GEBELİK TESTLERİ

GEBELİK TESTLERİ

 

Gebelik planlayan bayanlar sürekli olarak ‘’ Acaba hamile miyim? ‘’ diye kendilerine sorar ve bedenlerindeki değişiklikleri anlamlandırmaya gebelikle bağdaştırmaya çalışır merak ederler.

Öncelikle buna istinaden gebelik belirtilerinden bahsederek başlamak isterim ;

  • Beklenen adetin gecikmesi
  • Memelerde dolgunluk ve hassasiyet
  • Karnın alt kısmında dolgunluk ve hassasiyet
  • Bulantı ve kusma
  • Yorgunluk,halsizlik
  • Sık idrara çıkma
  • Vajina salgılarının artması
  • Bel ağrısı
  • Kasıklarda ağrı

Bu belirtiler yeni bir canın dünyaya gelişinin habercisidir ancak elbette tanıyı kesinleştirmek için test yapılması ve ultrasonda gebeliğin gözlenmesi gerekmektedir.

 

Gebelik rahim içine yerleştiği andan itibaren HCG adı verilen bir hormon salgılanmaya başlar. Bu hormonun testlerde arttığının gözlenmesi bir gebelik habercisidir, kesin kanıtıdır. Kandaki ve idrardaki HCG seviyesinin bu hormona yapısal olarak çok benzeyen luteinizan hormon (LH) adlı yumurtlamadan sorumlu hormon ile karışmasını önlemek için HCG hormonunun beta fraksiyonu yani B-HCG ölçümü yapılır.

İdrarda yapılan gebelik testi

Kandaki BHCG belli bir seviyeye ulaştığında idrarda da görünmeye başlar gebeliğin ilerlemesiyle idrardaki seviyesi de artar. Verilen sonuçlar aynı zamanda testin hassaslığına da oldukça bağlıdır. Hassas bir test idrarda gebeliğin en erken dönemlerindeki düşük seviyedeki B-HCG’yi tanıyabilirken, hassas olmayan testler gebelik biraz daha ilerleyip idrardaki seviye yükseldiğinde tanıyabilirler.

İdrarda yapılan gebelik testleri ilişkiden hemen sonra sonuç vermez. Testin doğru sonuç vermesi için çoğu zaman adet gecikmesi olması gereklidir. Yani hamilelik süphesi olan ilişkiden sonra yaklaşık 14 gün geçmesi gerekir.

İdrar testlerinde “gebelik müspet” sonucu alındığında hata oranı oldukça düşüktür. Ancak “gebelik menfi” sonucu veren testin bir süre sonra tekrarlanması uygundur.

İdrar testleri uygulamasında orta idrarın testte kullanılmasına özen gösteriniz. Genelde idrar testlerinde 3 tane bölme bulunur. Bunlardan birine idrar örneği damlatılırken yan yana bulunan iki bölmeye bakılarak test yorumlanır. Bu pencerelerden birisi testin doğru şekilde yapılıp yapılmadığınız gösterir. Diğer bölme ise pozitif ya da negatif sonucu verir. Pozitif sonuç varlığında bu bölmesinde ya bir çizgi ya da artı işareti çıkar. Sonuç bölmesindeki çizginin renginin açık ya da koyu olması anlamını değiştirmez. Bu her durumda pozitif sonuç demektir. Bazı testlerde ise sonuç bölmesinde artı ya da eksi işareti belirir. Artı pozitif sonucu yani gebeliği, eksi ise gebelik olmadığını gösterir.

Unutmayalım ki, testin pozitif olması normal bir gebelik olduğu anlamına gelmez. Bu nedenle gebeliğin varlığını teyit etmek ve dış gebelik başta olmak üzere bazı erken gebelik komplikasyonlarına yenik düşmemek için kontrol şarttır.

Kanda yapılan gebelik testi

Çok küçük gebelikleri dahi kanda yapılan BHCG testi ile tespit etmek mümkündür. Döllenmeden yaklaşık 7-12 gün sonra kanda normal değerlerinin üstünde çıkmaya başlar. Gebe olmayan bir kadına BHCG seviyesi 0-5 arasındadır. Normal giden gebelikte değerler iki günde bir kat artmaktadır.Regl süresi dahi gecikmeden kesin tanı vermektedir. Ayrıca kanda takip yapılmasının bize bir faydası vardır ki, iki günde değerler bir kat artmadığı sürece bir problem olduğu anlamına gelir ve mol yada dış gebelik takibi için oldukça önemlidir. Son regl tarihinden itibaren;

3 hafta : 5 – 130

4 hafta : 75 – 2,600

5 hafta : 850 – 20,800

6 hafta : 4,000 – 100,200

7-12 hafta : 11,500 – 289,000

13-16 hafta : 18,300 – 137,000

17-24 hafta : 1,400 – 53,000

25-40 hafta : 940 – 60,000

 

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı Genel kategorisinde bulunmaktadır ve , , etiketlerindedir. Geri bildirim linki GEBELİK TESTLERİ linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.