Hamilelik Döneminde Lazer Yaptırılır mı?

Hamilelik Döneminde Lazer Yaptırılır mı?

Anne adaylarının hamilelik döneminde merak ettiği birçok konu vardır. Anne adayları özellikle ilk gebeliklerinde daha çok merak içerisine girerler. Bu durumda ise bu tarz bilgilendirmeler oldukça önemlidir onlar için. Anne adaylarının hatta bütün kadınların en büyük problemlerinden birisi kıl problemidir. Bu kılların yok edilmesi veya azaltılması için kullanılan birçok yöntem vardır. Lazer yöntemi de bu yöntemlerden birisidir. Aslında kıl problemini çözen en büyük yöntemlerdendir ve kadınların en çok kullandığı ve güvendiği yöntemdir. Anne adayları bu konuda endişelenmektedirler. Hamilelik döneminde en çok sorulan sorulardan biriside tam olarak budur. Anne adayları da hamilelik döneminde lazer yaptırmaktan korkar ve çekinirler,bunun içinde bu soru çok popüler bir soru haline gelmiştir.

Hamilelik döneminde lazer yaptırmanın zararı olup olmadığı oldukça merak konusudur. Bu soruya tam olarak netlik getirilmemiştir. Fakat hamilelik döneminde bazı ayları hariç anne adaylarının lazer epilasyon yaptırmalarının bir sakıncası yoktur. Lazer epilasyonu son 3 ayda özellikle karın bölgesindeki kıllar için kesinlikle tavsiye edilmez.

Anne adaylarının buna dikkat etmeleri gerekmektedir. Hamilelik döneminin son 3 ayı karın oldukça hassaslaşır ve bu dönemde karına kesinlikle bir işlemde bulunulmaz. Anne adaylarının son 3 aylık dönem dışında lazer yaptırmasının bebeğe ve hamileliğe bir zararı yoktur. Lazer epilasyonda da X ışınları kullanılmaktadır. Kullanılan bu X ışınları zararlı değildir. Lazer epilasyonda kullanılan X ışınları röntgende kullanılan ışınlardan farklıdır. Röntgende kullanılan X ışınları doku içine ilerleme gösterirken,lazer epilasyonda kullanılan X ışınları doku içine kesinlikle ilerleme göstermez. Bu da lazer epilasyonun zararlı olmadığını gösterir. Lazer Epilasyon radyo dalgaları kullanılarak yapılan bir işlemdir. Bu radyo dalgalarının anne karnındaki bebeğe hiçbir zararı olmamaktadır. Bu işlemde radyasyon sadece işlem esnasında olur ve asla vücutta kalmaz.

Epilasyon tedavisinde ise 2 yöntem kullanılır. Bunlar;
Lazer Epilasyon;Lazer yöntemi ışık enerjisi kullanılan bir yöntemdir.Ortaya çıkan lazer ışınları röntgende kullanılan X ışınlarından farklıdır. X ışınları dokuya yayılırken lazer epilasyonda bu olay söz konusu değildir. Bundan dolayı lazer epilasyon hakkında endişelenmenize ve korkmanıza gerek yoktur. Lazer epilasyonda kullanılan ışınlar sadece işlem bölgesine etki ediyor,işlem bölgesi dışında başka bir bölgeye etki söz konusu değildir. Bundan dolayı bebeğinize bir zarar söz konusu değildir. Lazer epilasyon cihazları düşük frekans ve enerjide çalıştığından dolayı radyasyon sadece işlem bölgesinde ve işlem süresince devam eder. İşlem bittiği zaman radyasyon da ortadan kalkmış olacaktır. Bundan dolayı hamileliğe herhangi bir zarar vermez.

Elektroliz Yöntemi;Bu yöntem epilasyon yönteminin biraz daha değiştirilmiş tarzında bir yöntemdir. Bu işlem yapılışı cilt içine küçük,ince bir iğneyle elektrik akımı vererek kıl köklerini yıkıma uğratır.Elektroliz yöntemi güvenilir ve uzun zamandır kullanılan bir yöntemdir. Fakat hamileliğin son dönemi karında yapılan işlem bebeği korkutarak hareket katsayısının artmasına neden olur. Bundan dolayı son 3 ay da bu işlem yaptırılmamalıdır.

Son 3 ay da bir işlem yaptırmanın yanı sıra karnınızla çok uğraşmanız bile bebeğin hareket katsayısını artıracaktır. Meme başı kılları içinde elektroliz yöntemi son aylarda tavsiye edilmemektedir. Bu uyarı özellikle emzirmeyi düşünen anneler için daha dikkate alınması gereken bir uyarıdır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Hamilelik Döneminde Lazer Yaptırılır mı? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir