Ankara Tüp Bebek Tedavisi

Bir yıl boyunca düzenli ilişkiye rağmen gebelik elde edememiş çiftler infertil çift olarak isimlendirilir. Tüp bebek tedavisi ise infertil çift gruplarında, kadında yumurtaların kontrol altında büyütülerek toplanıp elde edilen yumurta ile erkekten alınan sperm ile laboratuvar ortamında döllenmesi sonrası elde edilen embriyonun anne adayına nakledilmesi, embriyonun transferi işlemidir. 

Tüp bebek tedavisi alanında uzman kişiler tarafından Ankara’da uygulanmaktadır. Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç tarafından Ankara‘da takip ve tüp bebek yumurta toplama, transfer işlemi gerçekleştirilmektedir. Ankara Tüp bebek tedavisi ile ilgili akıla gelebilecek tüm soruları yazımıza cevapladık. 

Evet, Ankara tüp bebek tedavisi laboratuvar ortamında döllenen sperm ve yumurtanın anne rahmine transferidir ancak kesinlikle çift tarafından yapay bir gebelik gibi düşünülmesi doğru değildir. Kendiliğinden gebe kalamayan çiftte, uygulanan tüp bebek tedavisinden sonra gebeliğini diğer gebeler gibi geçirmesinde hiçbir sakınca görülmemektedir. Tüp bebek tedavisi ile gebe kalan annelerde, spontane sağlanan gebelikler gibi doğal ve seyrinde ilerlemektedir. Örneğin düşük riski, her gebe de olduğu gibi tüp bebek tedavisi görmüş, olan tüp bebek tedavisi ile gebelik elde etmiş olan annelerde de yüzdesi aynıdır. İnsan da ilk tüp bebek tedavisi 1978 yılında İngiltere ‘ de uygulanmıştır ve başarılı sonuç alınmıştır. O zamandan beri tüp bebek tedavisi günümüz sağlık teknolojisinde yer almıştır ve uygulanmaya başlanmış, başarılı bir şekilde Ankarada ‘da devam etmektedir. 

Tüp Bebek Tedavisi

Ankara Tüp Bebek Tedavisi

Tüp Bebek Tedavisi Kimler İçin Uygundur?

Tüp bebek tedavisi Ankara, kendiliğinden gebelik elde edememiş, tekrarlayan düşükleri olan veya tekrarlayan gebelik başarısızlıklarında başvurulması gereken bir yöntem olarak karşımıza çıkabilir. Uzun senelerdir bebek hasreti çekmiş olan, yumurtlama tedavilerindeki başarısızlıklar, aşılamalarda ki başarısızlıklar sonrasında dahi gebelik elde edilemediği durumda hekimi tarafından önerilen tedavi şekli tüp bebek Ankara olabilir. Peki kimler Ankara tüp bebek tedavisine uygundur, hangi durumlar da tüp bebek tedavisi uygulamalıyız?

 • Kadına ait yumurtlama problemlerinde,
 • Yumurta rezervi ile igili problemlerde,
 • Myom, endometriozislerde,
 • Tüplerin tıkalı olması, tüplerin alınmış olması veya tüplerin bağlanmış olması durumlarında,
 • Tekrarlayan düşük ve gebelik kayıplarında genetiğine bakılmış embriyo transferini tercih etmek amacı ile,
 • İleri yaş kaynaklı infertil çiftlerde,
 • Açıklanamayan infertilite de
 • Erkeğe ait faktörlerde
 • Spermde hareket azlığı, ciddi şekil bozukluğu 
 • Azospermi gibi 

Durumlarda çifte tüp bebek tedavisi önerilebilir ve uygulanabilir. 

 

Hangi Durumlarda Tüp Bebek Tedavisi Yapılması Uygun Değildir?

Ankara’da Tüp bebek tedavisine başlamak için ülkemizde bazı yasal sınırlarımız mevcuttur. Ülkemiz dahilinde ancak yasal olarak evli olan çiftlere uygulanabilmektedir. Kadınlar da tamamen yumurta yetersizliğinde tanısı konulmuş menopoz hastalarda veya erkekten tesa ya da tese ile bile sperm çıkmadığı durumlarda tüp bebek tedavisi uygulanamaz. Bu gibi durumlar da farklı yöntemlere başvurulabilir ancak tüp bebek tedavisi yönünden çifte ısrarcı olmaması önerilir. 

Tüp Bebek Tedavisi Adetin Kaçıncı Günü Başlar? 

Tüp bebek tedavilerinde, öncelikle anne adayının var olan yumurtalarının büyümesini sağlamak amaçlanır. Var olan yumurtalarının büyümesini sağlamak amacı ile ise, adetin ikinci ya da üçüncü günü ilaç tedavisine başlanır. Düzenli aralıklarla anne adayının ilaçlara verdiği cevabı ve yumurtaların çaplarını kontrol etmek için hekim kontrole çağırır. 

Tüp Bebek Tedavisi Süreci Nasıldır? Kaç gün sürmektedir? 

Hekim görüşmesinin arkasından çift tüp bebek tedavisine karar verdiği takdirde, çift tekrar anne adayının adetinin ikinci ya da üçüncü günü kliniğe çağrılmaktadır. İkinci ya da üçüncü ilaç tedavisi başlanarak sürece adım atılmış olur.Aynı gün içerisinde anne adayından da hormon değerlerini görmek amacı ile bazal E2, FSH, TSH, PRL testleri alınabilir. İlerleyen süreçte anne adayı ve hekim üç ya da dört gün arayla tedavi boyunca görüşmektedir. Üç gün ilaç kullanıp dördüncü gün kan ve ultrasonografi ile yumurtaların ilaçlara verdiği cevaplar değerlendirilir. Yumurta toplamaya kadar geçen süre de üç güne bir ultrasonografi ile ilaç devamlılığı sağlanmaktadır. İstenilen boyuta yani yaklaşık 16-18 mm ‘ ye ulaşan yumurta çapları çatlatma iğnesi verilerek çatlaması sağlanır, iğne saatinden 35-36 saat sonra yumurta toplama işlemi planlanarak anne adayının yumurtaları laboratuvar ortamına taşınır. İlaç kullanma süresi 10-12 gün kadar sürmekle birlikte, yumurta toplama sonrasında da 3. Veya 5. Gün embriyo transferi gerçekleşir. Hemen hemen 15 gün civarında süren tüp bebek tedavisinde embriyo transferinden 10-12 gün sonra ise gebeliğinizin sonucunu öğrenebiliyorsunuz. 

Tüp Bebek Tedavisinde Risk Faktörleri Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde risk
Tüp bebek tedavisinde risk

Sağlık açısından değerlendirdiğimiz zaman her tedavinin ve her girişimin bir takım yan etkileri olabilmektedir. Ancak olasılıkları elbette ki düşüktür veya gözle görülen hastanın uyarılması gereken bir etki, endikasyon söz konusu değilken çiftlerin risklere odaklanarak tüp bebek tedavilerini erteleyip, zamanı hiçe saymaları yanlıştır. Tüp bebek tedavisi gören hastalarımızda da aslında normal bir gebelik elde eden çift ile hemen hemen aynı etkiler söz konusudur. Bunları maddeleyecek olur isek :

 • Düşük riski
 • Erken doğum 
 • OHSS, yumurtalıkların aşırı uyarılması ile anne karnında su toplaması durumu
 • Çoğul gebelik 

YUMURTA TOPLAMA NASILDIR? AĞRILI BİR OPERASYON MUDUR?

Vajinal ultrasonografi yardımı ve özel bir aspirasyon iğnesi ile girilerek follüküllerden içi sıvı dolu yapılandırmalar boşaltılır. Tüpler içerisinde sıvılar embriyoloji laboratuarına verilerek aynı anda mikroskop altında görülebilen oldukça küçük hücrelere sahip yumurtalar alınır. Yumurta toplama işlemi, tüp bebek merkezlerinde genellikle anestezi altında hasta hafif bir uyku hali içerisindeyken yapılır. Böylelikle hiçbir şekilde hasta ağrı ve acı hissetmez, uyandığında da işlemi sona ermiş olur. 

Tüp Bebekte Transfer İşlemi Nasıl Yapılır?

Yumurta ve spermin dış ortamında döllenmesi sağlandıktan sonra embriyo oluşumunun arkasından hekim ince plastik bir katater ile abdominal yani karından ultrason ile gösterilerek anne rahmine enjekte edilir. Anestezi gerektirmeden, hasta uyanıkken yapılabilecek bir işlemdir

Çiftler Tüp Bebek Tedavisine Nasıl Hazırlanmalıdır?

Tüp bebek tedavisi kararı alan çiftin öncelikle ilk yapması gereken hekim ve merkez seçimi olacaktır. Ayrıca geç kalmaması da oldukça önemli bir faktördür. Ön görüşmeler ile sonuçlarının değerlendirilmesini isteyerek hekim ve merkez konusunda karar vermek hastanın en doğal hakkıdır. Tedaviye başlamadan önce hekim tarafından anne adayının yumurtalık rezervi değerlendirilebilir. Hormon testleri alınabilir. Hsg yani rahim filmi çekilerek tüpler ile ilgili herhangi bir sıkıntı olup olmadığı gözlemlenebilir. Anemnez, öyküsü alınarak genetik bir hastalık olup olmadığı tespit edilmelidir. Anne adayının hormonlarının önemi kadar spermin kalitesi ve spermin sayısı da tedavi için önemli bir unsur olacağı için baba adayından da spemriyogram yani sperm testi örneği istenilecektir. 

Tüp Bebek Tedavisine Başlamadan Bilinmesi Gerekenler

Tüp bebek tedavisinde öğrenmeniz gereken kavramlar arasında önünüze çıkabilecek avantajlar ve dezavantajlar söz konusudur. Embriyo transferinde yaşınıza göre kaç tane embriyo transferi hakkınızın olduğunu öğrenmelisiniz. Çoğul gebelik riski hakkında bilgilendirilmelisiniz. Çoğul gebelik durumunda redüksiyon hakkınızın olduğunu bilmelisiniz. Kaliteli embriyolarınızın fazlalığı durumunda embriyo dondurma işlemi yaparak bir sonraki siklusta ya da diğer gebelik düşündüğünüz de herhangi bir yumurta büyütücü iğne kullanmadan sadece rahim duvarınızı hazırlayarak donmuş embriyonuzun naklini isteme hakkına sahip olduğunuzu bilmelisiniz. Örneğin tüp bebek tedavisinde ikiden daha fazla kaliteli embriyo elde etmenin en büyük avantajı belki de embriyo dondurma olacaktır. 

Tüp Bebek Tedavisinde Özel Bir Diyet Uygulamalı mıyım? 

Gebelik sürecinde olduğu gibi tüp bebek tedavisi sürecinde de diyetten ziyade beslenmenize özen göstermeniz istenilebilir. Bitkisel yağlar, balık, baklagiller, sebzeler gibi proteinden zengin beslenilmelidir. Aslında her bireyin kendisine özen göstermesi sağlığı açısından önemlidir.

Tüp Bebek Tedavinin Aşamaları Nelerdir?

Tüp bebek tedavisinde ovulasyon indiksiyonu

Tedavi görmeyen, adet gören her kadında normalde her ay bir tane yumurta oluşur ev çatlarken, tüp bebek tedavisinde çeşitli ilaçlar kullanarak  daha fazla yumurtanın olması ve daha fazla yumurtanın çatlaması amaçlanmaktadır.

Tüp bebek tedavisinde yumurtaların toplanması

Anne adayına sedasyon anestezi uygulanarak yumurtalarının toplanması,

Tüp bebek tedavisinde sperm alınması

Baba adayından sperm alınır ve bu durum sperm odasında masturbasyon ile gerçekleştirilebilir. Ancak sperm elde edilemiyorsa azospermi gibi bir durumu söz konusu ise baba adayından da tesa veya tese ile sperm alınmalıdır. 

Tüp bebek tedavisinde sperm ve yumurtanın döllenmesi

Baba adayından alınan sperm ile anne adayından toplanan yumurtanın laboratuvar ortamında döllenmesi sağlanmaktadır. 

Tüp bebek tedavisinde embriyo transferi

Yumurtalar toplandıktan üç ya da beş gün sonra embriyo transferi gerçekleştirilir. 

Tüp bebek tedavisinde mutlu son

10 ya da 12 gün sonra beta hcg testi verilerek gebe olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz. 

Tüp Bebek Tedavisi Caiz mi?

Tüp bebek tedavisi halk arasında farklı tanımlamalarla gündeme gelmektedir. Ancak kabul görmüş karar şu yöndedir :

Kadın veye erkekteki bir kusur sebebiyetiyle gebelik elde edilemediği durumlarda, döllenen yumurta ve sperm nikahlı eşlere ait olmasının yani bunlardan herhangi birinin yabancıya ait olmaması durumunda tüp bebek tedavisinin İslami hükümler açısından bir sakıncası görülmemektedir. 

2021 Tüp Bebek Tedavisi Fiyatları Ne Kadar? Maddi Boyutu Nasıldır?

Her iki çiftinde istemesine rağmen bebek sahibi olamayan çiftler tüp bebek tedavisi adımına geldiklerinde maddi boyutunu da öğrenmeyi isterler ve merak ederler. Bu sebeple güncel Ankara tüp bebek fiyatları 2021 hakkında da soru işareti olarak oluşur. Bu konuda net bir fiyat verilememektedir. Çünkü yapılan tüp bebek tedavilerinde uygulanacak işlemlere göre fiyat değişiklik gösterebilmektedir. Örneğin genetik inceleme yapılması, embriyo dondurma, tese/tesa farklı ve herkese yapılmayacak tüp bebek tedavisi uygulamalarıdır. Bu nedenle hastanın hekim tarafından değerlendirildikten sonra fiyat alması daha uygun olacaktır. 

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı Tüp Bebek kategorisinde bulunmaktadır ve , , , , etiketlerindedir. Geri bildirim linki Ankara Tüp Bebek Tedavisi linkini kullanın.

Ankara Tüp Bebek Tedavisi için 14 yorum var

 1. Esra E. demişki:

  tüp bebek fiyatları ne kadar, tüp bebek tedavisi maliyetli mi çok?

 2. shamdemir demişki:

  Tüp bebek tedavisinde fiyatlar anne baba adayının genel duruma göre değişiklik göstermektedir. Tüp bebek tedavisi hakkında daha detaylı bilgi için arayabilirsiniz: 0532 476 1139

 3. Cemile demişki:

  42 yaşındayım Tüp bebek tedavisi olarak çocuk sahibi olabilir miyim?

  • shamdemir demişki:

   Merhaba Cemile Hanım, gereken testler ve muayene yapılmadan buna cevap vermek çok güç.

 4. halit demişki:

  tüp bebek fiyatlarını öğrenebilir miyim

  • shamdemir demişki:

   merhaba detaylı bilgi mailinize atıldı eğer mail ulaşmadıysa ayrıca bizi arayarak bilgi alabilirsiniz.

 5. mehmet yasin demişki:

  Merhaba tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik olasılığı nedir acaba

  • shamdemir demişki:

   Buna kesin bir olasılık vermek güç. Ancak tüp bebek tedavisinde ikiz gebelik oranının, normal gebeliklere göre daha fazla olduğu gözlemlenmiştir.

 6. nedim demişki:

  tüp bebek fiyatları ve tedavi süreci hakkında bilgi alabilir miyim

 7. Eda demişki:

  Mêrhaba tup bebek fiyatını öğrene bilirmiyim

 8. Serkn demişki:

  Merhabalar
  Ben 39 eşim 36 yaşında tüp bebek tedavisi görmek istiyoruz ikimizde covit atlattık herhangi bi yan etkisi olurmu bide fiyat aşağı yukarı nekadardir.
  Teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.