Sezeryan mı? Normal Doğum Mu?

Sezeryan mı? Normal Doğum Mu?

Anne adayları gebelik boyunca kuşkusuz en çok düşündükleri konu budur. Bu konuda çiftler genelde yakın çevrelerinden etkilenirler. Ve yanlış bilgiler elde ederler. Normal doğumda sezaryen doğumda bir doğum şeklidir. Hiçbirisi birinden üstün değildir. Her iki doğum şeklinin de iyi yönleri ve kötü yönleri vardır. Doğuma karar verirken bu avantajlar ve dezavantajlar düşünülerek çiftlerin karar vermesi istenir. Doktorunuz bu konuda size yardımcı olacaktır.

Doktorunuz doğum şekline karar verebilmesi için 36-37 haftanın tamamlanması gerekir. Bebek ve annenin doğum yolları uygunsa ve annede normal doğum yapmak istiyorsa, normal doğum yapabilir.

Eğer sezaryen doğum isteniyorsa yani anne planlı bir doğum istiyor ise doğum tarihinden 10-15 gün önce gebelik sona erdirilir ve sezaryen yaptırılır. Eğer son haftaya kalırsa normal doğum eylemi başlayacaktır. Bunun için 10-15 gün öncesinden sezaryen doğum yaptırabilir.

Normal doğumun da, sezaryen doğumun da avantajları ve dezavantajları vardır. Eğer doğum şekli mecburi değil ise bu seçimi çiftler yapar. Anne normal yollarda doğumu gerçekleştirmek istemiyor ise sezaryen seçilir. Eğer anne kendisini normal doğuma hazırladıysa ve istiyorsa normal doğum yaptırılır. Bu iki yöntemde doğum şeklidir. Ve ikisi de aynı kapıya çıkar. İkisinden biri için daha iyi yada daha kötü demek mümkün değildir.Toparlayacak olursak anne adaylarının gebe kaldıktan sonra en çok da bu konuyu merak ederler. Anne doğum şeklini bazen kendisi seçer. İki doğum şeklininde birbirinden farkı yoktur.

Doktorunuz size doğum çeşitleriyle ilgili bilgiyi verecektir. Doktorunuzun size hangi doğumu kullanacağınızı söylemesi için gebeliğin 36-37.gebelik haftasına gelmesi gerekmektedir. Bebek,annenin doğum yolları uygunsa ve anne kendisini normal doğum yapmaya hazır görüyorsa normal doğum yapabilir. Buda 37. haftaya kadar belli olmaz. Eğer sezaryen doğuma karar verildi ise yani anne adayı sezaryen doğum yapacak ise,normal doğum tarihinden 10-15 gün önce annenin gebeliği sona erdirilir. Ve anne sezaryana alınır. Bunun nedeni ise gebelik sona ereceği zaman normal doğum eylemi başlar o zaman da anne adayı sezaryen doğuma alınamaz.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Sezeryan mı? Normal Doğum Mu? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir