Hamilelikte Lekelenme Şeklinde Gelen Kanamalar

Hamilelikte Lekelenme Şeklinde Gelen Kanamalar

Gebelikte olan bir damla kanama bile incelenmesi gereken bir durumdur. Bu durum anne adaylarının da korkmasına sebep olmaktadır. Böyle bir durumla karşı karşıya kalındığında doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Bu kanamaların sebeplerini mutlaka araştırılması gerekmektedir. Bu kanamalar geldiğinde doktorunuza hemen haber vermeniz ve muayene olmanız gerekecektir. Kanamanın bir sebebi var ise ultrasonografi ve bazı tetkitler bu sebebi ortaya çıkartacaktır.

Gerekirse doktorunuz vaginal muayene de yapabilir, bunun gebeliğe bir zararı yoktur. Vaginal muayenenin düşük yapma gibi bir riski yoktur. Bu gelen kanamaların hiç bir sebebi de olmayabilir ya da çok ciddi problemlerin belirtisi de olabilir. Bunun için bir lekelenme olursa hafife alınmadan doktorunuza haber verip bir muayene olmanız gerekmektedir. Bu lekelenmeler neredeyse her gebenin karşılaştığı bir durum olsada, mutlaka araştırılması gerekmektedir. Bu kanamalar gebeliğin ilk 3 ayında ise çok korkulması gereken kanamalar değildir, çünkü bu kanama embriyo rahime tutunurken gerçekleştirir.

Bu tür kanamaların da iyi değerlendirilmesi gerekmektedir. Eğer bu kanamaların sonunda kramp, ağrı gibi başka belirtilerde var ise mutlaka doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Kanamaların birçok sebebi olabilir. Bunlardan bazıları; tutunma kanamaları, rahim ağzındaki değişiklikler, düşük, dış gebelik, gebeliğe bağlı olmayan nedenlerle kanama olabilir. Doktorunuza gelen kanamalar hakkında haber verilmeli ve muayene edilmelidir.

Toparlayacak olursak gebelik döneminde olan her türlü kanamanın araştırılması gerekmektedir. Bunun nedeni ise gebelik döneminde gelen bir damla kan bile istenen bir durum değildir. Bunun için gebelikte bir damla kan bile görseniz doktoruna başvurulur. Kanamanın sebebini öğrenmek için ultrason ve bazı tetkitler yapılacaktır. Kanamanın sebebi var ise bu yapılan testlerde ortaya çıkacaktır. Eğer doktorunuz gerek görürse vaginal muayenede yapabilir. Bunun da bir zararı yoktur. Bu kanamalar özellikle ilk 3 ayda olur.

İlk 3 ayda olan kanamalar embriyonun rahime tutunması ile olan kanamalardır. Bu kanamalardan çok korkmayınız; fakat yine de doktorunuzla görüşün. Eğer gelen kanamaların yanı sıra kramp, ağrı gibi sorunlar var ise yine mutlaka araştırılması gerekir. Bu gelen kanamaların birçok sebebi olabilir. Rahim ağzı değişiklikleri, dış gebelik, düşük, travma, vaginal yırtık gibi birçok nedeni de olabilir. Bunun içinde bu kanamaların iyi araştırılması gerekmektedir. Az bir kanama bile görmüş olsanız mutlaka doktorunuza danışın.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikte Lekelenme Şeklinde Gelen Kanamalar linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir