Ramazan ve Gebelik – Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Ramazan ve Gebelik – Hamileler Oruç Tutabilir mi?

Gebelik süresince önem verdiğimiz konulardan biri de beslenme ve sıvı tüketimidir. Az az sık sık yemek ve günde en az 3 lt su tüketimi gebeler için önemi göz ardı edilemez. Beslenmeye önem veriyoruz çünkü gebelerin gıda ve sıvıdan yoksun kalması erken doğuma neden olabilmektedir. Beslenme bozukluğuna bağlı karşılaşılabilecek bir diğer sıkıntı da kan şekerinin hızla düşme riskidir. Oruç tutarken gıda ve su alamama süresinin fazla olması bulantı,kusma,mide yanması,kabızlık gibi şikayetleri de beraberinde getirebilmektedir.
Riskli gebe kategorisinde olan gebelerin oruç tutması diğer gebelere göre daha sakıncalıdır. Gebelik döneminde oruç tutmak isteyen gebeler mutlaka doktorlarının önerilerini dikkate almalı doktor onay veriyorsa oruç tutmalıdırlar.

Ramazan ayı eğer lohusalık dönemine denk geldi ise oruç tutulmaz ki dinimize göre de haramdır. Emzirme döneminde ise oruç tutmak anne sütü miktarını azalttığı ve kalitesini düşürdüğü için ve bebeğin beslenme ihtiyacını karşılayamadığınızı düşünüyorsanız doktorunuzun tavsiyesini de alarak oruç tutup tutmama kararı size aittir.

Gebelikte oruç tutuyor iseniz dikkat etmeniz gereken durumlar sahura kalkmalı ve dengeli beslenmelisiniz. Şekerli ve yağlı yiyeceklerden uzak durmalı protein alımına ve mevsime uygun olan meyve ve sebze tüketimine özen göstermelisiniz. Emzirme dönemi kalori kaybının yüksek olduğu bir dönem olduğu için hazır meyve suyu tüketmek yerine meyve, esmer ve tam tahıllı ekmekleri tüketebilirsiniz. Özellikle emzirme döneminde iseniz 3 lt su tüketimini unutmamalısınız.

Gebelik ya da emzirme dönemi ramazanda oruç tutamamak için mazeretli durumlar arasına girmektedir. Çocuğuna zarar gelmesinden tedirgin olan anne adayları oruç tutmayabilir. Gebeler hasta kategorisinde olduklarından onlara oruç tutmama hakkı tanınmaktadır. Eğer anne ve bebek huzurlu ve rahat ise doktorunuz da izin veriyorsa oruç tutmanızda bir sakınca yoktur. Tutulamayan oruçlar ise daha sonradan kaza edilebilir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Ramazan ve Gebelik – Hamileler Oruç Tutabilir mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.