Gebelikte En Sık Yaşanan Problemler Nelerdir?

Gebelikte En Sık Yaşanan Problemler Nelerdir?
  • Kasık ağrıları : Gebelikte rastlanan kasık ağrıları önce 4-5.haftalarda gebeliğe yeni adım attığımız dönemlerde karşımıza çıkarken daha sonra da bebek büyüdükçe meydana gelebilmektedir. Embriyonun rahme yerleşmesi sırasında kasık ağrıları görülebilmektedir. Vajinal kanama olmadığı sürece endişelenmeyeceğimiz bir problemdir. Zaten şiddetli bir ağrı değildir, hareketlerimizi kısıtlamaz.
  • Vajinal kanamalar :  Özellikle gebeliğin ilk üç ayında meydana gelen lekelenme tarzında kanamalar olabilir ya da daha sonrasında ağrı ile meydana gelen kanamalar başta olmak üzere her birisi için  hekiminizi bilgilendirmelisiniz.
  • Göğüslerde hassasiyet ve ağrı : Östrojen ve progesterona bağlı olarak anne adaylarının göğüslerinde değişiklikler meydana gelebilir.
  • Sık sık idrara çıkma hissi : Rahmin ve bebeğin büyümesi ile böbreklerin fonksiyonlarındaki değişimler neden olabilir. Bebeğin başının mesaneye basısı sonucunda genellikle artabilir.
  • Bulantı ve kusmalar : Her gebe de meydana gelmese de bulantı ve kusmalar 12.haftaya kadar sürebilir ancak 12.haftadan sonra azalarak geçecektir.
  • Halsizlik ve yorgunluk : Gebeliğin ilk 3 ayında meydana gelen bu değişiklik hormonal değişimler ile meydana gelmektedir. Anne adayında sürekli bir uyku hissi, uyku ihtiyacı yorgunluk ve halsizlik görülebilir. 3.aydan sonra bir nebze daha rahatlayacaksınız.
  • Mide ve sindirim sistemi ile ilgili problemler : Gebelikte reflü olabilir. Mideyi yukarıya iten bebek ve rahim kaynaklı.
  • Cilt problemleri : Bazı bölgeler kahverengileşerek kararabilir. Bu durumda göğüs uçları, karın, kasık ve göbek çevresi bölgesinde renk değişimi ve çatlaklar meydana gelebilir. Bunun için krem desteği almayı ihmal etmeyiniz.
  • Kabızlık : Sindirim sistemi ile ilgili yaşayacağınız problemlerden dolayı kabızlık şikayetiniz olabilir  Ayrıca gebeliğin son dönemlerinde hemoroid ve anal fissür de meydana gelebilir. Liften zengin beslenmeyi unutmayın ve tabii ki bol sıvı tüketmeyide. Hekiminizin önerisiyle şurup desteği almanızı öneririm.
Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelikte En Sık Yaşanan Problemler Nelerdir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir