X-ray Cihazı Bebeğe Zarar Verir mi?

X-ray Cihazı Bebeğe Zarar Verir mi?

Gündelik hayatta sıkça karşılaştığımız X- ray cihazları gebelikte merak edilen bir konudur. X-ışını kullanılan cihazların yapılan araştırmalara göre bebeğe herhangi zarar vermesi olasıdır.Ancak alış veriş merkezleri yada toplu kullanılan alanlarda ,hava alanı yada güvenlik gerektiren alanlarda eşyaların taranması amacıyla kullanılan cihazlar X-Ray cihazlarıdır.

X ışınların yani ultrason,manyetik bazı cihazlar,mikrodalga fırın,x-ray cihazı vb.. Tabiki elektromanyetik alanları,yüksek gerilim hatları,röntgen odaları,telsiz odaları gibi riskli odalara gebelerin girmesi zararlıdır. Bu odalar bebeğinize zarar verir. Bu gibi aletler olmadığı sürece bebeğinize X ışınları zarar vermeyecektir. Anne adayları da insanların günlük hayatta birçok yerde karşılaştıkları X-ray cihazlarından endişelenmeleri ve merak etmeleri normaldir. X-ray cihazlarının size ve bebeğinize hiçbir zararı yoktur. Yüksek ışınlara ve radyasyona maruz kalmadığınız sürece bu gibi cihazlardan ve ışınlardan size ve bebeğinize bir zarar gelmeyecektir.

Toparlayacak olursak günlük hayatta sıkça karşılaştığımız x-ray cihazlarının gebeliğe zararının olup olmayacağı merak konusudur. Anne adayları bu dönemde oldukça özenli davranırlar. Gebeliğine zarar gelmesinden oldukça korkarlar. Bunun için x-ray cihazları da oldukça merak konusudur. X ışınlarının gebeliğe zarar verdiği yada verebileceği düşünülmektedir. X ışınları hayatımızın hemen hemen her yerinde vardır. Yanlış bilinene gerçekler Ultrasonografi, manyetik cihazlar X ışını barındırmaz. Mikrodalga fırın, telefon ve çeşitli ev aletleri de az miktarda radyasyon mevcuttur ancak x-ray cihazı gibi x ışınları bulunduran çeşitli güvenlik cihazlarından da insanın direkt maruziyeti günlük yaşamda genellikle direkt olmamaktadır.

Fakat hamilelik döneminde ve gebe şüphesi olanlarda elektromanyetik alanlara,telsiz odalarına ,tıbbi film çekilen radyoloji odaları gibi riskli odalara girmemeleri gereklidir. Bu odalar bebeğinize zarar verir. X-ray cihazları ile karıştırılan ve genellikle metal duyarlı manyetik cihazlar ise gebeliğe hiçbir zararı yoktur. Anne adayları bu konuyu çok merak ederler. Çünkü x ışınlarının zararlı olduğu ve radyasyon yaydığı bilinir ve radyasyon bebeğe zarar verir oysaki çeşitli kurumların girişlerindeki manyetik cihazlar X-ray değildir ve radyasyon içermez. Bunların bebeğinize ve gebeliğinize hiçbir zararı yoktur. Anne adaylarının ve bizlerin de günlük hayatımızda çokça karşılaştığımız cihazlardır. Yüksek ışınlar ve radyasyon içeren ortamlar gebeliğinize ve bebeğinize zarar verir.

Yasal Uyarı : Bu sitede yer alan tüm bilgiler, kullanıcıya bilgi vermek amacıyla yazılmıştır.
Herhangi bir ticari amaç barındırmaz ve doktor tavsiyesi yerine geçmez.
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

About Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç

Ankara Tüp Bebek Tedavisi, Riskli Gebelik Takibi, Jinekoloji Genital Estetik Ameliyatları ve Ankara Tüp Bebek Uzmanı Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Bu yazı ategorisinde bulunmaktadır. Geri bildirim linki X-ray Cihazı Bebeğe Zarar Verir mi? linkini kullanın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir