Gebelikte Saç Boyatılır Mı?

Gebelikte Saç Boyatılır Mı?

Her anne adayının çok merak ettiği bir soru olan hamilelikte saç boyatılır mı? Her anne adayı hatta her kadın güzel görünmeyi ister bunun için bayanların en iyi ve en sevdiği aksesuarları olan saç, anne adayları için de önemli bir unsurdur. Anne adayları gebe kaldığını öğrenmeden önce de saç boyattığında tıpkı hamileyken saç boyatmak kadar korkarlar.Çünkü kimyasal maddeye maruziyetten kaygılanırlar.

Net ve ispatlanmış bir bilgi olmuş olmasa dahi saç boyalarındaki kimyasalların bebeğinize zarar verme olasılığı vardır ve hatta ciddi bir olasılıktır. Anne adaylarının saç boyatmaya 16.haftadan sonra başlamalarını tavsiye etmekteyiz. Bu 16 haftaya kadar bebeğinizin organları gelişmektedir.Özellikle ilk 12 hafta organların gelişme ve dış etkenlere en çok maruz kaldığı bir süreçtir. Bebeğinizi bu süre zarfında hem dış etkenlerden hem de yaşam şekli olarak en kırılgan olan bu dönemde daha çok korumalısınız.

Boyalardaki kimyasallar bebeğinizde çeşitli anamolilere sebep olabilir Bebekte zihinsel bozukluklar,zeka geriliği, nörolojik problemler olabileceği iddia edilmiştir. Ancak ispat edilen bire bir suçlanan etken-anomali ilişkisi henüz doğrulanmamıştır. Fakat anneye düşen görev bebeğinizi her türlü kimyasal maddeden uzak tutmalısınız.Saç boyama yanında bazen düzleştirme,açma veya perma gibi iki kimyasal kullanılarak yapılan uygulamalar ise tavsiye edilmez. Bu lohusalık dönemi içinde aynıdır. Saçınızı 16.haftadan sonra eğer sosyal bir zorunluluk söz konusu ise saç diplerine dokunmadan organik boyalarla boyatmamıza izin verilebilir. Nispeten 16 gebelik haftası bebeğinizin organlarının temellerinin atıldığı ancak olgunlaşma sürecinin tam olarak tamamlanmadığı bir süreçtir ki , bu dönemde anne adayları oldukça dikkat ederek marka ve maruziyet süresini göz önüne alarak uygulatmalıdır.

Ancak eğer anne bir kuaför yada salonda çalışan bir kişi ise ve dolayısı ile saatlerce kimyasallara maruz kalıyorsa bu konuda yapılan ancak sınırlı sayıda çalışma mevcut olmasına rağmen yaklaşık haftada 40 saatten fazla kimyasala maruz kalınıyor ise bu kadınların düşük oranlarında artış bildirilmiştir. Anne karnındaki Bebek daha fazla kimyasallarla karşılaştığı zaman zarar görebilir ki bu grup çalışana çalışma alanında yeme –içme yapmamasını, eldiven kullanmasını ve boya odalarında iş bitimi ayrılmasını tavsiye etmekteyiz .

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelikte Saç Boyatılır Mı? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.