GEBELİKTE VAJİNAL AKINTI

GEBELİKTE VAJİNAL AKINTI

GEBELİKTE AKINTI NASIL VE HANGİ RENK OLUR?

Gebelikte hormonlara bağlı akıntı nasıl olur?

Genellikle gebelikte karşımıza çıkan akıntılar beyaz renk olur. Ya da sarı veya belki biraz daha koyu renkli.  Koku veya kaşıntı olmadığı sürece endişelenmeyiz. Kaşıntı ve koku olduğu zaman enfeksiyon akıntısından şüphelenebilir ve kültür alınması istenebilir.

Her gebede akıntı olur mu? Normal midir?

Kaşıntı yaratmayan ve kokusuz akıntı her gebe de olabilir. Her gebe de olması beklenir. Gebelikten önceye kıyasla gebelikte akıntının artması beklenen bir durumdur.

Gebelikte vaginal akıntı gebeliğin hangi döneminde başlar?

Gebelik ile birlikte yani 6-8. Haftasında akıntı miktarında artış izlenir. Gebelikle birlikte artan östrojen ve progesteron seviyesi vücutta ciddi ölçüde değişiklikler meydana getirir. Gebeliğin ilk haftalarıyla birlikte vaginal akıntıda artış başlar.

Gebelikte akıntı ne kadar süre devam eder? Belli bir haftadan sonra geçmesi beklenir mi?

Hayır. Gebeliğin ilk haftaları ile artış gösteren akıntı miktarı gebelik boyunca devam etmesi beklenir. Bir süre sonra geçmesi  beklenmez. Hatta hamilelik sonrasında yani lohusalık dönemi boyunca da devam edebilir. Doğum sonrasında lohusalık akıntısı başlar bu kez. Başlangıçta doğumdan sonra koyuyken 3-4 gün sonrasında rengi yavaş yavaş açılır. Kahverengiden sarıya döner. Doğumdan sonra yaklaşık sekiz hafta kadar devam edebilir.

Gebelikte akıntının nedenleri  nelerdir?

Hormonların yükselmesinden kaynaklı olarak vajinal akıntı artabilir. Doğum sonrasında oluşan akıntının nedeni ise hormonal iniş ve çıkışlardır.

Gebelikte kahverengi akıntı normal mi?

Lekelenme şeklinde ise edişelenmenizi istemeyiz. Ancak gebelikte kahverengi akıntı koku ve yoğunca devam ediyorsa doktorunuza başvurmanızı öneririz.

Gebelikte beyaz akıntılar normalmi?

Evet yukarda da bahsettiğimiz gibi gebelikte beyaz akıntılar yükselen hormonlardan kaynaklı olmakla birlikte normal olarak değerlendirilebilir. Önemli olan madde açık beyaz renkli ve kokusuz olduğundan emin olabilmektir. Emin olduktan sonra herhangi bir şekilde endişelenmenize gerek olmayacaktır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki GEBELİKTE VAJİNAL AKINTI linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.