Gebelik belirtileri nelerdir?

Gebelik belirtileri nelerdir?

Gebelik hayatta belki bir belki birkaç defa yaşayacağımız 40 haftalık en güzel mucize J

Gebelik ile birlikte vücudumuzda çok fazla değişiklikler meydana geliyor. Örneğin hastalarım genel de soruyor, gebe olduğumu nerden anlarım? Bazı anne adaylarında gebelik belirtileri ilk hafta içerisinde görülebilir, bazılarında ise çok ayırt edici belirti meydana getirmez. Her kişi de aynı şekilde belirti göstermez ve her kişi her gebeliğini aynı şekilde geçirmez. Dolayısı ile gebelik belirtisi mutlaka bu maddelerdir diyerek sıralamamız mümkün değil. Örneğin adet döneminin yaklaşması ile meydana gelen göğüslerdeki hassasiyet gebelik ile de meydana gelebilir. Kasık ağrısı gebelik ile de görülebilir. Bu nedenle kesin olarak gebeliğin tespiti için anne adayının adet gecikmesini fark etmesinin arkasından kanda gebelik testi yapması olacaktır.

Bu neden ile gebe olduğumu nasıl anlarım sorusunun cevabını ne yazık ki bu belirtiler var ise kesinlikle gebesiniz diyerek cevaplayamayız. Ancak peki gebelik ile vücudumuzda neler değişmeye başlar? Ya da ne meydana gelir?

Gebeliğin anlaşılabilmesi için adet döngüsünü bekleyerek adetinin gecikmesinin arkasından gebelik testi yapmalısınız. Bu dönemde kan testi ile bakılan Beta HCG testi ile kişi kesin olarak gebe olup olmadığını anlayabilir. 

Beta HCG testimiz pozitif çıktı peki sıklıkla hangi belirtiler görülebilir?

  • Hafif kanama ve akıntı : Gebeliğin ilk döneminde lekelenme şeklinde kanama meydana gelebilir ancak kanama olduğu her takdirde mutlaka doktorunuza başvurmalısınız. Adet kanamasından farklı olarak gebeliğin ilk haftalarında lekelenme olması embriyonun rahme tutunması ile meydana gelebilir. Ancak gebelik döneminde her meydana gelen kanama önemlidir ve mutlaka doktor bilgisi dahilinde olmalıdır. Her kanama sonrasında muayene olmanızı öneririm. Doktor kontrolü gerektirir. Kanama yaşayan gebeler de kontroller sıkılaştırılır ve ilaç tedavisi uygulanabilir. Erken dönemde ayrıca kanama bazen olsa da genellikle herkes de akıntı yoğunluğu meydana gelir östrojen yüksekliğinden dolayı. Süt renginde ve beyaz renkli akıntılar olabilir.
  • Kasık ağrısı : Gebeliğin ilk haftalarında kasık ağrısı görülebilir. Embriyonun yerleşmesinden ve buna bağlı olarak rahmin genişleminden kaynaklı olarak kasık ağrısı meydana gelebilir. Şiddetli ağrı ve ağrı ile meydana gelen yoğun kanamalar da ise mutlaka hekiminize başvurmlasınız. Ancak hafif kasık ağrılarda kanama olmadığı sürece endişelenmenize gerek yok.
  • Adet gecikmesi : Gebeliğin en önemli ve en gerçek belirtisi ise adet gecikmesidir. Adet gecikmesinden sonra yapılan gebelik testi hiç yanılmadan doğru cevabı verir.
  • Göğüslerde hassasiyet : Gebelik ile birlite hormonal değişim yükselen östrojen den kaynaklı memelerde hassasiyet görülebilir. Göğüsler de büyüme olabilir. 
  • Sürekli uyku hali ve yorgunluk : Yükselen progesteron hormonu kişinin sürekli uyku halinde olmasına ve yorgun olmasına neden olabilir. Gebeliğin ilk dönemlerinden sonra özellikle 12.haftadan sonra azalarak devam edebilir.
  • Mide bulantısı : Mide bulantısı her gebe de olmayabilir. Olan gebelerde de 12 haftaya kadar sürer.12.hafta itibari ile de gebeliğe bağlı mide bulantısı azalır.
  • Mide ekşimesi : Rahmin genişlemesine ve bebeğin büyümesine bağlı olarak gebeliğin ilerleyen dönemlerinde reflü gibi sindirim sorunlarına yol açabilir gebelik.
  • Sık idrara çıkma : Büyüyen bebek ve geçen haftalar ile birlikte sık idrara ıkma meydana gelebilir. Mesane sıkışabilir.
  • Anne adayının vücut sıcaklığında artış meydana gelebilir.
Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelik belirtileri nelerdir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir