Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür?

Doğum sonrası annelerin en çok merak ettiği bir diğer konu ise ne zaman adet görmeye başlarım?sorusudur. Emzirmeyen annelerin adeti en erken 2 hafta,en geç 6 haftayla başlar. Eğer bu süre daha çok uzarsa mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Emziren annelerde ise bebeğinizi emzirmeyi ne zaman bırakırsanız adetiniz de hemen hemen o zamanlarda başlayacaktır veya düzene girecektir.

Emziren anne ,bebeğini sütten kestiği halde adet kanaması başlamıyor ise mutlaka doktoruna haber vermelidir. Hamilelik döneminde,hormonların etkisiyle anne adayları adet görmezler. Bu hormonların etkisi eğer anne emziriyorsa 6 ay içinde adet görmeye başlayacaktır. Hamilelikten sonra yeniden adet gören anneler ilk 2 yada 3.adet dönemlerinde normalleşiyor ve düzene giriyor. Hamilelikteki hormonların etkisi hala geçmediğinden ilk 2-3 adet dönemi düzensiz oluyor. 3.adet döneminde ise genelde hormonların etkisi geçtiğinden dolayı normale dönüyor.

Sezeryan doğum veya normal doğum arasında adette fark olmamaktadır. Emziren annelerin adeti daha uzun süre sonra başlıyor. Çünki süt salınımını sağlayan hormon adetinde gecikmesini sağlıyor. Bu dönemde anneler bir kez daha gebe kalabiliyor eğer ki korunulmuyor ise. Bundan dolayı cinsel ilişkide de korunulması gerekmektedir.

Adetiniz çok geç başlar ise veya çok düzensiz ise mutlaka doktorunuza danışın. Toparlayacak olursak doğum sonrası adet kişiden kişiye değişmektedir. Adet emziren annelerde daha geç başlarken,emzirmeyen annelerde en geç başlarken,emzirmeyen annelerde en erken 2,en geç 6 hafta sonra adet kanamaları başlayacaktır. Emziren annelerde ise hemen hemen bebek emmeyi bıraktığı zaman adet kanaması başlamaktadır.

Doğumdan sonra adet düzensizlikleri normaldir. Bu düzensizlikler hamilelik dönemindeki hormonları etkisinden dolayıdır. İlk 2-3 adet dönemi düzensiz olur ve sonra düzene oturur. Bu süre geçti ve hala adetiniz normale dönmediyse doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Emzirmeyen anneler doğumdan sonra en geç 6 hafta içinde hala adet kanaması görmelidir ise doktorlarına muayene olmalıdır. Emziren anneler ise emzirmeyi bıraktıktan sonra birkaç hafta içinde adet kanaması görmezler ise doktorlarına başvurmalıdır. Doğum şekli yani sezaryen doğum veya normal doğum adetin başlama tarihini değiştirmez. Sadece emzirmek veya emzirmemek değiştirir. Bunun nedeni ise tamamen hormonlardır.

Prolaktin hormon yani süt salınımını gerçekleştiren hormonun böyle bir yan etkisi bulunmaktadır. Emziren anne adet görmediğinden dolayı ,yeniden hamile kalmak daha kolaydır ve kolay anlaşılmaz adet kanaması olmadığı için.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür? linkini kullanın.

Doğum Sonrası Ne Zaman Adet Görülür? için 2 yorum var

  1. Avatar Aysen demişki:

    Ben 13 aydir adet olmadim dogum ettigimden beri sizce normalmidir hocam

    • shamdemir shamdemir demişki:

      Merhaba Ayşen hanım, bu durum hiç normal değil. Hormonlarınıza bakılması gerekir. Birçok nedeni olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir