HİPNOZ İLE TEDAVİ

HİPNOZLA TEDAVİ

Hipnozla tedavi olmak için ilk önce hipnozun ne olduğunu ve doğru ildiğimiz yanlışları öğrenmemiz gerekir.Öncelikle   hipnoz bir sihir değildir.Hipnoz varlığımızın bir parçası olan zihnimizi daha etkin kullanmayı öğrenmektir.Hipnoz yeni çıkan bir yöntem değildir.Hipnoz yöntemi insan ırkı var oduğu sürece vardı ve var olacak.Aslında bu var olan yöntemi her birey farkında olmadan hayatının her kısmında oldukça çok kullanmaktadır.Hipnoz yönteminin hayatımızda oldukça da çok örnekleri vardır.Hipnoz yöntemi en çok televizyonculuk alanında karşımıza çıkar,bir reklama veya filme odaklanırsınız ve dışarıdan bir uyaran size tepki verene kadar o dizininin veya reklamın hipnozu etkisinde kalırsınız,yani bu hipnoz olayını istemsiz ve bilmeden kullanmış olursunuz.

 

Hipnozla tedavi olmak için ve olan tedavinin kalitesini arttırmak için en önemli olan şey inançtır.Bunun için tedaviye inançla başlamamız gerekir,ilk önce kendinize güvenin ve yapabileceğinize inanın.Hipnozla tedavi diğer tedavilere alternatif ve yadımcı bir yöntem olarak sunulmakta ve başlı başına bir tedavi yöntemidir.Hipnoz tamamen psikolojik bir yötem olduğundan dolayı düşüncenizdeki bütün olumsuzlukları bir kenara koyun ve yapamam kelimesini hayatınızdan çıkarın.Eğer ki bu olumsuzluları hayatınızdan çıkartamıyorsanız bu tedaviyede başlamanız ve sonuç almanız oldukça zor olacaktır.Kendinizi iyi hissedin ve inanın, daha sonrasında alacağınız güzel sonuçların hayalini kurun.İnanmak iyileşmenin yarısıdır bunu tedavi boyunca aklınızdan hiç çıkartmayın.

İyileşme arzunuzu oldukça yükseklerde tutun. Tüm kalbinizle hipnoz olmayı değilde iyileşmeyi isteyin.Bu isteklilik tedavi sürecini hem hızlandıracak hemde  kolaylaştıracaktır.Hipnoz tedavisi tamamen sizin istek ve arzunuza göre şekillenmektedir.Ve bu tedavi yönteminde baş rol herzaman sizsiniz bunu asla unutmayın.Bu tedavide terapist sadecesize taktikler verir.

Bu tedavi yönteminde sabır da oldukça önemlidir çünkübu tedavi oldukça sabır isteyen bir tedavi yöntemidir.Sadece siz isterseniz iyileşebilirsiniz bunu asla unutmayınız.İyileşmek için başkalarından asla ümit beklemeyin bunun başrolü sizin olduğunuzu aklınızdan çıkartmayınız.

-HİPNOZLA TEDAVİDE BİLİNÇ ALTI-

Bilinçaltı bilgilerimizin ve bütün geçmişimizin saklandığı yerdir.Çocukluk döneminde bilinçaltınıza yerleşmiş kötü birikimleriniz,acılarınız bilinçaltındadır.Hipnozla tedavide bütün bu biliçaltınız,bilinç dışına çıkartılmaya çalışılır ve bunları yenmeniz sağlanılır.

Hipnozla tedavide aklınızı kaıştıran en büyük nedenlerden birisi ise hipnzla tedavi olurken inançlarınızın değişmesidir. Değiştirmek istediğiniz bir inancınızı en derin hipnoz yöntemi bile değiştiremeyecektir.Çünkü beyninizin koruyucu kısmı,en derin hipnozda bile aktif halde kalacaktır.

Hipnozda kontrol her zaman için bilinçtedir, ve bu yüzden insanın istemediği hiç bir şey çalışmaz.Telkinler sizin tarafınızdan kabul edilirse bilinçaltına iner.Hipnoz kesinlikle bir uyku değildir çünkü uykuda telkin işlemez.

Bilinçli zihin; bilinçli zihin zamanın farkındadır,kuşkucudur ve sorgular.Yeni yaşanılan bir şeyi eski yaşanmışlıklar ile kıyaslamayı bilir ve bunlar ile ilgili mantıklı bağlantılar kurar.Bilinçi zihin plan yapar,yorum yapar.Araştırmalar bilinçli zihnimizde belirli bir zaman dilimi içerisinde 5 ila 9 şeye dikkat edebileceğimizi göstermiştir.Oysa bilinç dışımız aynı anda yaklaşık 1300 tane işlevi kontrol eder.Hşpnoz bu nedenle detaylı telkin içerdiğinde yaptırım gücü çok yüksek bir tedavidir.Bilinç dışımızın ve sinir sistemimizin en basit cevaı reflekstir.

Hipnoz tedavsinde söylenenler bilinçli zihinden geçer ve uygun görülürse bilinçaltına yerleştirilir.Bilinçaltı ise hafızanın yerleştitği yerdir ve hinoz sırasında ilk önce bilince seri telkinler verilmektedir ve bu telkinler rahatlamanızı sağlayacaktır.Daha sonrasında uykuya benzer durum sırasında ,bilinçaltı hiç birzaman uyumadığı için ona bu uyarılar ulaşır ve sözler bilincin engeli olmadan,oluğu gibi bilinçaltına gider.Bu giden telkinler pozitif olduğu için kişide pozitif yönde değişiklikler gözlemenecektir.Çünkü bu tedavide bilinç ve bilinçdışı zekanın ahenkli uyumu kurulmuştur.Hipnoz  değişimi gerçekleştiren en etkin metotlardandır.Çünkü bilinçaltı zihinde hangi hayali görmek isterse onu görür ve gerçekleştirir.

Hipnozu engelleyen ve başarısız sonuçlanmasını sağlayan tek şey korkudur.Bu korkular ise bireyin kontrolünü kaybetme korkusu ve duyulmasını istmeyeceği şeylerin duyulacağıkorkusu.Bu korkular ise hipnoz ile ilgilli doğru bilinen yanlışlardır.

-HİPNOZ TEDAVİSİ İLE İLGİLİ DOĞRU BİLİNEN YANLIŞLAR-

1-Hipnoterapist benim zihimi kontrol edecek korkusu-Sizin izniniz ve bilinç dışınızın onayı olmadan zihninizi kimse yönlendiremez.

2-Utanılacak davranışlar yapmak korkusu- Bu tür hipnozlar sahne hipnozlarıdır ve sizin kullanacağınız hipnoz tamamen sağlık için kullanılacaktır.

3-Hipnotize olup uyanamama korkusu- Hipnoz tedavisi güvenilirliği yüksek bir tedavidir ve hafif uyku hali söz konusudur,uyanmama söz konusu değildir.

4-Hipnoz tedavisi tecrübesi olmamanın verdiği korku- Yazımızın başındada dediğimiz gibi hipnoz yöntemini aslında her insan günlük yaşamında bile oldukça çok kullanmakta.

5-Hipnozun mucizevi bir tedavi olduğu- Hipnoz ile tedavide hızlı bir yöntemde olsa tek atımlık bir mucize söz konusu değildir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki HİPNOZ İLE TEDAVİ linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir