Açıklanamayan infertilite yani infertilite, halk arasındaki bir başka deyim ile kısırlık; çiftin korunmasız ve düzenli ilişkiye rağmen bir sene boyunca gebelik elde edememe durumu olarak adlandırıyoruz.

Bir sene boyunca korunmasız ilişkiye rağmen gebelik elde edememe durumunda çiftin artık bir uzman desteği almasını önermekteyiz. Çiftin başvurması halinde yapılacak olan tetkikler;

 • Hormon analizi
 • Ultrasonografi
 • HSG (Rahim Filmi)
 • Sperm analizi

Gibi tetkiklerin arkasından, tüm sonuçların normal çıkması durumunda sebebi bilinmeyen yani açıklanamayan infertilite olarak adlandırıyoruz. Hormon analizi, ultrasonografi, rahim filmi, sperm analizinin sonuçları normal çıkmasına rağmen; çiftin çocuk sahibi olamamasının nedeninin tespit edilememesi durumudur.

Açıklanamayan İnfertilitenin Nedeni Nedir?

Açıklanamayan infertilite yani açıklanamayan kısırlık. Nedeninin birden fazla faktörün kombinasyonuna bağlı olduğu fikrini de ortaya çıkıyor. Örneğin, kadında hafif endometriozis yani çikolata kistinin varlığı. Hafif düzeyde olan yumurtlama düzensizlikleri. Servikal faktörler, spermin normal olması ancak gebelik elde edilememesi durumları da açıklanamayan infertilitenin nedenleri arasında sayılıyor.

Nedeni Açıklanamayan İnfertilite Tanısından Önce Hangi Tetkikler Yapılmalıdır?

 • Ultrasonografi yapılmalıdır.
 • Adetin 2. Günü kadına ait hormon analizi yapılmalıdır.
 • Rahim filmi, HSG; tüplerin açık olup olmadığı ve rahim anomalisinin olup olmadığını tespit etmek için çekilmelidir.
 • Sperm analizi, erkeğe ait sperm parametrelerini tespit etmek içinde sperm analizi yapılmalıdır.

Açıklanamayan İnfertilite Nasıl Tedavi Edilmelidir?

Tüm testlerin ve muayenelerin normal çıkmasına rağmen bir yıl içerisinde düzenli ve korunmasız ilişkiye rağmen gebelik elde edemeyen çiftler de tedavi metodu olarak; öncelikle yumurtlama tedavisi uygulamak mümkün. Yumurtlama tedavisi adetin ikinci ya da üçüncü günü başlanan, destek ilaçlar ile yumurtlama sağlayan ve ultrason ile takip edilen çatlatma iğnesinin arkasından ilişki ile son bulan destekleyici bir tedavi metodudur. İlk aşama olarak kabul ediyoruz.

Yumurtlama takibi ve tedavisi sonrasında eğer çift hala gebelik elde edememiş ise, açıklanamayan infertilite grubunda olan çifte ikinci adım olarak aşılama tedavisi uygulamak mümkün. Aşılama tedavisi, adetin ikinci ya da üçüncü gününde başlıyor. Yaklaşık 10 gün kadar iğneli ilaç tedavisinin arkasından bir tüp bebek merkezinde erkek hastadan alınan spermin yıkanarak anne adayının rahmine enjekte edilmesi durumu aşılama tedavisi (IUI) olarak ismini alıyor.

Aşılama tedavisinin başarısızlığının arkasından ise en son gelen adım; tüp bebek tedavisidir. Açıklanamayan infertilite grubundaki hastaya da diğer adımlar ile gebelik elde edilmezse, tüp bebek tedavisi ile gebelik elde edilmesi beklenmektedir. Tüp bebek tedavisi, adetin ikinci ya da üçüncü günü başlamakla birlikte 10-12 günlük ilaç takibinin arkasından yumurta toplama ve embriyo transferi olarak süreç devam etmektedir.

Ancak uygulanacak olan tedavilerin sıralamasına karar vermek için anne ve baba adayının yaşı da oldukça önemli. Anne adayı eğer 35 yaş ve üzerinde ise, yumurta rezervi de iyi durumda değil ise yumurtlama tedavisi ve aşılamayı es geçerek direkt tüp bebek tedavisine geçilebilir. Açıklanamayan infertilite grubundaki hastaya standart bir tedavi uygulanmamaktadır. Ancak kişiden kişiye göre değişiklik gösteren tedavi metodlarını esas almaktayız. Hastaya özgü tedavi biçimleri önceliğimizdir. Sebebi açıklanamayan infertil hastalarımız için de aynı şey geçerlidir.

Açıklanamayan İnfertilitede Sperm Analizi

Son zamanlarda nedeni açıklayan faktörler bulunsa da her bebek isteyen altı çiftten birinin infertilite sebebi ne yazık ki hala belli değil. Bazen erkek hastanın araştırılması atlanabilmektedir. Ancak kadına verilen yoğunluk kadar erkek hastanın da araştırılmasını önermekteyiz. Sperm analizi, basit bir laboratuvar tekniği olmadığı gibi embriyoloji laboratuvarında, bir embriyolog tarafından analiz edilmelidir. Bilgi ve tecrübe büyük önem taşımaktadır.

Spermlerin hareketleri daha da önemlisi şekilleri yani morfolojik durumları spermin potansiyelini etkilemektedir. Sperm morfolojisini ölçmenin tek metodu uzman bir embriyolog tarafından mikroskop altında direkt göz ile bakılması ve raporlanması gerekmektedir.

Yapılan araştırmalara göre aslında pek çok kurumdan pek çok raporun farklı olduğu da görmek mümkün. Bu nedenle önerdiğimiz uzman embriyolog ve merkezler tarafından sperm analizi değerlendirilmelidir.

Anlaşmalı olduğumuz tüp bebek merkezlerinde, uzman kadro ile uzman embriyologlarımız tarafından testlerinizin güvenirliliğinden emin olabilirsiniz.

Açıklanamayan İnfertiliteye Karar Vermemizde Rol Oynayan Etkenler

 • Kadının yaşı
 • Çiftin infertilite süresi
 • Kadının yumurtalık rezervi

Kadının yumurtalık rezervinde, AMH testi (anti mülleryan hormon) herhangi bir zaman diliminde kan testi ile bakmak mümkün. Adetin 2. ya da 3. Gününde bakılan FSH ve E2 hormonlarının düzeyi ile ve ultrasonografi ile yumurtalıklardaki follukül sayısı ile değerlendirmekteyiz.

Çiftin infertilite süresi, korunmadan ve düzenli ilişkiye rağmen gebeliğin elde edilemediği süre olarak bilinmektedir. Örneğin sizlere sorduğumuz ‘’ kaç aydır korunmuyorsun? ‘’ sorusunun cevabı çiftin infertilite süresini göstermektedir.

Sebebi Açıklanamayan İnfertil Anne ve Baba Adayları Hangi Şartlarda Bekler?

 • Anne adayının yaşı 35 yaşından daha küçükse,
 • Yumurtalık rezervi bekleme durumu var ise,
 • İnfertilite süresi bir yılın altında ise,

İnfertilite tedavisine başlamaktansa çifte zaman vermek mümkün.

Hangi Şartlarda Tedaviye Başlanmaktadır?

Eğer çiftin;

 • Kadının yaşı 35 yaş ve üstünde ise,
 • Yumurtalık rezervi normalin altında,
 • Hormon değerleri sınırda,
 • Sperm parametreleri sınırda normal ise,
 • Korunmasız ilişki süreleri bir senenin üzerinde ise artık bir destek almanın vakti gelmiş demektir.

Yumurtlama tedavisi, aşılama ve tüp bebek tedavisi olmak üzere sırası ile ek tedavi yöntemleri sıralamak mümkün.

Aşılama Tedavisi Nedir?

Açıklanamayan infertilite problemleri olan çiftlerde, aşılama tedavisinden önce de yumurtlama tedavisi uygulandığında gebelik elde etme başarısının aşılama tedavisinde daha yüksek olduğu bilinmektedir. Bu nedenle, ovulasyon indüksiyonu ile başlayan tedavilerde aşılama tedavisi ile tamamlamak mümkün. Gebelik şansını arttıran tedavi metotlarından birisidir. Ancak bu tedavide gebe kalma şansının yaklaşık olarak %10 civarında olduğunu bilmemiz gerekiyor. Bu nedenle yüzdeyi de hastalarımıza paylaşıyoruz.

Aşılama Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler Nelerdir?

 • Yaş: Kadının yaşı arttıkça başarı olasılığının azalması mümkün.
 • İnfertilite süresi.
 • İnfertilite nedeni, çikolata kistinin ya da tüplerin tıkanıklığında aşılama tedavisinin başarısı azalır.
 • Yumurta sayısı: Ovulasyon indüksiyonu ile başlanan aşılama tedavisinde follukül sayısı arttıkça aşılama tedavisinin başarı şansında artırıyor.
 • Sperm parametreleri: Sperm parametreleri, aşılama tedavisinde başarıyı etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Bu nedenle total de hareketli sperm sayısı oldukça önemlidir.

Ankara Tüp Bebek Tedavisi

Aşılamadan sonra gelen tedavi metodu ise tüp bebek tedavisidir. Tüp bebek tedavisinde gebe kalma şansı kadının yaşına, elde edilen yumurta sayısına. Bununla birlikte elde edilen embriyo sayısına, kalitesine ve transfer edilen embriyoların kalitesine göre değişiklik gösteriyor. Tüp bebek tedavisi de adetin ikinci günü başlanan bir tedavi şeklidir. Yaklaşık 10-12 gün kadar iğneli ilaç kullanımı ile yumurtaların büyümesi sağlanıp arkasından yumurta toplama. Bu nedenle yumurta toplamadan da embriyo gelişimine göre 3-5 gün sonra embriyo transferi yapılmaktadır.

Tüm testleriniz normal ancak gebe kalamıyorsanız, kişiye özel tedavi metotlarından yararlanmak için başvurabilirsiniz. Her çifte uygulanan tedavi şekli aynı olmamakla birlikte değişiklik göstermesi mümkün. Bu nedenle detaylar için bize 0 532 476 11 98 numaralı telefondan bize ulaşabilirsiniz.

Profesyonel & Güvenilir

Hizmetlerimiz

Genital Estetik

Genital estetik, günümüzde oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. En az bir burun estetiği bir meme protez kadar kabul görmüştür, genital estetik ne kad...

Daha fazla..

Robotik Cerrahi

Robotik cerrahi, jinekolojide robotik cerrahinin bizlere ve hastalarımıza merhaba dedi. Bunun ile birlikte pek çok kadın artık ağrı, acı duymadan, yat...

Daha fazla..

İdrar Kaçırma

Mesanenin böbreklerimizden gelen idrarın biriktiği kese olarak adlandırıyoruz. Halk arasında genellikle idrar kesesi ya da idrar torbası olarak da isi...

Daha fazla..

Uterus Alma Ameliyatı

Uterus alma ameliyatı, Histerektomi, uterusun (rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Rahim alma ameliyatı, en sık yapılan jinekolojik ameliyatlarda...

Daha fazla..

Tüp Bebek Tedavisinde Erkek İnfertilitesi

Tüp bebek tedavisinde erkek infertilitesi ve Erkek İnfertilitesinin DeğerlendirilmesiTüp bebek tedavisinde erkek infertilitesi, İnfertil çiftlerin yak...

Daha fazla..

Endoskopik Myomektomi

Endoskopik Myomektomi, abdominal bölgenin (karın içerisinin) genel anestezi altında uygulanarak göbek deliğinden minik bir kesi ile ince bir teleskopu...

Daha fazla..

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis Tedavisi, çikolata kisti tipik olarak koyu kahverengi gibi bir sıvı içerir ve görüntüsünden içinde bulunan sıvının renginden dolayı da ç...

Daha fazla..

Gebelik ve Yüksek Riskli Gebelik Takibi

Gebelik ve yüksek riskli gebelik takibi, hayatımızın en önemli, en hassas, en riskli dönemlerinden ancak belki de en güzel heyecanları yaşadığımız, en...

Daha fazla..

Aşılama Tedavisi

Bebek sahibi olmak isteyip herhangi bir korunmalı dönemleri olmadığı halde ve ultrason bulguları,sperm kalitesi uygunsa hastaya aşılama yapılmaktadır....

Daha fazla..

Tüp Bebek Tedavisi ve İnfertilite

Tüp Bebek Tedavisi (IVF) Nedir? Çiftlerin, 1 yıl boyunca düzenli ve korumasız olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik sonucu sağlayamam...

Daha fazla..

Anlaşmalı Olduğumuz Kurumlar