Gebelikte hangi durumlarda acil doktora başvurulmalı?

Rutin gebelik muayeneleri dışında gebeliğin hangi haftasında olur ise olsun kanama durumunda mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Her kanama hakkında doktorunuzu mutlaka bilgilendirmelisiniz.

Karında sertlik oluşmas halinde ancak bu sertlik düzenli aralıklarla kasılma şeklinde meydana geliyorsa. Örneğin bir anda toplanıp beşer dakika ara ile yeniden meydana gelen ve düzenli periyotlarla devam eden bir kasılma söz konusu ise ya da rutin dışında herhangi bir sertlik hissettiğiniz zaman doktorunuza başvurmalısınız.

Gebeliğin 12. Haftası veya 36.haftası hiç fark etmeksizin herhangi bir haftasında vajinal su gelmesi az veya çok olması durumunda mutlaka hekiminizi bilgilendirmelisiniz.

Ani tansiyon değişimleri veya 130-90 üzerinde düzenli yükselerek seyreden tansiyonlar da herhangi bir belirti hissetmeseniz bile sizi rahatsız etmese bile tansiyon yüksekliğinde doktorunuza başvurmalısınız.

Vücudun tümünde oluşan kaşıntılarda doktorunuza haber vermelisiniz.

Ateşli hastalık ya da gribal enfeksiyon durumlarında doktorunuza başvurmalısınız. Yüksek ateşten mutlaka haberdar etmelisiniz.

Yüz de el de veya ayaklarda şişme ile meydana gelen yüzde uyuşukluk veya aniden görmede bulanıklık durumunda doktorunuzu bilgilendirmelisiniz.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelikte hangi durumlarda acil doktora başvurulmalı? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.