Gebelik Öncesi Vitamin Desteği Gerekli midir?

Gebelik Öncesi Vitamin Desteği Gerekli midir?

Anne adaylarının yani anne olmaya hazırlıkta bulunanların merak ettiği konulardan birisidir. Anne adayları her şeyin en iyi ve bebeklerinin de sağlıklı olması için herşeyi araştıracak, kullanımı gerekli olanları da kullanmayı düşünecektir.

Eğer gebelik planlı olarak yapılmıyorsa yani anne birden gebe kalmış ise vitamin kullanmaya da vakti olmayacaktır. Tabi ki plansız olan gebeliklerde, gebelik öncesinde değilde gebelikte kullanılır. Gebeliği planlı olanlar ise gebelik öncesinde vitamin kullanımına başlarlar.

Anne olmaya karar verdikleri zaman anne adayları, mutlaka doktora muayene olup ve tetkiklerini yaptırdıkları zaman vitamin ihtiyacı da ortaya çıkacaktır. Anne adayları gebelik öncesinde vitamin kullanmaya başlaya bilirler bunun bir sakıncası yoktur.

Annelerin gebelik öncesi kullandıkları vitaminlerin gebelik döneminde de yararlarını görecekler. Anne eksik olan vitaminlerini gebe kalana kadar tamamlamalı ve gebeliğe vitamin yönünden eksik başlamamalıdır.

Bazı vitaminler günlük olarak alınmalıdır. Vücutta depolanmayan vitaminler olduğundan bunların her gün alınması gerekmektedir. Bunun için bu vitaminlere önceden başlanması gerekmelidir. Vitaminler bebeğin gelişiminde çok önemli bir yere sahiptir. Bundan dolayı anne adayları vitamin alımını aksatmamalıdır.

Anne adayları gebe kalmadan önce vitamin alımına başlayabilirler. Bunun hiçbir zararı yoktur ve gebelik döneminde işinizi kolaylaştıracaktır.

Özetle anne olmak isteyen kadınlar için vitamin desteği onun eksikliklerini tamamlayacaği için gerekmektedir. Bu vitaminler hem gebelik sağlıklı devamı için hemde bebeğin sağlığı,büyüme ve gelişmesi için oldukça önemlidir. Gebeliği planlı olanlar vücudun ihtiyaç duyduğu,her vitamin, mineral den gebe kalana kadar destek almış olur. Vitamin depoları boş ise dolacaktır. Anne adayları eğer plansız yani habersiz gebe kaldıysa da bu alınması gereken vitamin,minerali gebelikten önce değilde,gebelik döneminde karşılar.

Beslenme yazısında da bahsettiğimiz gibi anne adayları gebelikten öncede, gebelik döneminde ve gebelikten sonra dengeli ve düzenli olarak beslenmelidir. Dengeli ve düzenli olarak beslendiğiniz zaman besinlerden alabileceğiniz bütün vitaminleri alabilirsiniz. Gıdalarla alamayacağınız vitaminleri ise dışarıdan , doktorunuzun önereceği şekilde dışarıdan almanız gereken vitaminleri de alabilirsiniz. Birde depolanmayan vitaminler var,bu vitaminleri de günlük tüketmeniz gerekmektedir. Bu vitaminler depolanmaz bunun için hergün yenilenmesi gerekir. Yenilenmez ise de o vitamin eksik olur. Bunları doktorunuzdan da öğrenebilirsiniz. Yani kısaca gebelik öncesi yani gebeliğe hazırlıkta vitamin kullanımına başlanmalıdır.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki Gebelik Öncesi Vitamin Desteği Gerekli midir? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.