Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler

– Birinci ana neden yaş faktörü. En önemli neden yaştır. Artan yaş ile var olan yumurtalık sayısı düşmekte ve buna bağlı olarak kullanılan ilaç dozu yükselmesine rağmen yumurtalıkların ilaçlara olan cevabı azalmaktadır. Bunun akabinde toplanan yumurta sayısı düşmekle birlikte embriyo sayısı da azalmaktadır. Toplanan yumurtaların yanı sıra embriyo naklinde rahme
tutunma olasılığı endometirum kalınlığından dolayı düşmektedir. Gebelik pozitif olsa da tüp bebek tedavisinden sonra sağlanan gebelikte düşük riski ileri yaş grubunda daha yüksektir.
– Tedavinin başında adetin 2. Veya 3. Günü alınan hormon değerlerimizde FSH, E2 düzeyi tüp bebek tedavisinde başarıyı etkileyen başlıca faktörlendendir. FSH değerinin yüksek ya da düşük olması mı diye soracak olur isek ; Yüksek düzeyleri olumsuz tüp bebek tedavileriyle
doğrudan ilişkilidir. Ancak tek bir FSH ya da E2 düzeyi ile değerlendirmek kesinlikle doğru değildir. Her ay her adet başlangıcında değerler değişiklik gösterir.Bu nedenle mutlaka her ay yeniden anne adayının hormonlarını değerlendirmek doğru olan yöntemdir.
– AMH testi ( Antimüllerian hormon )
– Fallop tüplerinde, hidrosalpenks varlığı olumsuz tüp bebek tedavileriyle doğrudan ilişkilidir.
Hidrosalpenks gözlenen fallop tüplerinde, tüplerin alınması izlenecek en doğru tedavi biçimidir. Laporoskopik olarak yapılan tüplerin alınması tüp bebek başarısını arttırmaktadır. Günübirlik olarak işlem uygulanabilmektedir. Aksi takdirde tüplerin içerisindeki sıvı embriyonun endometriuma tutunmasına engel olmaktadır.
– Myomlar da boyutlarına ve yerleşim yerlerine göre tüp bebek tedavisini etkilemektedir. Myom submuzokal rahim boşluğunda ise ya da rahim duvarına gömülü ise gebelik oranlaını düşürür. Tüp bebek tedavisine başlanmasında engel değildir. Ancak sonucu etkilemektedir.
– Endometrioma
– Sigara ve alkol kullanımı tüp bebek tedavisinde yumurta kalitesini, sperm kalitesini ve hareketliliğini düşürür.
– Geçirilmiş gebelik, doğum tüp bebek tedavisinde şansı arttıran faktörlerden birisidir.
– Kilo
– Trombofili antikardiopilin yada lupus antikoagülan antikorlarının tüp bebek başarısında faktör
olarak görülmekle birlikte, bu gibi sorunları hekimin bilmesinde fayda vardır.
– Tekrarlayan tüp bebek başarısızlıklarının bir sonrakine herhangi bir negatifliği olmamakla
birlikte negatif sonuçları genetik faktörlerini açıklamakta fayda vardır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Tüp Bebek Tedavisinde Başarıyı Etkileyen Faktörler linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.