Loading...
tr Turkish
Blog Yazılarına Gözatın
Gebelikte Aşırı Kilo Alımı

03.02.2017 09:28

Ramazan ve Gebelik – Hamileler Oruç Tutabilir mi?

04.02.2017 22:03

İnfertilite Neden Artıyor ?

20.10.2022 12:00

ANNE SÜTÜ VE EMZİRME

07.03.2018 13:24

Lazer İle Vajinoplasti Yönteminin Cerrahi Vajinoplasti Yöntemine Göre Avantajları Nelerdir?

07.08.2022 10:00

Kadında Üreme Sistemi / Tüp Bebek Tedavisi ve İnfertilite

23.10.2022 15:00

Biz Sizi Arayalım

Lütfen telefon numaranızı yazınız ve işlemi tamamlayınız

Site Dilini Değiştirin
tr Turkish

İnfertilite ; bir yıl boyunca düzenli ve korunmaksızın cinsel ilişkiye rağmen gebeliğin oluşmaması olarak tanımlanmaktadır. İnfertilite bir çift sorunudur ve popülasyonda %15 civarındadır. Son yıllarda infertilite tanısı ve tedavisi hem ülkemizde hem de dünya üzerinde oldukça gelişmiş durumdadır.

Tedaviye başlanmadan önce çiftlerin birçok yönden değerlendirilmesi ve bu değerlendirmeler sonucunda tedavi sürecine başlanılmalıdır. Çiftlerin infertilite açısından değerlendirimeden önce ise bir yıllık bir bekleme kabul görülmektedir, fakat bilinen bir erkek infertilitesi mevcut ise yada kadının yaş faktörü de riskli bir grupta ise, bir yıl süresince bekleme yapılamayabilir.

Erkekte infertilitenin değerlendirilmesinde 4 ana başlık altında erkek değerlendirilmeye alınmalıdır. Bunlar ise;öykü,fiziki muayene,semen analizi ve hormon düzeylerinin incelenmesidir.Bu değerlendirmeler hem maliyetsiz hemde oldukça hızlı ve noninvaziv yöntemlerdir.Bu değerlendirmeler erkeğin ilk değerlendirmeleridir,ve tedaviye başlamadan önceki dönemde erkeğin infertilite  potansiyeli ile ilgilli bilgi sahibi olmamızı sağlayacaktır.Kayle alınabilecek bir erkek infertilite faktörü saptanmış ise buna neyin sebep olduğunun araştırılması gerekmektedir.

İnfertilitede erkeğin değerlendirilmesinde aşağıdaki amaçları içermelidir.

1-Erkeğin bir problemi varsa ortaya çıkartmak.

2-Erkeğin eğer ki düzeltilemeyecek bir problemi varsa, yardımcı üreme tekniklerinden yararlanılıp yararlanamayacağını belirlemek.

3-Erkeğin infertil olmasının altında yatabilecek ve hayatını tehdit edebilecek bi hastalık varmı bu öğrenilmeli ve varsa gerekli tedavinin uygulanması sağlanmalıdır.

4-Yarımcı üreme tekniklerini kullanıcaksak, daha sonraki kuşaklara geçebilecek genetik anamolileri araştırmak ve çözüm bulnmalıdır.

Erkekte düzetilebilir bir sorun var ise hemen yardımcı üreme tekniklerine başvurmak yerine, erken tedavi edilmesi gerekir.

-ÖYKÜ-

Tedaviye başlanmadan önce hastanın öyküsü oldukça önemlidir.Erkekten alınan öykünün eksiksiz alınması da oldukça çok önemlidir.

1-MEDİKAL ÖYKÜ

Yüksek ateş,virami ve diğer infeksiyonlar organizmanın direncini bozar ve semen kalitesinin bozulmasınıda etkiler.Bunun yanı sırada bazı sistemik hastalıklar yani diyabet,kanser öyküsü gibi rahatsızlıklarda infertiliteye yol açabilir.Genetik rahatsızlıklarda erkekte infertiliteye neden olabilir.Erkeğin bu öyküleri eksiksiz alınmalıdır ki tedavi sürecinde karşımıza sorun olarak çıkmasın.

2-CERRAHİ ÖYKÜ

Erkek fertiliteye neden olabilecek bazı cerrahi işlemler geçirmiş olabilir,öykü alınırken bunlarada muhakkak değinilmesi gerekir.Erkeğin daha önceden orşiopeksi operasyonu yani tesis indirilmesi operasyonu geçirip geçirmediğine de değinimesi gerekmektedir.

3-FERTİLİTE ÖYKÜSÜ

Tedavi sürecine başlanmadan önce bu konuyada muhakkak değinilmesi gerekmekedir.Erkeğin geçmişte oluşturmuş olduğu bir gebelik olup olmadığı öğrenilmelidir.Ayrıca kişinin infertilite süreci ve bu süreçte gördüğü bir tedavi varsa bilgi sahibi olunmalıdır.

4-SEKSÜEL ÖYKÜ

Erkeğin bir ereksiyon problemi olup olmadığına açıklık kazandırılmalıdır.Çiftin cinsel ilişki aralıkları ve menstüral siklus aralıklarına dikkat edip etmediklerini öğrenmemiz gerekir.Ve cinsel ilişki alışkanlıklarında doğru bilinen yanlışların da aydınlatılması sağlanmalıdır.

5-AİLE ÖYKÜSÜ

Ailede kistik fibrozis,konjenital vas deferens agenezisi,interseks gibi rahatsızlıları olan bireyler olup olmadığı öğrenilmelidir.Ailenin diğer  bireylerindede fertilite probleminin varlığı öğrenilmelidir.

6-ÇOCUKLUK ÇAĞI VE GELİŞİM ÖYKÜSÜ

Çocukluk döneminde geçirilen bazı hastalıkların fertiliteye yol açabileceğindn dolayı bu dönemde geçirimiş rahatsızlıklara dikkat edilmelidir.Puberte sonrası geçirilen kabakulak infertilite riskini arttırır.Çünkü bu hastalık sonrası orşit gelişebilir ve orşitte testis atrofisine neden olabilir.Erkeğin öyküsü alınırken bunlarada çok dikkat edilmelidir.

7-GONADOTOKSİNLER

Çeşitli zehirlerle yakın temasta bulunan bireylerde spermatogenetik aktivite olumsuz etkilenir.Ayrıca uzun süreli sauna ve sıcak oturma bonyolarıda testiküler ısı atrışı nedeni  ile spermatogenezisi neatif etkileye bilir.

-FİZİKİ MUAYENE-

1-GENEL MUAYENE

İnfertilite problemi yaşayan erkeğin fiziki yönden detaylıca muayene edilmesi gerekmektedir. Çünkü herhangi bir sistemin problemi veya organında olabilecek proplemler sperm yapımını ve kalitesini olumsuz yönde etkileyecektir.

2-GENİTAL MUAYENE

Peniste üretral meatusun lokalizasyonu belirlenmeli ve penil kurvatür varlığı kesinlikle incelenmelidir.Penisin detaylıca incelenmesi ve penis cildinde herhangi bir lezyon veya skar doku olup olmadığıda incelenmelidir.Aynı zamanda skrotal muayenede  testiserin skrotum içinde olup olmadığı ve penisin boyutları ve kıvamı belirlenmelidir.

-LABORATUVAR TESTLERİ VE SONUÇLARI-

Laboratuvar testleri ise tedavi sürecinin olmazssa olmazlarıdır bu testlerin analizlerine göre tedavide bizlere yol gösterecektir

1-Semen analizi

2-Hormonal değerlendirme

3-Ejekülasyon sonrası idrar analizi

4-Seminal früktoz tayini

5-Semen lökosit analizi

6-Antisperm antikor tayini

7-Sperm fonksiyon testleri

8-Radyolojik değerlendirmeler

9-Genetik değerlendirme

10-Testis biyopsisi

Profesyonel & Güvenilir

Hizmetlerimiz

Genital Estetik

Genital estetik, günümüzde oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. En az bir burun estetiği bir memeprotez kadar kabul görmüştür, genital estetik ne kada...

Daha fazla..

Robotik Cerrahi

Jinekolojide robotik cerrahinin bizlere ve hastalarımıza merhaba demesiyle birlikte pek çok kadın artık ağrı, acı duymadan, yatış süresi uzamadan, yan...

Daha fazla..

İdrar Kaçırma

UTERUS SARKMASI NEDİR? UTERUS SARKMASINA BAĞLI İDRAR KAÇIRMAUterus sarkması durumu genellikle üreme çağını tamamlamış olan ileri yaşlı denilebilecek k...

Daha fazla..

Uterus Alma Ameliyatı

Histerektomi, uterusun(rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Histerektomi uygulanan durumlara kısaca değinecek olursak; Uterus myomları Endometrial...

Daha fazla..

Tüp Bebek Tedavisinde Erkek İnfertilitesi

Erkek İnfertilitesinin Değerlendirilmesiİnfertil çiftlerin yaklaşık %30-40’ında erkek infertilitesi izlenmektedir. Erkeklerde infertiliteinsidansı %7’...

Daha fazla..

Endoskopik Myomektomi

Laparoskopi, abdominal bölgenin ( karın içerisinin ) genel anestezi altındauygulanarak göbek deliğinden minik bir kesi ile ince bir teleskopun içerisi...

Daha fazla..

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis, çikolata kisti tipik olarak koyu kahverengi gibi bir sıvı içerir ve görüntüsünden içindebulunan sıvının renginden dolayı da çikolata ki...

Daha fazla..

Gebelik Ve Yüksek Riskli Gebelik Takibi

Hayatımızın en önemli, en hassas, en riskli dönemlerinden ancak belki de en güzelheyecanları yaşadığımız, en güzel mutlulukları paylaştığımız gebelik ...

Daha fazla..

Aşılama Tedavisi

Bebek sahibi olmak isteyip herhangi bir korunmalı dönemleri olmadığı halde ve ultrason bulguları,sperm kalitesi uygunsa hastaya aşılama yapılabilmekte...

Daha fazla..

İnfertilite ve Tüp Bebek Tedavisi

Ankara Tüp Bebek Tedavisi Tüp bebek uzun yıllardır uygulanan bir tedavi yöntemi. Bu yöntem ile dünyaya gelen ilk bebek Louise Brown 1978 yılında 2.068...

Daha fazla..

Randevu

Hızlı Randevu Talebi oluşturun

Belirttiğiniz iletişim ve diğer bilgileriniz doğrultusunda 24 saat içerisinde size ulaşacağız. Randevu için tarih ve saat işlemlerinin geçerliliği telefon görüşmesi ve onayı sonrası gerçekleşmektedir.

Randevu Bilgi & Destek Hattı

905324761139

Sonuç / Belge Gönderin

Buraya Tıklayın

Anlaşmalı Olduğumuz Kurumlar