Gebelikte Depresyon

Gebelikte Depresyon

Gebelikte depresyon her anne adayının karşılaşabileceği bir durumdur. Anne adayı eğer henüz gebeliğe hazır değilken gebe kalır depresyon olasılığı bu tür gebelerde daha yüksektir.

Anne adayı kendini gebe kalmaya henüz hazır hissetmiyor,istemediği bir gebelik ise veya vücuttaki değişiklikler anne adayını daha çok etkiliyor ise anne adayı depresyona girebilir.

Anne adayını depresyona sokan diğer nedenler ise; stresli yaşam, maddi sorunlar,aileden birisinin kaybı gibi nedenlerde anne adayının depresyona girmesini sağlar.

Anne adayları bu dönemlerde çok yalnız bırakılmamalı ve sürekli yanında pozitif enerji veren birilerinin olması gerekmektedir. Anne adayları bu dönemde bir psikologdan yardım almalı ve bu durumun üstesinden gelinmelidir.

Anne adaylarında depresyon belirtileri;
-Uyuma güçlüğü veya aşırı uyuma.
-Kilo kaybı.
-İştah kaybı.
-Aşırı hassaslık.
-Yorgunluk.
-Enerji eksikliği.
-Tuhaf davranışlar.
-Zarar verme ve intihar düşüncesi.
-Değersiz hissetme.

Anne adaylarına bu dönemde ekstra destek vererek onun değerli olduğunu hissetmesi, kendini iyi hissetmesini sağlayacaktır. Anne adayı bu dönemde yalnız bırakılmamalı ve bir psikologdan mutlaka yardım almalıdır. Toparlayacak olursak bazı anne adayları gebelik döneminde depresyona girebilir. Bunun sebepleri değişmektedir. Anne adaylarının bazılarında olan gebelik depresyon anneden anneye değişir. Bu depresyona müdahale edilmelidir. Anne adayları gebelikte girdikleri bu depresyon kötü sonuçlara yol açabilir. Bunun için anne adaylarının daha fazla dikkat etmesi gerekir. Anne adaylarının girdiği bu depresyondan daha hızlı çıkmaları ve kurtulmaları için yalnız bırakılmamalıdır. Yani yanında ona destek çıkabilen kişilerin olması gerekir eşlerin.

Anne adaylarının yalnız bırakmamaları gerekir eşlerin anne adayı gebelikten şikayetçi ise bunun için depresyona giriyorsa,eşlerin destek olması yine çok önemlidir. Anne adayları gebelik istemediği halde gebe kaldıysa depresyona girmesi daha kolay olur. Ve gebelikte en büyük depresyona girme sebebidir. Anne adayının gerekiyorsa yardım alarak bu dönemi atlatması sağlanmalıdır. Anne adayı depresyona girdiği zaman çok belirti verir. Uyuma güçlüğü veya sürekli uyuma,kilo kaybı,iştah kaybı,yorgunluk,enerji eksikliği,intihar düşüncesi,zarar verme gibi belirtileri vardır. Bu belirtileri gözlemlediğiniz zaman mutlaka doktorunuza danışın ve yardım alın.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelikte Depresyon linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir