Hamileliğin Düşmanı: Stres

Hamileliğin Düşmanı: Stres

Hamilelik sonrası depresyon bir diğer adı ile postpartum depresyon. Doğumdan sonra birçok annenin başına gelebilen ve gerçekten zor olan bir psikolojik savaştır. Annelerin doğum sonrası depresyondan korktukları doğrudur. Genellikle depresyon herhangi bir hastalığa eş olarak seyretmez. Yani her kadında olabilecek bir şeydir. Postpartum depresyona girilmemesi için en çok yeni doğum yapmış bir kadına verilen destek ve hissettirilen güven önemlidir. Güven ve destek eksikliğinde yeni doğum yapmış bir kadının depresyona girmesi çok olası ve muhtemel bir durumdur. Pospartum depresyon yani hamilelik sonrası depresyonun asıl sebebi ise hormon düzeylerinde olan ani değişiklikler ve psikolojik değişikliklere bağlı olarak gelişir.

Birçok yeni doğum yapmış olan kadının yaşadığı problemdir. Bu depresyon bir danışmanlık veya doktor isteyince bir medikal tedavi ile son bulabilir. Bu depresyonun asıl baş rolü hormonlardır. Gebelik döneminde çok çok fazla olan hormonlar doğumdan sonra hemen eski haline dönerler. Bu ani iniş çıkışlar kadını olumsuz yönde etkiler ve depresyona girebilir. Bir annenin doğum sonrası depresyona girmesi için birçok sebep vardır. Doğumda çektiği acı, bebek sahibi olmaya ve bunun verdiği sorumluluğa hazır olmama hissi,yakınlarından ve eşinden beklediği ve istediği ilgiyi görememesi, aldığı kilolar ve bozulmuş beden algısı gibi pek çok neden yeni doğum yapmış bir annenin depresyona girmesine fazlasıyla yol açan sebeplerdir. Bir annenin depresyonda olduğunu rahatlıkla anlayabilirsiniz. Anne depresyonda ise bebeğiyle az ilgilenir,kendisini değersiz hisseder,hayatından oldukça şikayetçidir çok sinirli ve streslidir ve en önemlisi de kendisine veya bebeğine zarar verebilir. Bu belirtilerin gözlemlendiği zaman annenin hemen bir doktora veya danışmana başvurması gerekir.

Yeni anne olmuş kadınlara özellikle bu dönemde çok özen ve sevgi göstererek onlara değerli olduğunu hissettirin. Bu davranışınız annenin içinde bulunduğu durumdan kurtulma hızını artırır. Böyle bir durumla karşılaşıldığında zamana bırakmak yanlış bir harekettir hemen bir yoluna bakılmalı ve hastanın tedavi edilmesi gerekir. Unutmayın ki annenin depresyon düzeyi arttıkça çok daha zararlı olacaktır. Bunun için bu gibi durumlarda acil olarak önlem alınmalıdır. Doktorunuz gerekirse medikal yani ilaç tedavisine başlayabilir.

Gerek duymaz ise sadece psikolojik danışman ile bu depresyon dan kurtulmaya çalışacaktır. Eğer hasta tedaviyi veya danışmanlığı kabul etmiyor ise ikna yolları aranmalıdır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamileliğin Düşmanı: Stres linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir