Hamilelikte İştah Artışı Hangi Dönemde Gerçekleşir?

Hamilelikte İştah Artışı Hangi Dönemde Gerçekleşir?

İştah artışı anne adaylarının bir yandan çok merak ettiği ve beklediği,bir yandan ise kilo almaktan korktukları bir dönemdir. Anne adayları bu dönemde korkarlar. İştah artışı anne adayları içinde ve toplumda bir gebelik belirtisi olarak kabul edilmiştir. Gebelikte iştah artışının kontrole alınması gerekmektedir. Bu dönemde anne adayları çok yerler ve kilo alırlar,gebelikte gereksiz kilo alımı istenen bir durum değildir.

İştah artışı gebeliğin 2.trimesterin döneminde yani 3.ayın sonundan 6.ayın sonuna kadar olan dönemde gözlenmektedir. Anne adaylarının bu dönemde iştahları oldukça açılmıştır. İlk 3 ayda nasıl yemeklerden tiksiniyor ise bu dönemdede tam tersi olarak çok yemek yiyebiliyorlar. Bunun için bu dönemde gebelerin en çok kilo aldıkları da dönemdir. Annelerin iştahları oldukça iyidir bu dönemde. Gebeliğin ilk 3 ayında anne adaylarının bulantısı çok olduğundan dolayı,anne adaylarının iştahları çok açık değildir. Yedikleri herşeyden mideleri bulanır ve yediklerinin nerdeyse hepsini çıkartırlar. Ve bunun için anne adayları ilk 3 ay bittiği zaman rahata kavuşurlar ve bulantılar bittiğinden iştahtada artış gözlemlenir.

Anne adayları bu dönemde kontrollü beslenmelidirler. İştahları her ne kadar artmış olsada gebelerin sağlıklı beslenmesi ve tabiki yağlı,tuzlu ve çok şekerli besinlerden kaçınmalıdırlar. Gebelerin bu iştah artışı yaşadıkları dönemde yine aynı şekilde sık sık azar azar beslenmelidirler. Annelerin iştah artışı dönemleri bir süre sonra kendiliğinden geçecektir. Gebelikte asıl kilo alımıda bu dönemde gerçekleşmektedir.  Bu dönemde tıpkı gebeliğin diğer dönemlerindede olduğu gibi çok dikkat edilmeli ve sağlıklı gıdalarla beslenilmelidir. Toparlayacak olursak iştah artışı gebeliğin 2. trimesterin dönemde gerçekleşir. İştah artışı gebeliğin kaçınılmaz yönüdür. Bir nevi gebelik belirtisidir. Annenin ilk 3 ay iştahı iyi değildir.

Bunun nedeni ise fazlaca olan bulantı-kusmadır. Bulantı-kusmanın çok olduğu dönem ilk 3 aylık dönem yani 1. trimesterin dönem  bittiğinde bulantı-kusmada bayağı azalmaktadır. B ulantı-kusmaların peşinden de iştah artışı başlamaktadır. İştah artışı gebe kadınların hem merak edip sevdiği hem de korktuğu bir dönemdir. Bu dönemde anne adayının düzenli, dengeli ve sağlıklı beslenmesine dikkat edilmelidir. Anne adayları canlarının istediği az miktarda tadımlık denilecek derecede tüketmelidir.

Anne adayı sık aralıklarla az az beslenmelidirler. Bu anne adayının hem gereksiz kilo alımını önler, hem de karnının doymasını sağlar. Anne bu dönemde kendisine dengeli ve düzenli olarak beslenmiyorsa bir diyetisyenden veya doktorundan yardım alabilir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikte İştah Artışı Hangi Dönemde Gerçekleşir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir