Loading...

Mikroçip yöntemi ile baba olma şansı artıyor mu?

İnfertilite yani kısırlık sorunun ortaya çıkmasında erkek faktörü de kadın kadar rol oynamaktadır. Nedenleri arasında erkek infertilitesi de oldukça büyük bir kısmında yer almaktadır. İstatistiklere göre; günümüzde tüp bebek tedavisi için başvuran hastalarımızın yaklaşık %40 ile %45 kadarında erkek faktörü yer almaktadır.

Mikroçip yönteminin ise baba olma şansında oldukça büyük etkisi mevcuttur. Özellikle erkek infertilitesi nedenli yaptığımız tüp bebek tedavilerinde mikroçip yöntemi önemli bir detaydır.

Mikroçip Nedir?

Sperm sayısı hareketliliğindeki var olan ve meydana gelen azalma doğal yollardan bebek sahibi olma şansını ortadan kaldırıyor ise eğer bu noktada teknolojik bir adımdır mikroçip yöntemi.

Sperm sayısı ve hareketliliğindeki meydana gelen azalma da ne yapılabilir hakkında pek çok çalışma yürütülmektedir. Bunlardan birisi Amerika’da Harvard Üniversitesi Brigham and Woman’s Hospital’da yapılan Türk bilim adamının yaptığı bir çalışmadır.

Doğal fizyolojiyi taklit etmiştir ve geliştirmiştir. Türkiye’de de artık uygulanmakta olan mikroçip teknolojisi erkek tabanlı infertiliteler de günümüzde oldukça umut veren bir teknolojidir.

Günümüzde tüp bebek tedavisi için kliniğimize başvuran hastalarımızda hemen hemen %40’ı kadarını erkek infertilitesi kaplamaktadır. Normal bir fizyolojiye bakıldığı zaman ise, sperm yumurta ile buluşmadan önce pek çok bariyeri geçmektedir.

Vajina ve serviksteki mukus olarak adlandırılan kadının doğal sıvıları mevcuttur ve bu görevi de üstlenmiş diyebiliriz. Bu nedenle sperm hücrelerinin burada elenerek rahim içerisine ulaşması sağlanır.

Bu yarışta kazanan spermler yumurta hücresini dölleyerek en iyi sperm olarak adlandırıyoruz. Spermlerin sayısı, hareketliliği, doğal yollardan gebelik şansını ortadan kaldırmaktadır.

Spermin özel olarak ayıklanması ve işlemden geçirilerek ayıklanması olarak adlandırılan yöntem mikroenjeksiyon yöntemidir. Mikroçip yöntemi adlı yazımızın bir diğer başlığı ise;

Mikroçip Uygulamasında Amaç Nedir?

Mikroçipte tüp bebek tedavisinde artık pek çok tüp bebek hastamızın umutsuzluğuna umut olarak doğmuştur. Harvardlı bir Türk bilim insanımız tarafından geliştirilen bu mikroçip yöntemi ülkemizde de uygulanmaya başlanmış ve kabul görmüştür.

Tüp bebek tedavilerinde kaliteli sperm ve yumurtanın seçimi olarak iyi kalitede embriyonun gelişimi açısından oldukça önemlidir. Mikroçip hemen hemen mikro akışkan teknolojisi ile doğala daha yakındır. Bu nedenle DNA yapısı açısından en iyi spermi seçmektedir.

Seçilen spermde ise mikroenjeksiyon sonrasında da daha kaliteli embriyo oluşması sağlanarak, daha kaliteli embriyonun transferinde gebelik oranında artış izlenmektedir.

Mikroçip Uygulaması Nasıl Olmaktadır?

Sağlıklı spermlerde seçilmesinde yardımcı olan sperm çipleri mikro kanalcıklardan meydana gelmektedir. Mikro kanalcılarda ise içine özel olarak üretilen bir solüsyon ardından spermlerin bırakılması sağlanır.

Spermlerin doğal fizyoloji ile benzer şekilde serviks yani rahim ağzı ve tüplerden yumurta hücresine de ulaşmaya çalışıyoruz. Bu kanalcıklardan ise geçişi başlar. Yarım saatin sonunda sağlıksız DNA hasarlı spermler ile birlikte bu kanallarda takılırken, sağlıklı DNA kırıkları daha az olan kaliteli spermler mikro kanallardan geçer ve karşıdaki bölümlerde toplanmaktadır.

Seçilen spermler ile birlikte mikroenjeksiyon yönteminde embriyo kalitesi daha iyidir. Blastosist embriyo oranı da daha yüksektir. Mikroçip yöntemi adlı yazımızın son başlığında ise fiyatlarından bahsediyor olacağız.

Mikroçip Fiyatları Nelerdir?

Bebek sahibi olmak isteyen çiftlerimizde tüp bebek denemelerimizin başarısız olması durumunda özellikle erkek nedenli infertilite durumlarında mikroçip yöntemi uygulamak mümkün. Mikroçip yöntemi fiyatları ise tüp bebek tedavisine ek olarak alınan bir ücrettir. Tüp bebek tedavisine ek olarak mikroçip fiyatlandırması ise işlem yapıldığı merkez. Ve işleme göre değişiklik göstermesi olası.

Tüp bebek tedavisi ve tüp bebek tedavisi altında uygulanan detayları ve yöntemleri. Detaylı öğrenmek için bize ulaşabilirsiniz. Ücretsiz ön görüşmelerimizden yararlanmak için ve mikroçip ile ilgili aklınıza takılan sorulara yanıt bulmak için. 0 532 476 11 98 bize ulaşabilirsiniz.

Profesyonel & Güvenilir

Hizmetlerimiz

Genital Estetik

Genital estetik, günümüzde oldukça büyük bir yer kaplamaktadır. En az bir burun estetiği bir meme protez kadar kabul görmüştür, genital estetik ne kad...

Daha fazla..

Robotik Cerrahi

Robotik cerrahi, jinekolojide robotik cerrahinin bizlere ve hastalarımıza merhaba dedi. Bunun ile birlikte pek çok kadın artık ağrı, acı duymadan, yat...

Daha fazla..

İdrar Kaçırma

Mesanenin böbreklerimizden gelen idrarın biriktiği kese olarak adlandırıyoruz. Halk arasında genellikle idrar kesesi ya da idrar torbası olarak da isi...

Daha fazla..

Uterus Alma Ameliyatı

Uterus alma ameliyatı, Histerektomi, uterusun (rahmin) tümden çıkarılması ameliyatıdır. Rahim alma ameliyatı, en sık yapılan jinekolojik ameliyatlarda...

Daha fazla..

Tüp Bebek Tedavisinde Erkek İnfertilitesi

Tüp bebek tedavisinde erkek infertilitesi ve Erkek İnfertilitesinin DeğerlendirilmesiTüp bebek tedavisinde erkek infertilitesi, İnfertil çiftlerin yak...

Daha fazla..

Endoskopik Myomektomi

Endoskopik Myomektomi, abdominal bölgenin (karın içerisinin) genel anestezi altında uygulanarak göbek deliğinden minik bir kesi ile ince bir teleskopu...

Daha fazla..

Endometriozis Tedavisi

Endometriozis Tedavisi, çikolata kisti tipik olarak koyu kahverengi gibi bir sıvı içerir ve görüntüsünden içinde bulunan sıvının renginden dolayı da ç...

Daha fazla..

Gebelik ve Yüksek Riskli Gebelik Takibi

Gebelik ve yüksek riskli gebelik takibi, hayatımızın en önemli, en hassas, en riskli dönemlerinden ancak belki de en güzel heyecanları yaşadığımız, en...

Daha fazla..

Aşılama Tedavisi

Bebek sahibi olmak isteyip herhangi bir korunmalı dönemleri olmadığı halde ve ultrason bulguları,sperm kalitesi uygunsa hastaya aşılama yapılmaktadır....

Daha fazla..

Tüp Bebek Tedavisi ve İnfertilite

Tüp Bebek Tedavisi (IVF) Nedir? Çiftlerin, 1 yıl boyunca düzenli ve korumasız olarak cinsel ilişkiye girmelerine rağmen gebelik sonucu sağlayamam...

Daha fazla..

Randevu

Hızlı Randevu Talebi oluşturun

Belirttiğiniz iletişim ve diğer bilgileriniz doğrultusunda 24 saat içerisinde size ulaşacağız. Randevu için tarih ve saat işlemlerinin geçerliliği telefon görüşmesi ve onayı sonrası gerçekleşmektedir.

Randevu Bilgi & Destek Hattı

905324761139

Sonuç / Belge Gönderin

Buraya Tıklayın

Anlaşmalı Olduğumuz Kurumlar