Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelikte Diş Bakımı

Hamilelikte diş bakımı tabiki özen gösterilmesi gereken bir konu olup fakat anne adaylarının yeterli bakımı yapmaması nedeniyle gebelikte sıkıntılara neden olmakta. Hamilelik döneminde diş ile ilgili nesiller boyu aktarılmış olan özlü söz vardır ki “Her bebek, annenin 1 dişini götürür.” diye bilinir. Aslında tam olarak doğru olmadığını düşünebilirsiniz fakat yeterli diş bakımı yapılmadığı zaman bu söz  maalesef pek çok kez doğrulanmış olmaktadır. Hamilelikte  bebeğin ihtiyaç duyduğu kalsiyumu bebek annesinden karşıladığı için eğer düzenli alınmazsa  kalsiyum yetersiz kalabilmektedir. Bu durumda kalsiyum yetersiz kaldığında annenin kemikleri ve dişleri  bebeğin ihtiyacı olan kalsiyumu karşılamak için devreye girer. Eğer anne hamilelik döneminde iyi beslenir, yeterli  süre ve sayıda ağız bakımını yaparsa bu dönemde anne diş sorunu ile karşı karşıya kalmaz. Diş çürüklerinin bir diğer nedeni ise şeker tüketiminin fazlalığı ve dengesiz beslenmedir. Anne tatlı yediğinde dişlerini fırçalamadığında diş çürükleri ve diş eti sorunları ile karşılaşıyor. Anne adayları gebelikleri boyunca A, C ve D vitaminleri ile kalsiyum ve fosfor yönünden zengin beslenip diş bakımını yaparsa anne diş problemleri yaşamamış olur. Gebelikte destek amacıyla verilen vitaminler ve kalsiyum-magnezyum içeriği  ile bu destek sağlanmaktadır.

Hamilelikte ilk 3 ay annenin diş tedavisi olması önerilen bir durum değildir. Çünkü ilk 3 ay anne karnındaki fetüsün organları geliştiği dönemdir. Ek olarak düşük riskinin en fazla olduğu süreçtir. Bundan dolayı anneye ilk 3 ay diş tedavisi yapılmaz daha doğrusu zorunlu olmadıkça tercih edilmez. Hamilelikte annenin günlük kalsiyum ihtiyacı 1200 mg ile 1500 mg dır. Annenin dişlerini fırçalanması kadar önemlidir tükettiği besinler ve kalsiyum alımı. Anne adayınında her yemekten sonrasında dişlerini fırçalaması diğer kadınlardan daha önemlidir. Anne günlük alması gereken kalsiyumu da doğal yollarla da alırsa dişleri de sağlıklı olacaktır. Kalsiyumdan zengin besinler;tahıl,süt ve süt ürünleri,yumurta,ıspanak,balık vb. gıdalar sayılabilir. Kurutulmuş meyve, karamel gibi şekerli yiyeceklerden de kaçınmalıdır.

Doğum öncesi eğer gebelik planlı ise anne adaylarının doğum öncesi  dönemde diş bakımlarını aksatmamaları ve düzenli olarak yapmaları gerekmektedir. Eğer bu sağlanırsa  gebeliğinin ilk 3 ayı içerisinde  diş tedavisi yaptırmak zorunda kalmayacaktır. Ancak dolgu, diş eti tedavisi, kanal tedavisi ve hatta çekim gibi pek çok diş tedavisinde B grubu antibiyotikler kullanılabilir ve lokal anestezi altında tedavi tamamlanabilir.

Aksi durumda bir enfeksiyon odağı olabilen diş problemleri yada sorunlu ağız sağlığı nedeniyle annenin yaşam kalitesinin düşmesi veya oluşan ağrı sızı nedeniyle annenin sağlıklı beslenememesi bebeğe çok daha fazla zarar verecektir.Annenin günlük beslenmesini iyi bir şekilde sağlayabilmesi iyi bir diş sağlığı ve beraberinde ağız sağlığı ile mümkündür.

Annenin gebeliği boyunca  hekimi tarafından yazılan kalsiyum, A ,C ve D vitaminleri anneye pek çok desteği yanında  diş sağlığını da katkı sağlayacaktır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikte Diş Bakımı linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir