Histeroskopi nedir? Ameliyat ücreti nedir? Sorularının cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz. Rahim içerisinin ince bir optik yardımıyla incelenmesi işlemidir. Rahim içerisinde anormal bir kanama var mı, hasta birden fazla düşük yapmış ise sebebi nedir gibi sorunların araştırılması amacıyla bu işlem uygulanabilir. Histeroskopi bu şikayetlere tanı koymak ve tedavi etmek amacıyla yapılmaktadır. Anormal bir durum hastada varlığı söz konusu ise doku örneği alınarak patoloji tarafından incelenir.

Histereskopi ekipmanları set olarak düzenlenmektedir.

Rahim içerisinin ince bir optik yardımıyla incelenmesi işlemidir. Rahim içerisinde anormal bir kanama var mı? hasta birden fazla düşük yapmış ise sebebi nedir gibi sorunların araştırılması amacıyla bu işlem uygulanabilir. Histeroskopi bu şikayetlere tanı koymak ve tedavi etmek amacıyla yapılmaktadır. Anormal bir durum hastada varlığı söz konusu ise doku örneği alınarak patoloji tarafından incelenir. Histereskopiye dair detaylı bir bilgi almak ve fiyat bilgisi için lütfen kliniğimizle iletişime geçin.

Histereskopi Setinin İçerisinde Neler Bulunur?

 • Ucunda kamera olan histereskop
 • Işık kaynağı
 • Monitör
 • Makas
 • Forseps
 • Koter

Gibi malzemeler ile bir set oluşturulur.

Histereskopi iki çeşittir. Tanısal yani diagnostik histereskopi ve operatif histereskopi olarak ikiye ayrılmaktadır.

Tanısal Histereskopi Nedir?

Tanısal histereskopide, rahim iç boşluğuna kamera ile bakılmaktadır. Cerrahi işlem yapılmaz. Tedavi etmek değil tanı koymak amaçlanır. Tanısal histereskopi anestezi gerektirmeyen, uyanık dahi yapılabilen tanı koymak amacı ile girişimsel bir işlemdir. Ofis histereskopi de tanısı konulan hastalıkların tedavisi de operatif histereskopi ile yapılmaktadır.

Operatif Histereskopi Nedir?

Operatif histereskopi, ultrasonografide ya da ofis histereskopi de tanısı konulan rahmin içerisindeki patolojik bulguya müdahale gerçekleşir. Tanısal histereskopide, histereskopun çapı daha küçüktür. Operatif histereskopi de ise histereskopun çapı diğerine oranla daha geniştir.

Bu nedenle operatif histereskopi yapılacak olan hastada bazen işlem öncesinde serviksi yani rahim ağzını dilate etmek gerekebilir.

Histeroskopi ile Yapılan İşlemler

 • Rahim içerisini gözlemlemek
 • Biyopsi alıp hastaya tanı koymak
 • Rahim içi yapışıkları gidermek
 • Rahim içi duvarını yakıp kanamayı durdurmak amacı gibi işlemlerde tercih edilir.

Histereskopi Ne Zaman Yapılmaktadır?

Histereskopi, çoğunlukla tüp bebek tedavisine başlamadan hemen önceki adetin bitiminde yapılmaktadır. Adet bitiminde rahim iç tabakası daha net görülmektedir. Ameliyat daha kolay bir şekilde yapılır. Tanısal histereskopiler de tüp bebek tedavisinden önce yapılması gerekirken bazen de bebek isteği olmayan aşırı sık kanaması olan hastalar da ya da rahim duvarında polip izlenen hastalarda da histereskopi işlemi tercih edilir. Ancak genellikle de yumurtlama döneminde değil, adet bitiminin arkasından rahme uygulanması önerilmektedir.

Histereskopi nasıl yapılmaktadır?

 • Hasta litotomi pozisyonuna alınmalıdır.
 • Genial bölge ve çevresi batikon ile temizlenir ve yıkanır.
 • Rahim ağzını görmek için vajene spekulum yerleştirilir.
 • Histereskop ile serviksden yani rahim ağzından girilerek rahim içi boşluğuna ulaşılır.
 • Rahim içi boşluğa ulaştıktan sonra endometrial kavite içerisinde görüntünün sağlanabilmesi için rahim içi sıvı ile doldurulur. Distansiyon medyumu olarak adlandırılır.
 • Rahim içi boşluğunda rahim duvarları, her iki tüpteki ostiumlar kamera ile incelenir.
 • Rahim içerisi temiz ise herhangi bir patolojiye rastlanılmadı ise işlem sonlandırılır.
 • Eğer rahmin içinde polip, septum yani perde gibi bir patoloji var ise operatif histereskopiye geçilebilir.
 • Histereskopi sonrasında kanama kontrolünü takiben işleme son verilir.

Histereskopi Ameliyatında Anestezi Yöntemleri Nelerdir?

Histereskopi ameliyatında anestezi yöntemi histereskopinin çeşidine göre değişiklik gösterebilir. Ofis histereskopi de çoğu zaman eğer hastanın özellikli bir talebi yok ise anesteziye gerek duyulmazken operatif histereskopide anestezi hastaya hekim tarafından önerilir.  Ofis histereskopi de hasta ağrı ev acı hissetmez. İşlem yapılmamaktadır. Operatif histereskopi de ise rahim ağzının genişletilmesinden içerideki patoloji bulgularının eksize edilmesine kadar ağrı ve acı hissedebileceği için hastaya anestezi önerilmektedir.

İki farklı anestezi tipi vardır.

 1. Genel anestezidir. Ancak hastaya genel anesteziden ziyade histereskopide sedasyon anestezisi uygulanmaktadır. İşlem süresi kısa olacağı için hastanın kendi solunumu devam etmektedir.
 2. Spinal veya epidural anestezidir.

Hangi anestezinin seçileceğine hastanın özelliklerine ve yapılacak işleme göre hastanın hekimi ve anestezi hekimi karar vermektedir.

Histereskopi Ameliyatı Kimlere Uygulanmalıdır?

 • Rahimde polip,
 • Rahimde myom,
 • Rahim duvarının fazla kalınlaşması,
 • Menopoz sonrasında meydana gelen kanamalar,
 • Anormal kanamalar,
 • Rahimde septum yani rahimde perde,
 • Kayıp RİA,
 • Çocuklarda vajende yabancı cisim,
 • Tüp bebek tedavisi öncesinde tanı amaçlıda yapılabilir.

Rahimde Polip

Histereskopi de en sık rastlanan sorun poliplerdir. Polip ameliyatından polip rahmine tutunduğu yerden kesilerek eksize edilir.

Rahimde Myom

Submukoz denilen rahmin içine doğru büyümüş olan myomlar histereskop ile de alınabilir.

Postmenapozal Kanama

Tedaviye dirençli kanamalarda da histereskopi sıklıkla uygulanabilir. Bu kadın hastalıklarında önce tanısal histereskopi yapılabilir.

Kayıp RİA

İpi kopmuş spirallerde çıkarmak amacı ile histereskopi sıkça kullanılır. Kayıp RİA muayenehane şartlarında kolaylıkla çıkarılabilir. Operatife gerek yoktur. Tanısal histereskopi ile yeterli olabilir.

Tüp bebek Tedavisi Öncesinde

Tekrarlayan düşüklerde, tekrarlayan tüp bebek tedavisi başarısızlıklarında tanısal histereskopi uygulanacaktır. Rahme ait bir problem var mı bunu saptamak için histereskopi önerilir.

Histereskopide Meydana Gelen Riskler Nelerdir?

 • Rahmin delinmesi,
 • Sıvı yüklenmesi,
 • Kanama,
 • Emboli,
 • Enfeksiyon,
 • Anesteziye yönelik riskler.

Histereskopi Hangi Amaçla Yapılmaktadır? Neden İstenir?

Anormal vajinal kanamalar, yapışıklıklar, miyomlar vb. hastalıklarda tanı veya tedavi amacıyla yapılmaktadır. Tekrarlayan gebelik kayıplarında kısırlıkta histereskop aracıyla teşhis amaçlı kullanılmaktadır.

Histereskopi Bir Ameliyat mıdır?

Kişiden kişiye değişmektedir tanı ve tedavi amacıyla yapılabilir. Görüntüleme de yapılabilir ameliyat şeklinde hastada yapışıklık varsa kist, miyom varsa alınabilir bir tedavi söz konusu ise bu durumda histereskopi ameliyatı diyebiliriz.

Histereskopi Acı Verir mi?

Histereskopi ameliyatında ağrı ve acı olması beklenmez. Tanısal histereskopi de hatta anesteziye dahi gerek yoktur. Ama operatif histereskopi spinal, epdiural veya genel anestezi altında yapıldığı içinde eksize edilen durumlar da hastanın ağrı ya da acı hissetmesi beklenmez.

Histereskopi sonrasında ciddi bir ağrı olmaz. Ağrı olsa bile analjezikler ile de eve reçete edilerek devamında ağrının sonlanması sağlanır.

Histereskopi Ameliyatından Sonra Nelere Dikkat Edilmelidir?

 • Ameliyat sonrasında ayakta duş alınabilir.
 • Havuz, hamam, oturarak banyo yapmaktan iki hafta uzak durmak gerekir.
 • Ameliyat sonrasında iki hafta ilişki yasaktır.
 • Histereskopi sonrası reçete edilen ilaçların düzenli kullanılması gerekir.
 • Histereskopi sonrasındaki kontrol önemlidir.

Ameliyat sonrası aşırı ağrı, acı, sancı beklenmez. Eğer ağrınız olur ise hekiminizin önerdiği analjeziklerden muhakkak fayda göreceksiniz.

Histereskopi  Ne Kadar Sürer?

Tanısal histereskopi süresi 15 dk. kadar sürmekle birlikte operatif histereskopide de süreç 30 dk. kadar sürebilir.

Histereskopiden Sonra Hastanede Yatmak Gerekir Mi?

Histereskopi işleminin türü ne olursa olsun kişinin hastanede gece yatışı zorunlu değildir. Hatta işlem sonrası 2-3 saatlik takibin arkasından hastanın taburculuğu mümkündür.

Histereskopide İyileşme Süreci?

Histereskopi yapılan hastada iyileşme süresi 3 ila 5 gün arasında değişiklik gösterebilir. Histereskopi yapılan hasta aynı gün taburcu edilir. Histereskopi  sonrası 2 gün dinlenmeniz sizin için yeterli olacaktır. Aynı gün işe gitmenizi tavsiye etmiyoruz.

Bakirelere Histereskopi  Yapılır mı?

Bakirelerde de histereskopi yapılabilir evet. Ofis histereskopi denilen yöntemde histereskopun çapı ortalama 3 mm’dir. Kızlık zarının ortasındaki açıklık da çoğunlukla 3 cm’den büyüktür. Bu nedenle bakire bir kıza kızlık zarına zarar vermeden yani bekareti bozulmadan da ofis histereskopi yapılır.

Tabi ki bakirelerde de ekstra bir özen gösterilerek kızlık zarına zarar vermemek için çaba gösterilerek histereskopi yapılabilmektedir.

Histereskopi Sonrası Neler Olur? Beni Neler Bekliyor?

Histereskopi sonrası kanamanız olabilir korkmayın 2-3 günde bitmesi beklenir. Ağrılarınız olabilir, akıntı olabilir işlem sonrası doktorunuzun ön gördüğü tarihte kontrolünüze gitmelisiniz.

Histereskopi  Gerekli midir?

Bir tüp bebek tedavisi görüyorsanız ve 2 kez  başarısızlık olmuş ise hekiminiz teşhis koymak amaçlı sizden bu işlemi isteyecektir. Tüp bebek tedavi süresi için size teşhis konmuş olması işlem süresini hızlandırmış olacaktır.

Histereskopi Sonrası Adet Düzeni Bozulur mu?

Histereskopi yapıldıktan 2-3 gün sonra kanamanın durması beklenir ilk adetiniz beklenen günden erken ya da geç olabilir ama 2. Adetinizde düzene girmesini bekleriz aksi takdirde hekiminize tekrar muayene olmanız gerekir.

Ofis Histereskopi Nedir? Niye Yapılır? Ne Kadar Sürer?

Ofis histereskopi tanı amaçlı yapılan bir işlemdir genel anestezi gerektirmez. Rahim içerisine girilen teleskoplarla görüntülemek için yapılır böylelikle hastaya teşhis konulur. Maksimum 30 dk sürmektedir.

Operatif Histereskopi Nedir? Ne İçin Kullanılır?

Operatif histereskopi küçük kistler, yapışıklıklar gibi tedavilerin yapılması amacıyla kullanılır kısa işlemlerdir. Amaç hastada rahim içerisinde saptanan hastalıkların tedavi edilmesidir.

Histereskopi Fiyatları 2023 Nedir?

Histeroskopi nedir? Ameliyat ücreti nedir? Histereskopi operasyonunun fiyatları işlem türüne göre değişiklik gösterebilmektedir. İşleme göre değişiklik göstermesi nedeni ile kliniğimize ulaşmanızı rica ederiz. 5324761198 telefon numarasından kliniğimize başvurarak detaylı bilgi alabilirsiniz.

Profesyonel & Güvenilir

Hizmetlerimiz

Genital Estetik

Genital estetik, günümüzde oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. En az bir burun estetiği bir meme protez kadar kabul görmüştür, genital estetik ne kad...

Daha fazla..

Robotik Cerrahi

Robotik cerrahi, jinekolojide robotik cerrahinin bizlere ve hastalarımıza merhaba dedi. Bunun ile birlikte pek çok kadın artık ağrı, acı duymadan, yat...

Daha fazla..

İdrar Kaçırma

Mesanenin böbreklerimizden gelen idrarın biriktiği kese olarak adlandırıyoruz. Halk arasında genellikle idrar kesesi ya da idrar torbası olarak da isi...

Daha fazla..

Uterus Alma Ameliyatı

Uterus alma ameliyatı, Histerektomi, uterusun (rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Rahim alma ameliyatı, en sık yapılan jinekolojik ameliyatlarda...

Daha fazla..

Tüp Bebek Tedavisinde Erkek İnfertilitesi

Tüp bebek tedavisinde erkek infertilitesi ve Erkek İnfertilitesinin DeğerlendirilmesiTüp bebek tedavisinde erkek infertilitesi, İnfertil çiftlerin yak...

Daha fazla..

Endoskopik Myomektomi

Endoskopik Myomektomi, abdominal bölgenin (karın içerisinin) genel anestezi altında uygulanarak göbek deliğinden minik bir kesi ile ince bir teleskopu...

Daha fazla..

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis Tedavisi, çikolata kisti tipik olarak koyu kahverengi gibi bir sıvı içerir ve görüntüsünden içinde bulunan sıvının renginden dolayı da ç...

Daha fazla..

Gebelik ve Yüksek Riskli Gebelik Takibi

Gebelik ve yüksek riskli gebelik takibi, hayatımızın en önemli, en hassas, en riskli dönemlerinden ancak belki de en güzel heyecanları yaşadığımız, en...

Daha fazla..

Aşılama Tedavisi

Bebek sahibi olmak isteyip herhangi bir korunmalı dönemleri olmadığı halde ve ultrason bulguları,sperm kalitesi uygunsa hastaya aşılama yapılmaktadır....

Daha fazla..

Tüp Bebek Tedavisi ve İnfertilite

Tüp Bebek Tedavisi (IVF) Nedir? Çiftlerin, 1 yıl boyunca düzenli ve korumasız olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik sonucu sağlayamam...

Daha fazla..

Anlaşmalı Olduğumuz Kurumlar