Hamileliğe Hazırlık Sürecinde Nasıl Beslenilmelidir?

Hamileliğe Hazırlık Sürecinde Nasıl Beslenilmelidir?

Hamile kalmaya karar verdiğiniz andan itibaren hayatınızda birçok yenilik olacaktır. Bu yenilikler gebelik döneminde hazırlanmanız için iyi olacaktır. Bu hazırlıkların içinde sağlıklı beslenme tabiki ilklerdendir. Bir annenin sağlıklı olması demek,bebeğinde sağlıklı olması demektir. Anne olmaya karar verildiği andan itibaren birçok yenilik yapılacak hayatınızda. Bu yeniliklerden bir tanesi ise düzenli beslenmek zorundadır. Anne adaylarının ne çok kilolu ne de zayıf olmaları istenmektedir. Anne adayları sağlıklı bir şekilde beslenmeye bu dönemde alınır ise gebelikte daha kolay olacaktır. Anne adayları gebe kalmaya karar verdikleri zaman artık kötü alışkanlıklara,zararlı olan tüm şeylere de veda etmek durumunda kalırlar.

Gebelik ciddi bir durumdur. Bir bebeğin ve annenin hayatı söz konusudur. Bebeğinize zarar verebilecek hiç bir şeyi yapmamanız gerekmektedir. Anne adayları gebe kalmaya karar verdikten sonra sigara-alkol tüketimininde bırakılması gerekmekte. Anne sağlıklı besinler tüketmeye başlamalıdır. Sebze, meyve, et, balık, süt ve süt ürünleri ile birlikte tüm vitaminlerin alınması gerekir. Anne kendisi sağlıklı bir beslenme alışkanlığı edinmelidir. Anne adayları ne çok yemek yemeli,ne de çok az beslenmelidir. Az az sık aralıklarla ve düzenli bir şekilde beslenmek tavsiye edilir. Beslenme veya almanız gereken vitaminler hakkında aklınıza takılan sorularınızı da doktorunuza sorabilirsiniz. Unutmayın ki siz sağlıklı olursanız,bebeğinizde sağlıklı olacaktır. Toparlayacak olursak,hamilelik öncesi dönemde en az hamilelik dönemi kadar önemlidir. Bunun için bu dönemde anne adayının sağlığına, yaşama düzenine, beslenmesine de dikkat etmesi gereklidir.

Anne adayının tıpkı hamilelik döneminde de olması gerektiği gibi hatta bütün insanlarında beslenmesi gibi. Düzenli,dengeli,bütün vitamin ve minerallerden eşit miktarda beslenilmesi ve aksatılmaması gerekmektedir. Anne adayı gebelik öncesinde ve sağlıklı beslenmesinin yanı sıra kötü alışkanlıklarında vazgeçmelidir. Anne adayı hamilelik döneminden önce yani hazırlık döneminde bu alışkanlıklarından vazgeçmesi çok daha iyi olacak ve sağlıklı olacaktır. Anne adayı özelikle bu dönemde onlardan vazgeçmelilerdir. Bu alışkanlıkları bu kadar sağlıklı beslendiğinde anne adayları daha sağlıklı olacaklardır ve gebeliklerinde sağlıklı olacaktır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamileliğe Hazırlık Sürecinde Nasıl Beslenilmelidir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir