Loading...
tr Turkish
Blog Yazılarına Gözatın
GEBELİKTE BESLENME NASIL OLMALIDIR?

11.04.2017 23:49

Vajina Estetik Ameliyatı Kaç Günde İyileşir?

31.08.2022 10:00

Eklampsi Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

31.05.2020 02:56

COVİD ENFEKTE HASTALARIN SPERM VE VAGİNAL SIVILARINDA İZLENMEMEKTEDİR

29.04.2020 12:57

Gebelikte Yolculuk Tehlikeli mi?

04.02.2017 21:59

Doğum Sonrası Genital Estetik

03.02.2017 10:24

Biz Sizi Arayalım

Lütfen telefon numaranızı yazınız ve işlemi tamamlayınız

Site Dilini Değiştirin
tr Turkish

Hayatımızın en önemli, en hassas, en riskli dönemlerinden ancak belki de en güzel heyecanları yaşadığımız, en güzel mutlulukları paylaştığımız gebelik süreci belli aralıklarla kontrol edilmeyi gerektirir. Bu süreçte tedbiri elden bırakmamak gerektiğini vurgulamamız gerekir. Gebelik süresince bazı belirtilerle ortaya çıkarak veya hiçbir belirti vermeden gizli bir şekilde seyreden ve ilerleyen, sonunda da anne ve bebeğin hayatını tehdit edebilecek durumlara kadar ulaşan hastalıklar görülebilmektedir. Ancak bu noktada annelerimize ve babalarımıza tedbiri elden bırakmamak gerektiğini üstüne basarak vurgulayıp erken teşhisin her zaman bir önlem alınmaya yol göstereceğini ve bir çok olumsuz durumdan bizi kurtarabileceğini hatırlatarak en ufak şikayetlerinizde danışmaları gerektiği hakkında uyarıyoruz.

Yüksek riskli gebelik tanımını kısaca yapacak olursak ya da ne gibi durumlarda yüksek riskli gebelikten şüphelenmeliyiz diye kendimize soracak olursak, gebe kalmadan önce olan ve devam eden sistemik hastalıklar yada gebelik süresince ortaya çıkan bir hastalık durumunda yüksek riskli gebelikten söz edebiliriz.

Bu durumlardan bahsedersek ;

Plasenta Previa : Fetüs ile gebe arasında ilişkiyi sağlayan ve “bebeğin eş kısmı” olan plasentanın, bebek ile doğum kanalının arasında olması yani doğum kanalını kapaması durumudur. Bu durumda tanı 24.haftadan sonra konulur. Plasenta previanın yarattığı riskler arasında erken doğum, bebekte gelişme geriliği, ani bebek ölümü, bebeğin başı ile gelmemesi durumları sayılabilir. Bu durum kendisini genellikle ağrısız kanama ile gösterir. Tanı USG ile konur. 

Plasenta Dekolman : Gebeliğin 20. haftasından sonra plasentanın bebeğin doğmasından önce rahim duvarına yapışık olduğu yerden kısmen veya tamamen ayrılması durumudur. Doğum öncesinde karılaşabildiği gibi doğum sırasında da karşılaşılabilir. Belirtilerde kanamaya yoğun rahim kasılmaları, dayanılmaz ağrılar eşlik eder. 

Abortus (Düşük) Riski : Gebeliğin ilk 20hafta içinde, 500gramdan az fetüsün intrauterin yani dışarıya atılması durumudur. Kendisini ; ağrısız kanama, gebelik dokusunun vajinal yoldan atılması, ağrılı kanama veya gebelik bulgularının kaybolması gibi belirtilerle gösterir. 

Erken gebelikteki yoğun kanama asla göz ardı edilmemelidir.

Hipertansiyon : 140/90 mmHg ve daha yüksek seyreden tansiyon değerlerini risk olarak görmekteyiz. Bu nedenle gebelerimizde rutin kontrollerinde aynı zamanda tansiyon takibi yapılmasına büyük özen gösteriyoruz. 

Diyabet :  Bebekte oluşan diyabetin nedeni annedeki kan şekeri yüksekliğine bağlıdır. Gebeliğin son döneminde insülin salınımı artacağından dolayı bebekte fazla kilo alımına, akciğer gelişiminde gecikmeye, bazı kalp hastalıklarına ve sinir sistemi hastalıklarına neden olur. Diyabet olan anne adaylarımız gebelikleri süresince rutin kan şekeri takibi yaptırmaları, insülin tedavisi alanların ilaçlarını düzenli olarak kullanmaları aynı zamanda bir diyetisyen desteği almaları gerekir. Gebelik süresince oluşan diyabet hastalığına ise önlem almak amacı ile 24.haftada şeker yüklemesi ile değerlendirme yapılmasını mutlaka onaylıyoruz ve öneriyoruz.

Erken Doğum : Gebelik ve doğuma bağlı bebek ölüm ve hastalıklarının 37 haftadan, özellikle 32 haftadan önce doğan bebeklerde görülür. Erken doğan çocuklarda serebral palsi gelişme riski, görme ve işitme bozuklukları, akciğer hastalıkları görülmesi muhtemeldir.

Suyun Erken Gelmesi : Su kesesi içindeki fetüsü dış ortamdan koruyan ve bebeğin anne karnında gelişimi için çok önemli olan suyu içinde barındıran bir zardır. Bu zarın doğumun başlamasından önce yırtılıp içindeki suyun boşalmasına suyun erken gelmesi denir. Bu durum enfeksiyon başta olmak üzere kan akımı bozulması ve suyun erken gelmesine bağlı olarak beklenmeyen erken doğum gibi risklere sebep olabilir.

Tiroid Hastalıkları : Gebelikte kısmi olarak iyot yetersizliği mevcuttur. Oluşan aşırı bulantı ve kusma nedenleri arasında tiroid hastalıkları akla gelir. Tiroid hormonu fetal beynin erken döneminde gelişimi açısından önemlidir.Bu nedenle ayırıcı tanılarda dikkatli olunmalıdır. 

Enfeksiyon Hastalıkları : Gebelik süresince sık görülen bir durumdur. Gebelikte sık görülmesinin başlıca sebepleri büyüyen rahmin idrar torbası üzerine bası yaparak tam boşalmasını engelliyor olması ve idrar yollarının yapısını değiştirerek idrarın böbreklere geri kaçmasına neden olmasıdır. İdrar yaparken yanma, sık idrara çıkma hissi, idrar kaçırma hissi, kasık ve alt karın ağrısı, ateş, titreme, gece idrara çıkma hissi, idrar torbasına baskı hissi gibi belirtiler ile kendini gösteren idrar yolu enfeksiyonları eğer böbreklere sıçramış ise bel ağrısı, titreme, ateş yüksekliği, bulantı ve kusma ile kendisini gösterir. Tanı  ise tam idrar ve idrar kültürleri ile konulmaktadır.Tedavi edilmemesi durumunda erken doğum ve düşük ağırlıklı doğumlara neden olmaktadır. 

Rh Uyuşmazlığı : Kan uyuşmazlığı gebe anne ile bebeği arasındaki Rh uygunsuzluğuna verilen addır. Rh uygunsuzluğu, gebelikte ya da kan naklinde Rh(-) bir kişinin Rh(+) kan ile teması sonucu oluşan bir alerjik reaksiyondur. Anti-D İmmun Globulin uygulanması gerekir.

Genel olarak risk gruplarımız ;

  • Anne adayının yaşı ( 18 yaş altı ve 35 yaş ve üzeri )
  • Tekrarlayan düşük öyküsü olanlar
  •  Aile ağacında ya da önceki çocuklarında genetik bir hastalık öyküsü olanlar
  •  Rh ya da ABO kan uyuşmazlığı olanlar
  •  Çoğul gebelikler
  •  Gebeliği sırasında zararlı etkenlere maruz kalmış olanlar 
  •  Gebelik öncesinde var olan ya da gebelik sırasında ortaya çıkan, anneye ait sistemik hastalıklar ( kalp hastalıkları, diabet, troid hastalıkları, hipertansiyon, epilepsi ve bazı kan hastalıkları gibi )
  • Kontrolleri sırasında bebekte herhangi bir anomali ya da problem tespit edilenler

Sağlıklı mutlu bir gebelik geçirebilmek aynı zamanda sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için bu gibi risk faktörlerinde mutlaka titiz davranmalı en ufak şüphede danışmaktan kaçınmamalıyız. Sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmek için sağlıklı bir anne adayı olmamız gerekir. Unutmayınız. 

Profesyonel & Güvenilir

Hizmetlerimiz

Genital Estetik

Genital estetik, günümüzde oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. En az bir burun estetiği bir memeprotez kadar kabul görmüştür, genital estetik ne kada...

Daha fazla..

Robotik Cerrahi

Jinekolojide robotik cerrahinin bizlere ve hastalarımıza merhaba demesiyle birlikte pek çok kadın artık ağrı, acı duymadan, yatış süresi uzamadan, yan...

Daha fazla..

İdrar Kaçırma

UTERUS SARKMASI NEDİR? UTERUS SARKMASINA BAĞLI İDRAR KAÇIRMAUterus sarkması durumu genellikle üreme çağını tamamlamış olan ileri yaşlı denilebilecek k...

Daha fazla..

Uterus Alma Ameliyatı

Histerektomi, uterusun(rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Histerektomi uygulanan durumlara kısaca değinecek olursak; Uterus myomları Endometrial...

Daha fazla..

Tüp Bebek Tedavisinde Erkek İnfertilitesi

Erkek İnfertilitesinin Değerlendirilmesiİnfertil çiftlerin yaklaşık %30-40’ında erkek infertilitesi izlenmektedir. Erkeklerde infertiliteinsidansı %7’...

Daha fazla..

Endoskopik Myomektomi

Laparoskopi, abdominal bölgenin ( karın içerisinin ) genel anestezi altındauygulanarak göbek deliğinden minik bir kesi ile ince bir teleskopun içerisi...

Daha fazla..

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis, çikolata kisti tipik olarak koyu kahverengi gibi bir sıvı içerir ve görüntüsünden içindebulunan sıvının renginden dolayı da çikolata ki...

Daha fazla..

Gebelik Ve Yüksek Riskli Gebelik Takibi

Hayatımızın en önemli, en hassas, en riskli dönemlerinden ancak belki de en güzelheyecanları yaşadığımız, en güzel mutlulukları paylaştığımız gebelik ...

Daha fazla..

Aşılama Tedavisi

Bebek sahibi olmak isteyip herhangi bir korunmalı dönemleri olmadığı halde ve ultrason bulguları,sperm kalitesi uygunsa hastaya aşılama yapılabilmekte...

Daha fazla..

İnfertilite ve Tüp Bebek Tedavisi

Ankara Tüp Bebek Tedavisi Tüp bebek uzun yıllardır uygulanan bir tedavi yöntemi. Bu yöntem ile dünyaya gelen ilk bebek Louise Brown 1978 yılında 2.068...

Daha fazla..

Randevu

Hızlı Randevu Talebi oluşturun

Belirttiğiniz iletişim ve diğer bilgileriniz doğrultusunda 24 saat içerisinde size ulaşacağız. Randevu için tarih ve saat işlemlerinin geçerliliği telefon görüşmesi ve onayı sonrası gerçekleşmektedir.

Randevu Bilgi & Destek Hattı

905324761139

Sonuç / Belge Gönderin

Buraya Tıklayın

Anlaşmalı Olduğumuz Kurumlar