Gebelikte Cinsel İlişki

Gebelikte Cinsel İlişki

Gebelikte düşük tehtidinin en yüksek risk olduğu gebelik haftası 12. Haftaya kadar olan dönemdir. 12. Haftadan sonra gebelerimizle birlikte koca bir nefes alırız. Bu nedenle cinsel ilişkiyi 12.haftaya kadar sık bir şekilde önermemekteyiz.
Bu cümlelerimiz dışında gebeliğin her aşamasında çift cinsel yaşamına devam edebilir. Fakat gebelik boyunca önemli olan gebeliğin düşük riskini atlatmış olması, erken doğum veya diğer riskleri taşımamasıdır. Şayet doktorunuz cinsel ilişkiye girmenizde bir engel görmüyorsa cinsel hayatınızı ertelemek durumunda kalmanıza gerek kalmamaktadır.
Gebelikte cinsel ilişki süreci prezervatif yöntemiyle olmalıdır. İçeriye boşalma sağlanmaması enfeksiyon yönünden anneyi ve bebeği korumaya yetecektir. Bu önlemin dışında anne veya bebekte herhangi bir zarar meydana gelmesi olanaksızdır. Ancak anne adaylarımız gebelik süresince psikolojik olarak korkuları ve endişeleri fazla ise cinsel ilişkide bulunmasına çiftler arasında anlayış gösterilerek ara verilebilir. Psikolojik olarak hazır olmayan anne adayı kendini daha kötü hissedecektir. Anne adayının mutlu olması gebelik süresince dikkat edilmesi gereken yıldızlı bir kuraldır. Gebemize göre hareket edilmesi en sağlıklı durumdur.
Ancak gebelikte cinsel ilişkide bulunulması belli kurallar çerçevesinde olmalıdır. Anne adayının rahat etmesi, karnına baskı olmaması gibi kurallar dikkate alındığında daha sağlıklı bir ilişki kurulabilir. 
Bu aşamada gebelikte uygun cinsel pozisyonlar araştırılmalıdır.
Gebelikte cinsel ilişki için risk faktörleri nelerdir?
– Hastanın öyküsünde tekrarlayan düşükler,
– Sebebi bilinmeyen vajinal kanamalar, lekelenmeler, akıntılar ve acı veren kramplar,
– Plasenta previa, plasentanın aşağı yerleşimli olması,
– Amniyotik mayinin azalmış olması,
– Daha önce erken doğum yapmış olması,
– Düşük ve erken doğumun ihtimallerinin yüksek olduğu servikal yetersizlik durumları,
– Çoğul gebelik.

Gebelikte cinsel ilişkiye girmek bebeğe zarar verir mi?
Bebeğiniz bir kese içerisinde gelişimini tamamlar, bir kese ve kesenin içerisinde amniyon mayi dediğimiz sıvı bulunmaktadır. Bebeğinizi çevreleyerek dış tepkilerden korur. Bizlere göre daha da fazla koruma altındadır bebeklerimiz anne karnında. Ayrıca kalın bir mukus tabakası da serviksin girişini kapatır. Bunun yanında uterus kasları da koruma sağlar. Böylelikle herhangi bir enfeksiyonun bebeğe ulaşması engellenir. Penis acaba bebeğe temas eder mi sorusuna gelecek olursak ise, penis asla bebeğinize temas edemez.
Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalıdır?
Gebeliğin son haftalarında 36. 37. Hafta itibari ile gebelikte cinsel ilişki bırakılma konusunda çok fazla tartışma mevcuttur. Bunun amacı her duruma karşı önlem almaktır. Özellikle sperm içerisinde doğum kasılmalarına sebep olabilen bir kimyasal içerir. Bu nedenle prezervatif tercih edilmesini, içeriye boşalma sağlanmamasını bir kez daha söylemiş bulunuyoruz. Ancak cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı sorunuza takipte olduğunuz doktorunuz gebelik sınıflandırmanıza bağlı olarak en doğru cevabı verecektir.
Gebelikte cinsel isteğin azalması ya da artması normal midir?
Hamilelik sırasında cinsel isteğin artması da azalması da normaldir. Gebelik sırasında birçok kadın kendisini bitkin hissedebilir, bulantılar yaşayabilir, göğüslerinde hassasiyet olabilir, sürekli tuvalete
gitme isteğinden dolayı cinsel ilişki işkence gibi gelebilir, özellikle de birinci trimester süresince. Genel olarak, bitkinlik ve bulantı ikinci trimesterde azalır ve çoğu kadın cinsel isteklerinde artış fark eder.
Fakat gebeliğin son zamanlarına doğru tekrar bir isteksizlik artar. Ebeveynler anne ve baba olma heyecanına tekrar kapılarak bebek heyecanını her şeyin önüne atabilirler.
Eşinizin de sizin gibi cinsel isteğinde azalma veya artma olması çok normaldir. Bazı baba adaylarında eşlerinde meydana gelen bedensel değişmeler cinsel isteği arttırırken bazılarında da eşlerine zarar
verme korku ve kargısıyla tam tersi azalma meydana gelebilir.
Cinsel ilişki sonrasında hangi durumlarda doktoruma başvurmalıyım?
Hamilelikte cinsel ilişkiden sonra lekelenme normal olarak gözlenebilir ancak yinede acı, kanama, akıntı, devam eden kasılmalar gibi herhangi bir olağandışı semptom durumunda kesinlikle doktorunuzu aramanız ve bir ultrason olmanız gerekir.
Bir çiftin hayatında cinsel ilişki ne kadar veya neresinde rol oynuyorsa, gebeliğiniz ile hayatınızda yer alan cinsel hayatınızı ihmal etmeyin.
Unutmayın.
Mutlu anneler, Mutlu bebekler…

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelikte Cinsel İlişki linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir