Hamilelikte kasık ve karın ağrısı neden olur?

Hamilelikte kasık ve karın ağrısı neden olur?

Gebelikte meydana gelen kasık ve karın ağrısının nedenlerinden biri ve en çok meydana gelen normal olarak sayabileceğimiz en büyük nedeni rahmin büyümesiydi. Bu nedenle meydana gelen ağrı oldukça zararsız bir ağrıdır. Ancak hepsi rahmin genişlemesinden kaynaklı meydana gelen ağrı kadar masum olmayabiliyor. Bazı ağrılar beklemediğimiz durumlara da neden olabilmektedir. Bu durumda ağrıları nitelendiremediğiniz zaman doktorunuza görünmeniz gerekmektedir.

Bizi korkutmayacak ağrılar nelerdir?

Round ligament ağrıları : Rahmin iki üst köşesinden başlayarak genital organlara kadar uzanan bağlardan rahim büyüyünce yatakta dönerken ya da ani hareket ettiğinde bir ağrı hissedilebilir. Ancak geçici bir ağrıdır. Kramp tarzı olur ve arkasından geçer. Genellikle ikinci üç aylık dönemde meydana gelir. Bu gibi kramplarda magnezyum kullanarak kramp ile ilgili şikayetlerinizi giderebilirsiniz.

Gaz sancıları ve kabızlık :  Bağırsak hareketlerinde gebelik döneminde yavaşlama olabilir. Bu durumda ağrıya ve kramplara neden olabilir.

Braxton Hicks Kasılmaları : Binevi yalancı sancılar. Doğuma hazırlık kasılmaları olarak da nitelendirilebilir. Gebeliğin ileri haftalarında rahim kasları da doğuma hazırlanırken taklitçi kasılmalar meydana getirebilir.  Madem yalancı sancılar bunu gerçeklikten nasıl ayırt edeceğim diye hiç düşünmenize bile gerek yok. Gerçek ağrılar düzenli ve periyodik seyrederken yalancı ağrılar düzen içerisinde olmaz. Gelir ve geçer. Kısa sürelidir. Düzenli değillerdir.

Bebeğin baskısı : Uzun süre oturunca veya uzun süre ayakta kalınca rahimde ağrı meydana gelebilir. Aynı zaman da büyüyen bebek ile birlikte baş bası yapmasından kaynaklı vagene doğru ağrı hissetmeniz gayet normal.

Peki doktorunuza başvurmanız gereken ağrı durumları  nelerdir?

Dış gebelik : rahim içerisine değil de rahim iç dokusunun dışında herhangi bir yere yerleşmesi durumu dış gebelik olarak isimledirilir. İlerlemesi durumunda karın ve kasık ağrısı meydana gelebilir.

Plasentanın erken ayrılması ve kanama : İleri gebelik haftalarında yaşanır. Bebeğin plesantasının ayrılması durumunda kanama ile birlikte şiddetli ağrı meydana gelir ve bu geçmeyen bir ağrıdır.

Gebelik kaybı : Düşük olarak adlandırılan gebelik kayıpları ilk dört ay içerisinde geçmeyen bir kasık ağrısı ile kanama yaşar isen mutlaka doktorunuza haber vermelisiniz. 

İdrar yolu enfeksiyonu :  İdrar yaparken yanma hissediyor ya da ağrı yaşıyorsan enfeksiyon olabilir. Üşüme titreme ateş gibi sıkıntılarla seyrederse eğer doktorunuza başvurabilirsiniz.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikte kasık ve karın ağrısı neden olur? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir