Ay Ay Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Ay Ay Gebelik Takibi Nasıl Yapılır?

Ay ay gebelik takibi doktorunuz tarafından yapılmaktadır. Bu takiplerin mutlaka olması gerekmektedir. Amme adayları bu takiplerden sıkılmış ya da tam tersi iple çekiyor olabilir. Her ay gebelik takipleri rutindir.
Anne adayının gebeliği riskli gebelik ise bu takiplerin yakınlıkları doktorunuzun istemine göre değişecektir. Riskli gebelik sahibi olan anne adaylarının mutlaka takipleri sık aralıklarla yaptırması gerekmektedir. Bebeğinizin ve sizin sağlığınız için yapılan bu takiplerin gerçekten sizin için çok önemli olduğunu öğrenmeniz ve unutmamanız gerekir.
Ay ay gebelik takibinde rutin işlemler yapılır. Ve doktorunuz çıkan bu sonuçlar karşısında size bilgi verir. Doktorunuz bu bilgilere sahip olmalıdır ki gebeliğinizin nasıl gittiğini ve gebelik ile ilgili şikayetiniz de varsa bunun sonucu ortaya çıkar.

Doktorunuz ay ay yapılan gebelik takibinde bebeğiniz ve sizin için en iyi şeyleri düşünür ve doğum hakkında plan yapar.

Ay ay gebelik takibinde yapılan kontroller;
-Tansiyon ölçümü.
-Kilo ölçümü.
-Varsa tarama testinizin yapımı.
-İhtiyaç duyulursa kan değerleri.
-İhtiyaç duyulursa idrar testleri.
-Ultrasonografi.
-Gerekirse pelvik muayene.
-Bebeğinizin ölçümleri.
-Tahmini doğum.

Ay ay gebelik takiplerinin mutlaka süresi aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Bebeğiniz ve sizinle ilgili bir sorun varsa aydınlatılmış ve önleminizi almış olacaksınız.
Toparlayacak olursak gebelikte doktor takibi çok çok önemlidir. Gebelik takiplerinin sık sık olması ve gebeliğin yakından izlenmesi gerekmektedir.

Bunun için ay ay gebelik takibi gereklidir. Gebelik takibi aralıklarınızı doktorunuz ayarlayacaktır. Eğer riskli gebelik sahibi iseniz bu aralıklar daha sık olmalıdır.

Gebelik takiplerinde doktorunuz gebeliğinizi yakından izlemiş olmalıdır. Ay ay yapılan gebelik takiplerinde annenin ve bebeğin sağlık durumu kötüye giden durumlar var ise onlar, değişiklikler, bebeğin ağırlığı,annenin ağırlığı, tahmini doğum zamanı gibi bilgilere kolayca ulaşılmış olur.

Bu takiplerin aksatılmadan yapılması gerekmektedir. Bu takiplerin aralıklarını doktorunuz gebeliğin durumuna ve gidişatına göre belirleyecektir. Ay ay takip yaptırdığınız zaman bebeğinizin gelişimini daha rahat gözlemlemiş olacaksınız. Bu takiplerde neredeyse bütün problemler de ortaya çıkmış olacaktır. Yani gebelik takieri gereklidir. Yapılan bu takiplerde gebeliğiniz kontrol altına alınmış olacaktır. Ve daha güvenli bir gebelik sürmüş olacaksınız.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Ay Ay Gebelik Takibi Nasıl Yapılır? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir