sancıları düzenli değildir,ağrıların sıklığı,süresi ve şiddeti farklıdır. Sıklığı 10-20dk kadar düşebilir.

Gerçek doğum sancıları ağrı kesicilerle ve sedasyonlarla durdurulamaz iken,yalancı doğum sancıları ağrı kesicilerle ve sedasyonlarla rahatlıkla durdurulabilir. Yalancı doğum sancıları riskli değildir. Anneyi bir nevi doğuma hazırlar,plesantadaki kan akımını kolaylaştırmak gibi yararlı yönleri vardır. Bu kasılmalar fazla ayakta kalmak,yorgunluk,stres,sinir,karına yapılan bir travma gibi durumlarda artar. Bu kasılmalar geldiğinde,uzanarak ayaklarınızı karnınıza çekip,duş alıp gevşeyin,bol sıvı tüketin ve çok şiddetli olur ise doktorunuza danışın. Toparlayacak olursak yalancı doğum sancıları endişelenilmemesi gereken bir durumdur. Bu sancılar normal sancılardır. Yalancı doğum sancıları genelde 22.gebelik haftasından sonra başlar. Bu kasılmalar birden fazla çocuk yapmış olanlarda daha erken başlar,ilk gebeliği olan gebelerde ise bu kasılmalar daha geç başlamaktadır.

Yalancı doğum sancıları düzenli sancılar değildirler. Bu sancıların sıklığı,süresi,ve şiddeti farklıdır. Yalancı sancılar ağrı kesicilerle durdurabilen,gerçek sancılar durdurulamaz. Yalancı doğum sancıları riskli değildir. Anneyi doğuma hazırlar ve plesantadaki kan akımını hızlandırır. Yorgunluk,fazla ayakta kalma gibi durumlarda ise bu sancılar artar. Bunun için sancılar geldiğinde dinlenmeye çalışın.  Karnınıza aldığınız travmalarda bu sancıların artmasına neden olmaktadır. Bu sancılar çok olduğu zaman mutlaka doktorunuza görünün.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Yalancı Doğum Sancısı Nedir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir