GENİTAL RENK AÇMA

GENİTAL RENK AÇMA

 

Dış Genital Bölge NedenKoyulaşır?

  • Esmer tenli olmak
  • Genital bölgenin ağda veya epilasyonunda zamanla gelişen renk değişikliği
  • Hormon bozuklukları
  • Gebelik dönemindeki renk koyulaşmaları
  • Östrojen hormonunun yüksek olması
  • Güneş ışınlarına maruz kalmak
  • Oks kullanımı sonucunda hormon değişiklikleri
  • Yaş

Dış Genital Bölgede Renk Değişikliği Ne Gibi Sorunlara Yol Açar ?

Fizyolojik ve anatomik olarak herhangi bir soruna yol açmaz. Ancak kadın istenmeyen renk artışı ve değişikliklerinde psikolojik olarak partnerine karşı özgüven eksikliği yaşayabilir. Aynı zamanda cinsel isteksizliğe yol açarak çift arasında sorun haline gelebilir veya sosyal araçların çoğalması ile kadınlar kendilerindeki farklılıkları görerek ve fark ederek psikolojik olarak etkilenebilmektedir. İşte bu gibi psikolojik baskı durumlarında lazer ile yüz güldürücü sonuçlar alabilmek mümkündür.

KozmetikJinekolojideHangiTipLazerKullanılır?

Kozmetik jinekolojide; genital alan renk açma, genital bölge sıkılaştırma, lazer ile vajina daraltma, idrar kaçırma sorununun çözümünde en sık olarak fraksiyonel karbondioksit (CO2) ve fraksiyonelerbiumyag (Er: YAG) lazerler kullanılmaktadır.

Fraksiyonel lazerler cilt kırışıklıkları, akne izleri için yüz bölgesine de uygulanmakta ve oldukça iyi sonuçlar vermektedir.

Lazer Nasıl Uygulanır?

Lazer muayene ortamında steril şartlarda uygulanır. Ortalama 30 dakika kadar süren lazer ile renk açma uygulaması genellikle anestezi, sedasyon altında tercih edilir. Belli derecelerde, belli aralıklarla atış yapılarak işlem tamamlanır. Lazer ışığının cilde penetrasyonu bir kaç milimetreyi geçmez. O yüzden herhangi bir zararı yoktur. Kısırlık, adet düzensizliği veya cinsel istek üzerine herhangi bir zararı kesinlikle yoktur. O yüzden aklınızda lazer atışlarının zarar verebileceği düşüncesinin olmasını istemiyoruz. Hatta aynı seans da lazer ile renk açmanın yanı sıra vajen sıkılaştırma işlemi de uygulanabilir.

Lazer ileRenk Açma Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bölgede birkaç gün süre ile ödem, kızarma, daha sonrasında da kararma ortaya çıkabilir. Bazen hafif düzeyde soyulma da olabilir ancak bunların işlemin olumsuz etkisi olmamakla birlikte alttan daha canlı dolgun bir cilt çıkacaktır. Dikkat edilmesi gereken hiçbir şey olmamakla birlikte hasta rahatlıkla günlük aktivitelerine devam edebilir. Ancak hekimin reçete ettiği kremler ve ilaçlar vakitlice kullanılması önerilir.

Cinsel İlişki Sınırı

Doku iyileşmesi en geç on gün içerisinde tamamlanır. Eğer herhangi bir komplikasyon söz konusu olmadı ise bölgede su toplama gibi cinsel ilişkide herhangi bir kısıtlama söz konusu değildir.

 

 

 

 

 

 

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki GENİTAL RENK AÇMA linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir