Covid-19 Üremeye Etkisi ve Pandemide Tüp Bebek Tedavisine Yaklaşım

Covid-19 Üremeye Etkisi ve Pandemide Tüp Bebek Tedavisine Yaklaşım

Wuhan’da ortaya çıkan ve dünya çapında yaklaşık bir milyon insanı enfekte eden Sars-Cov2 salgını ile ilgili olarak Dr. Paoli ve arkadaşları tarafından yapılmış J.Endocrionol Invest.
Yayınlanmış olan bir makaleyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu çalışma da 31yaşında enfekte olmuş ve enfeksiyonu boğaz kültürlerinde ispat edilmiş bir erkek hastadan enfeksiyon tanısından sekiz gün sonra idrar ve sperm analizi yapıldığında ve alınan bu örnekler PCR sistemi ile viral gen taşıyıp taşımadığı değerlendirildiğinde ilginç bir sonuç ile karşılaşıldı. Semen ve idrar örnekleri içerisinde virüse ait RNA izlenmedi. Bu durumun viral kinetik yapılanmalardan kaynaklı olabileceği düşünüldü. Ancak şu var ki, bu tür bilgiler hastaların farkında olmadan belki yardımcı üreme tekniklerinden faydalanmaları durumunda bu sıvılarda viral yük izlenmemesi olası tedavinin güvenlik marjını arttırmaktadır. Ancak benzer çalışmalarda da kadınlar üzerinde yapılmış verileri değerlendirdiğimizde Sars2 tanısı almış olan on kadının vajinal örneklerinde 4 Şubat-24 Şubat arasında Tongji Zhongfa Hospital’da Dr. Lin Qlue ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada yoğun bakım ünitesinde yatmakta olan hastaların vajinal sıvılarında Sars Cov-2 Viral RNA yapıldığında tüm sıvılarda viral yük tespit edilemememiştir. Bu çalışmanın verilerini Clin İnfect Dİs. ‘de paylaşmıştır. Bu da bizim
için oldukça güvenlik veren bir çalışma olmuştur. Çünkü kliniği olmasa dahi asemptomatik olarak başvuran hastalara yapılan tüp bebek tedavilerinde hastaların güvenlikleri anlamında bir destek veren veri niteliği taşımaktadır.
Ancak sperm açısından özellikle yüksek ateş sperm üretimi için oldukça önemli bir tehdit
olarak düşünülebilir. Testisler normal de vücut ısısından yaklaşık 3-4 derece kadar daha
düşük ortamda bulunurken bunun üzerine ısının yükselmesi sperm üretimini bozar. Bu
sadece covid de değil diğer nedenlerle de ateş yüksekliği meydana geldiğinde uzun süre
sıcağa maruz kalındığında da sperm kalitesi bozulabilir. Ancak virüsler hücre içerisinde
çoğalma gösterebilir. Bu nedenle covid virüsünün kendisi de sperm üretimini olumsuz
etkileyebilir. Bebek sahibi olmak isteyen çiftler ekstra covid virüsüne karşı dikkat etmelidir. Covid virüsünün yaygın olduğu ülke ve illerden uzak kalarak kendilerini korumalıdır. Yumurta rezervine ve sperm kalitesi üzerinde etkisi bulunan covid-19 virüsünden korunmak sizin elinizde.
Sadece hayati tehlikeye neden olmayarak aynı zamanda uzun süreli bir infertilite yani uzun süreli bir bebek sahibi olmakla ilgili önümüzü de kesebiliyor. Üreme fonksiyonlarını bozduğu uzman hekimler tarafından onaylanmıştır.
Covid – 19 da üreme fonksiyonlarını bozarak infertiliteyi arttırmak konusunda bir faktör
olarak kabul edilebilecek ciddi bir durumdur. Kadınlarda yumurtlamayı azaltarak erkeklerde de sperm kalitesini etkilediği bilinmektedir.
Covid-19 Salgını Döneminde Tüp Bebek Tedavisine Başlanmalı mıdır? Ya da devam edilmeli midir?
Aylardır tüm dünyayı etkisi altına alan covid-19 pandeminin ilk başlarında anne baba
adaylarının bebek hayalini de ne yazık ki etkiledi. Bir süre kadar tüp bebek merkezleri kapalı kaldı ancak daha sonrasında Sağlık Bakanlığı’nın onayı ile tüp bebek tedavisi kabulleri yeniden başlandı. Çiftler salgın döneminde tedavilerini zorunlu olarak ertelediler pek çok çiftte kendi sağlıklarının endişesinden tüp bebek tedavilerini bir süre daha ertelemeye karar verdi. Aslında tüp bebek tedavisi öyle bir dönem ki, her ay her yeni siklus belki de her geçen hafta, her geçen gün çok önemli. Bu kadar ertelerken acaba kaybettiğimiz günler mi var?
Zaten covid-19 olmasa bile çiflerimizi diğer bulaşıcı hastalıklar açısından da hep
değerlendiriyor ve gerekli önlemlerin alınması için her zaman destek oluyor ve dikkatli
yaklaşıyoruz. Elbette covid-19 hassasiyetini de ayrıca göz önünde bulundurmak
gerekmektedir. Tüm hijyen kurallarına, covid – 19 kapsamında kurallara dikkat ederek
hastalarımızın tedavisine de devam etmekteyiz. Şüpheli durumlarda ise gerekli
değerlendirmeler yapılarak karar veriliyor. Altını da çizmek isterim ki her hastadan da işlem öncesinde PCR testi isteyerek pozitif çıkması durumunda hastanın tedavisini iptal ediyoruz.
Ayrıca odanın sürekli havalandırılması, ameliyathanelerde daha seyrek hasat
bulundurulması, personelin önlemleri de bu dönemde oldukça dikkat edilen altın
maddelerdendir. Tedavi sırasında tüm tüp bebek ekibi maske ve eldivenle hastaya hizmet verir kliniklerde özel hijyen kuralları uygulanarak seyrek hasta kabulü yapılmaktadır.
Covid-19 döneminde çiftler nelere dikkat etmelidir?
Tüp bebek tedavisinde alkol ve sigara kullanımı bırakılmalıdır. Kafein kullanımı başarı şansını düşüreceğinden çay kahve kola gibi ürünlerin tüketimleri sınırlanmalıdır.
Folik asit, b grubu bir vitamin olup bebeğin omurilik beyin yapısının sağlıklı gelişiminden
sorumludur. Özellikle bu dönemde de vitamin desteği oldukça önemlidir.
Tüp bebek çiftlerine d vitamini desteği verilebilir. C vitamini ile de desteklenebilir.
Kaliteli uyku düzeni sağlanmalı, melatonin salgısı desteklenmelidir.
Hayat rutin hayata dönüştürülmelidir. Yaşam standartları iyileştirilmelidir. İnsanlarla iletişim muhakkak sınırlandırılmalıdır. Sosyallik belki bir süre ara verilmelidir. Tüp bebek çiftinin maske kullanımı ve maske kullanımındaki özen ve önem konusunda uyarılmalıdır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Covid-19 Üremeye Etkisi ve Pandemide Tüp Bebek Tedavisine Yaklaşım linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir