Hamilelikten Önce Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Hamilelikten Önce Yapılması Gereken Testler Nelerdir?

Gebelik her zaman ve her halükarda dikkat edilmesi gereken ve çok önemli bir durumdur. Gebelik düşünmeden önce mutlaka iyice düşünerek,ve kararlı adımlar atılarak bu karar alınmalıdır. Bu kararı aldıktan sonra ise gereken her şeyin yapılması gerekmektedir. Anne adayı ve baba adaylarının gebelik için uygun olup olmadığı ise gebelikten önce yapılması gereken bazı testlerin sonucundan öğrenebilirsiniz. Bu testlerin yapılması gereklidir. Bu testler annenin ve babanın sağlığını,uygun olup olmadığını ve bebeğinizin de etkileyebilecek bazı testlerdir. Bu testlerin yaptırılmasına özen gösterilmelidir.

Gebe kalmadan önce yapılması gereken testler;ilk olarak doktorunuz tarafından alınan anamnez yani hikayeniz. Daha sonra kan grubu testi,tansiyon testi,tam idrar testi, vajinal kültür, pap-smear testi, hepatit B, sarılık testi, tiroid, guatr testi,genetik araştırma ve son olarak ta daha önce düşük olmuş ise genetik araştırma mutlaka yapılmalıdır. Yukarıda sayılan testlerin mutlaka yapılması gerekmektedir. Bu testler sizin ve gebeliğinizin iyi olduğundan emin olmak için gereklidir. Bu testlerinizi doktorunuza danışarak yapabilirsiniz. Bu testlerin sonuçlarına göre,doktorunuzla görüşerek gebe kalmanın da bir sıkıntı olup olmadığını veya bir tedaviye ihtiyaç varsa az tedaviye başlaması gerekmektedir.

Bundan dolayı bütün bu testlerin yapılması gerekmektedir. Toparlayacak olursak anne olmaya karar vermiş kadınların birçok test yaptırması,gerekli olan doktor kontrolünden geçmesi gibi birçok kontrolü ve testi vardır. Bu testlerin asıl amacı; gebeliğe engel olabilecek ve/veya gebeliği riske atacak problemlerin olup olmadığını öğrenmektir. Anne bu testleri yaptırdıktan sonra gebe kalırsa bu anne adayları için daha sağlıklı olacaktır.

Hiçbir anne adayı gebeliğinin problemli geçmesini istemez ve şok yaşayacağı hastalıklar,problemler öğrenmek istemez bunun için bu testlerin gebelikten önce yapılması daha sağlıklıdır. Bu testleri sadece anne adayları yaptırmıyor, bu testleri yaptırmak için anne ve baba adayları beraber gitmesi gereklidir. Hem annenin,hemde babanın bu testlerden ve kontrollerden geçmesi gerekiyor. Bu testlere ilk önce anamnez yani hikayeniz ile başlanır,daha sonra kan testleri,idrar testleri,jinekolojik muayene, vaginal kültür, genetik araştırma, tiroid-guatr testi, pap-smear testi, sarılık, hepatit, kan grubu testi, tansiyon testi gibi testler yapılmaktadır. Bunların sonucuna bakarak, gebeliğe engel olan yada gebeliği riske atabilecek bir sorun olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelikten Önce Yapılması Gereken Testler Nelerdir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir